Kujdes për Gra - pirja e duhanit


 • Mbi rreziqet e pirjes së duhanit për trupin e grave
 • Pirja e duhanit dhe funksion riprodhues i grave
 • On sëmundjeve të lartë
 • Ne do të jetë e bukur!
 • Mitet Rreth Pirja e duhanit

 • Mbi rreziqet e pirjes së duhanit për trupin e grave

  A keni menduar ndonjëherë pse sot në rrugët tona aq shpesh shoh gratë pirja e duhanit? Pas kohët e fundit ky model ishte shumë e rrallë dhe e futi në një dënim të përgjithshëm. Një grua dëshiron lirinë, ajo do që të tërheqë vëmendjen, ajo ka nevojë për diçka për të zënë veten duke menduar në atë kohë ... Por është e gjitha kjo mbrojtje?

  Çdo gjë mund të falë një grua, asnjë dobësi, por nuk naplyuvatske lidhje me shëndetin e tyre dhe shëndetin e fëmijëve të tyre.

  Asnjëherë ishte tipike grua jeta prodolzhatelnytse në Tokë, me dashje të vetë-shkatërrimit. Dhe nuk ka mënyrë tjetër dhe nuk e quajnë këtë zakon të trashë dhe të padobishme - pirja e duhanit.

  Unë nuk do të trembin gratë tona, duke renditur ato sëmundje, ata mund të blejnë "falë" të cigareve, unë do të thonë se sistemi bronkopneumonare sëmundje praktikisht nuk ka gra janë shëruar, enët e gjakut brishtë vuajnë nga pirja e duhanit bronkiale shumë më tepër se të gjithë organe të tjera, dhe sëmundjet e zemrës janë trajtuar shumë e vështirë.

  Unë nuk do të flasim për faktin se gratë që pijnë duhan kanë një shans i madh për të qëndruar shterpë, dhe në qoftë se një grua dhe të ketë fëmijë, këta fëmijë kanë më pak peshë dhe të ulur imunitetin.


  A doni të lindjeve u mvarur qartë të tymit të duhanit? Por ky është rasti!

  Pse porsalindur,%
  BDnye pirja e duhanit nënat qajnë shumë më tepër në një maternitet se fëmijët e lindur për gratë jo-pirja e duhanit? Sepse zhvilluar në utero, ata morën një dozë ditore prej nikotinës dhe i lindur i varësisë ndaj nikotinës. Kështu që ata kanë nevojë për një "dozë", vazhdimisht duke qarë dhe duke e quajtur nëna ime pi duhan. Dhe gjëja më e keqe këta fëmijë duke qarë nuk ndalet kur ata marrin ushqim, por kur hyjnë në dhomë tym-mbushur. A është kjo e saktë, nënat shtatzëna bukur?


  Pirja e duhanit dhe funksion riprodhues i grave

  Në gratë që pinë duhan, vuajnë jo vetëm zemrën dhe sistemin bronkopulmonale, por edhe funksion riprodhues. Nëse një grua pi një cigare për dhjetë ditë, rreziku për të mbetur djerrë për dy herë e saj më e lartë se për jo-duhanpirësve. Ajo vezë në dyqanet e një gruaje të trupit të të gjitha substancat e dëmshme nga tymi i duhanit, duke humbur aftësinë e fekondimit.

  Nëse merret pilula të hormoneve për të parandaluar shtatzëninë e padëshiruar dhe ndërsa ajo pi duhan, në këtë rast, ajo e vë jetën e tyre jo vetëm të rrezikut dhe rrezik vdekjeprurës. Ky rrezik është se pirja e duhanit, ndërsa duke marrë hormonet në mënyrë që të rrisë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

  Rastet e pirjes së duhanit të miokardit në gratë e reja, duke marrë hormonet aq e zakonshme që mjekët janë të detyruar të braktisin këtë metodë të kontracepcionit nëse pirja e pacientëve.

  Në qoftë se një grua u bë duhanpirësit shtatzëna, incidencën e saj në një shumë më të shpeshta se në jo-duhanpirësve, që nga futja e embrionit në murin e mitrës në to është e vështirë. Por edhe në qoftë se gabim ka ndodhur, koha e formimit të sistemit nervor të fëmijës, e cila ndodh në javët e para të shtatzënisë, përbërësit e duhanit mund të ndikojë kjo shumë negative.
  Si ka një rrezik të lartë të lindje të vdekur që ndodh në duhanpirësit 5 herë më shpesh sesa gratë bëjnë pa cigare.

