Çfarë është një tronditje


 • Lëkundje dritën dhe pasojat nuk janë shumë të ...
 • Tronditje të rëndë? Në kujdesin intensiv!
 • Çfarë duhet të shfaqen?

 • Lëkundje dritën dhe pasojat nuk janë shumë të ...

  Çdo tronditje - kjo është dëmtimi traumatik i trurit.
  Zakonisht tronditje të butë nuk është një shqetësim. Në
  më të mirë, disa vidlezhavshys e ditëve, qen i punës nxiton për të punuar. Në
  furnizim të çon te një mjek argumente "mirë" si kjo "në
  Unë edhe nuk kam gunga. " Gjashtë muaj të çaktivizoni prypovzayut hero
  ankues neurolog e një dhimbje koke të tmerrshme, nervozizëm dhe
  kujtim i keq, të fikët pashpjegueshme, dhe në raste të veçanta - konfiskimet

  epilepsi. Kjo buron nga proceset commissural në lëvore cerebrale - ata
  parandaluar rrjedhjen e gjakut të njëtrajtshëm dhe të ofrimit të oksigjenit.
  Një komplikime të përbashkëta - sindromi hipertensionit. E gjithë kjo,
  mund të kenë nevojë të trajtohen për vite me rradhë. Pasoja më pak i dëmshëm i traumave -
  njeriu bëhet një "barometër" dhe i përgjigjet ndonjë natyrore
  Luhatjet vuajnë nga dallimet presion. Për të sjellë çështjen në
  finale e trishtuar - një mjek në simptomat e para të tronditje.

  Simptomet e tronditje të butë:

 • blanë i fortë kokë ose qafë (goditje «?% B
  4etoniruet "i rruaza të qafës së mitrës në kokë);
 • shkurtra - disa sekonda - humbja e vetëdijes, shpesh dridhje dhe pa humbje të vetëdijes;
 • Efekti i "sytë të gjallëve";
 • marramendje, rritur kur duke e kthyer kokën dhe lakimi;
 • efekti i "film të vjetër" para syve të tij.


 • Përmes
  tre - kater dite mund të duket se çdo gjë është e gjatë, por duket
  mashtruese. Complete rehabilitimi - 2 - 3 javë, dhe ndonjëherë nëse
  optometrist gjen ndryshime funksionale fundus, dhe më shumë. Në
  tronditje janë jo "thotë artë".

  Kur tronditjet
  pesha e mesme një person mund të bie të fikët. Të vjella të jetë e mundur,
  ndërprerje. Për shkak të mungesës së oksigjenit në tru tek njerëzit
  ka nje "deh" ecje. Kërkohet shtrimin në spital urgjente dhe
  pjesa tjetër shtrat për 2 - 3 javësh. Ne duhet të shohim në atë se pari
  Në këtë kohë viktima ishte në një dhomë të errët.

  Simptomet e tronditje të rëndë:

 • kone dhe hematoma nënlëkurës. Anije dëmtuar, e cila mori një hit në veten e tij,

  tejkalon gjak të keq, dhe ajo është e mbushur me shumë të fryrë - të tilla
  "Gjurmët e gjakut" janë të lehtë për vend;
 • acarim shkak të shkëlqimit, zhurma, TV;
 • i dobët, kur në këmbë;
 • hallucinations dhe iluzionet, frika të pashpjegueshme.

 • Tronditje të rëndë? Në kujdesin intensiv!

  Pa
  amator - vetëm në kujdesin intensiv! Nëse vonesa për të filluar
  Truri i pakthyeshëm gradualisht do të vdesin. Rreziku më i madh
  aftësisë së kufizuar. Në 95 për qind të rasteve pacienti nuk është në kujdesin intensiv
  më pak se një ditë. Restaurimi - tre muaj.

  Çfarë duhet të shfaqen?

  Radioskopi
  shpinë qafës së mitrës dhe kafkë
  , për të parandaluar thyerje dhe

  çara në kafkë, ndërrimin e qafës së mitrës rruaza. Për të bërë të sigurtë që ju
  mbyllur plagosje, jo i hapur që kërcënon të shkaktojë hemorragji
  trurit dhe goditje.


  Encephalography dhe ehoentsefaloskopiyu
  - Këto
  e vështirë për të të treguar procedurat, qoftë në enët e trurit
  "maskuar" xhepat e lezioneve.

  Në raste të rënda të nevojshme tomography llogaritur - Ajo tërësisht shqyrton pjesën më të madhe "të fshehura" të trurit.


  Verifikoj
  fundus.
  Optometrist - vetëm specialist që mund
  "Spiun", si anije të tjera dhe disk optik - nëse
  hemorragji dhe hematoma pjatë fshehtë.