  Por le të themi se një grua kishte një fëmijë në mënyrë të sigurtë. Anyway, gëzojnë herët! Pasi që ajo i tymosur gjatë shtatzënisë mund të ndikojnë në fëmijën pas lindjes së saj, edhe pas disa vjet, veçanërisht në qoftë se nëna vazhdon për të pirë duhan në prani të fëmijës së tij. Vuajtja fëmijë metabolizmin zhytur keq vitamina, e cila shkakton rritjen e ngadaltë. Këto foshnje kanë tendencë për të zhvilluar më keq shokët e tyre, prindërit që nuk pijnë duhan.

  Nëse jeni serioz në lidhje me shëndetin e fëmijës së palindur, lënë duhanin një vit e gjysmë përpara konceptimit të tij. Mjekët besojnë se kjo periudhë konsiderohet optimal për pastrimin e trupit nga efektet e nikotinës.

  Vetëm pas kësaj periudhe ju mund të merrni shtatzënë pa frikë.

  Është e rëndësishme të dini këtë: nëse njerëzit pijnë duhan tymi-gratë, rreziku për të është pothuajse i njëjtë si në qoftë se ajo ishte pirja e duhanit. E ashtuquajtura pirja pasive e duhanit në çdo hap aq ndikim negativ në shëndetin e grave dhe shëndetin e fëmijës së saj palindur. Kjo duhet të mbani mend prindërit. A nuk e vënë në rrezik shëndetin dhe jetën e trashëgimtarit të ardhmen tuaj vetëm për shkak se ju nuk e gjeni forcën për të pjesë me varësisë.


  On sëmundjeve të lartë

  Ne të gjithë e dimë emrat e sëmundjeve që trembë duhanpirësit. Por jo të ekzagjeruar këto të dhëna?

  Unë do të thoja se minimizohet madje. Por a është e mundur për të transferuar vetëm një nga të gjitha këto ëndrra të këqija të ndaluar krahun e një vajzë e re që klikimeve një çakmak? Vështirë. Vajzat e reja, gratë mendojnë se e gjithë kjo diku larg dhe kurrë të jetë në gjendje për të prekur ato.

  Statistikat e Ftohtë tregojnë se më shumë se një e katërta e të gjitha llogarive të sëmundjeve të zemrës për moshën më të mirë të rinj, dhe mungesë e oksigjenit është 5 herë më shpesh në ata të cilët janë mësuar të duhanit. Edhe nëse pini duhan vetëm një cigare në ditë, të ketë ajo redukton normën e zemrës dhe rrit presionin e gjakut. Me rritjen e numrin e njëjtë të cigareve tymosur rritje dhe një mundësi për të ngritur nivelin e kolesterolit në gjak dhe të shkaktojnë inhibimin e sistemit autonom nervor.

  A e dini se vetëm 20 minuta pasi të keni tymosur një cigare, ton vaskulare është restauruar? Kjo do të thotë se në qoftë se ju pini duhan një cigare çdo 20 minuta, enët e gjakut janë nën ndikimin e nikotinës, ata ngushton, e palpitations shkaktojnë dhe rritur funksion të zemrës, të cilat veshin jashtë shumë më shpejt se sa njerëzit të cilët nuk kanë pasionin për pirjen e duhanit .

  Nëse pini duhan për një kohë të gjatë, realiteti i shfaqjes së sëmundjeve koronare të zemrës rritet disa herë, duke rritur në varësi të përvojës së duhanit. Ky tipar është plotësisht i kthyeshëm në qoftë se ju të ndaluar pirjen e duhanit.

  Ritmi kardiak është restauruar brenda gjashtë muajve pas pirja e duhanit ndërprerjes.


  Ne do të jetë e bukur!

  Mjekët kanë vënë re gjatë që ka pirja e duhanit dëm fakt nuk punon mirë për gratë si që ekspozimi ndaj nikotinës ndikon në pamjen shumë. Për substancat e përfshira në duhan ndikojë jo vetëm organet e brendshme, por edhe në sipërfaqe të lëkurës nga ngushtimi i enëve të gjakut, duke shkaktuar lëkurë të merr më pak energji dhe shumë më të shpejtë të plakjes.

  Kjo grua lëkurë pirja e duhanit i jep pasionin e saj për zakon në vendin e parë. Ajo është në një gjendje stresi të vazhdueshëm për shkak të uria oksigjenit. Disa vite të vazhdueshme duhanit pesë cigare në ditë është e mjaftueshme për të ndryshuar lëkurën e grave, të venitur dhe të bëhet e thatë dhe gri.

  Rrudhat në të mirë të grave të duket shumë më shpejt se sa jo-duhanpirësve.

  Nëse ju krahasoni duhanin 30-vjeçar grua dhe jo-pirja e duhanit 50-vjeçar, nuk është një fakt, një prej tyre do të dukem më i ri dhe ushtar i ri. Lëkura e thatë gri, rrudhat, mosha nuk i veçantë, qarqe të errëta nën sytë - kjo nuk është një listë të plotë të pasojave kënaqësi e dyshimtë.
  Më të mirë edhe grua kundërindikuar nën diell! Për gratë e ekspozuar të lëkurës më mirë proceset oksidimi që shkaktojnë plakjen në 5 minuta në diell. Ndërsa lëkura nuk ka dëm gratë duhan-ekspozim në diell për rreth 20 minuta.

  Në më të mirë, gratë janë të rrallë thonjtë e bukur dhe flokët.

  Thonjtë Sharuyutsya dhe i thyer, dhe flokët bëhet e shurdhër dhe çdo gjë që ata nuk i lajnë me tym erë shampo do të jenë të pamposhtur. Dhëmbët gratë gjithashtu që prishet pllakë qëndrueshme të verdhë nuk mund të hiqet pastrimin e lehtë. Dental do këtë gojën, dhe sëmundja është pesë herë më shpesh me duhanpirësit.


  Mitet Rreth Pirja e duhanit

  Nëse ju mendoni se drita pirja e duhanit dhe cigareve ultra të lehta të sjellë trupin tuaj pak dëm, atëherë ju jeni thellësisht i gabuar. Nuk ka dëm dritë nga nikotina është një mit.

  Shumë njerëz mendojnë se ata duhet të lënë duhanin, menjëherë fillojnë të fituar peshë. Kjo është edhe një mit.

  Ne jemi vetëm duke rritur aktivitetin fizik - dhe çdo gjë do të bien në vend. Dhe duke fituar njeriun peshe që të lënë duhanin, filloni që ajo të kthehet në perceptimin e saktë të oreksit dhe ushqim.

  Disa besojnë se cigare ndihmon të përqëndrohen. Kjo është absurditet i plotë! Poison ndarë pirja e duhanit, helm trurin e njeriut në vendin e parë dhe duhet të mendojnë, lodhje dhe duke e bërë shumë më shumë përpjekje sesa ata që nuk pinë duhan.

  Miti se pirja e duhanit zbut sistemin nervor, nuk ka të drejtë të ekzistojnë. Duhanpirës vetëm shton theksoj veten, sepse në qoftë se pirja e duhanit nuk është në gjendje për të pirë duhan për një kohë, ajo shkakton siklet të tillë, ndikimi i të cilit mund të krahasohet vetëm me ndjenjën e vazhdueshme të uria apo etja.

  Mendoni se çfarë ju në çdo moment mund të pavarur të heqë dorë këtë zakon, gjithashtu, është e gabuar. Ne nuk duhet të mendojmë dhe të justifikojnë veten e tyre, dhe për të vetëm të lë pa kushteve dhe çdo premtim veten. Pasi jeni njeri! Një njeri - krijimi i zgjuar dhe i fortë. Ju bëri cigare të fortë?

  Vajzat e ëmbël, zonjat! Pirja e duhanit ka pushuar gjatë të jetë zakon në modë, dhe një vajzë e ulur në një tavolinë në një kafe dhe pirja e duhanit, megjithëse delikate, cigare të hollë pushuar për të komanduar respektin dhe admirimin e njerëzve. Tani "në modë" grua, e cila erë e freski dhe të rinjve, jo duhanit. Mbushëse njëjtën seri të zgjasë!

  Informacion nga neni SI Pechenkin "Për rreziqet e duhanit për trupin e grave."