Fëmijët gëlltitje parat e hekurta, necklaces, kunjat


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6
 • Pyetja numër 7
 • Pyetja numër 8
 • Pyetja numër 9
 • Pyetja numër 10
 • Mbledhja e kraharorit kreu i departamentit të fëmijëve të Kiev numër spital 17 Peter Pavlovic Sokurov kujton kuti përmbajtjes njerëz të dobishëm. I vetmi ndryshim që këto objekte në dukje të padëmshme kaluar nëpër sallën e operacionit, ku ata ishin në shtëpi pa fat "dorëzohet" në organet e tyre të frymëmarrjes apo ezofag. Duke folur për punën e tij, Peter P. vëren se rastet e thjeshta në klinikën e tyre nuk ndodh. Objekte fragment huaj - vetëm një pjesë e Kirurgët.

  Nëse pacienti është sjellë këtu nga një tjetër spital Kiev apo nga një rajon të largët të Ukrainës, atëherë aty nuk do të mund ta ndihmojë atë, dhe tani të gjitha varet nga ekspertët, për shkak të cilat mijëra e operacioneve komplekse dhe pothuajse sa më shumë njerëz ruajtur. Departamenti është i pajisur me pajisje moderne që na lejon që të ofrojë ndihmën e parë në lëndimeve të shumta të gjoksit, një diagnozë të saktë, në patologjive të rënda të frymëmarrjes, ezofag dhe diafragmë, largimin e tyre dhe të caktojë trajtimin e duhur.
  Pyetje № 1. Peter Pavlovic probleme sot shqetësimin pulmonologists dhe kirurgët torakal?

  Tashmë në 1975, kur ajo u krijua Pulmonological Center (në burimin e saj ishte një kirurg i kraharorit të njohur botërisht, Profesor Olga Matveyevna Avilova), ishte e qartë: nevoja për ekspertizë në këtij profili do të rritet.


  Aktualisht në sëmundje të frymëmarrjes vendin tonë, për fat të keq, të çojë në prevalencën e saj. Vetëm ngushëllim është se kur ata janë diagnoza në kohë e bukur trajtojnë. Departamenti ynë i kryesuar nga Profesor Anatoli Makarov përgatit fëmijët dhe pulmonologists rritur dhe kirurgët torakal për Ukrainën. Kjo zonë e mjekësisë, veçanërisht kirurgji në mushkëri interesuar mua si student. Që atëherë unë kam qenë duke bërë atë që ai e pëlqen.
  Pyetje № 2. pacientët e juaj nuk mund të quhet i lehtë ...

  Para se të marrim fëmijë me sëmundje të rënda të lindura të frymëmarrjes, ezofag dhe diafragmë, që kërkojnë ekzaminim të aftë.

  Jo të gjitha fushat janë të nevojshme për këtë gjendje dhe specialistë. Në prani të patologjisë të mushkërive është e nevojshme të fibrobronhoskopy, rreze X, CT scan dhe bronchography. Një ekzaminim i plotë i fëmijës zakonisht zgjat një javë. Është e rëndësishme që kjo ndodh në një spital, nën mbikëqyrjen e personelit mjekësor. Nëse është e nevojshme, menjëherë të kryer operacionin. Megjithatë, në vend të 60 shtretër në departamentin e kanë vetëm 40, të cilat në masë të madhe komplikojë punën tonë, sepse pacientët nuk janë zvogëluar - krejt e kundërta.
  Dhe pacientët komplekse nga e gjithë Ukraina ende dërguar për ne.

  Pyetje № 3. Çfarë e shkaktoi këto patologji dhe sa shpesh ato ndodhin në vendin tonë?  Para së gjithash ata duket të posedojnë jetojnë në territore të kontaminuara, në zonat ku ka kimike, qymyr. Duke luajtur rolin dhe predispozitë gjenetike. Në mesin e të gjitha sëmundjeve korrente korrente sëmundjeve kronike të mushkërive është 10-15%. Ndryshe nga defekte në zemër që ndodhin 3-5 herë më pak, por pothuajse të diagnostikuar menjëherë, janë të rimbursohen nga zonat e shëndetshme të mushkërive dhe, për këtë arsye, janë relativisht vonë. Ka hernia diafragmës, duke shkaktuar mosfunksionim i traktit gastrointestinal, ngjeshja mushkerise, etj

  Pyetje № 4. Çfarë do të parashikojnë në këta pacientë?  Përgjithësisht i favorshëm. Për shembull, kur ne të hequr një kongjenitale fokus kist purulent, pastaj gradualisht rimëkëmbet indeve të dëmtuara dhe pacienti rimëkëmbet. Ajo duhet të mbahet mend: lezione kongjenitale jo e përshtatshme për trajtim konservativ - ata gjithmonë kërkojnë kirurgji!

  Në këtë drejtim, unë dua të jap një shembull. Më shumë kohët e fundit erdhi tek ne nga Uman pacienti. Girl vazhdimisht i sëmurë, por prindërit e kanë pyetur mjekët e x-rrezet për të shmangur ekspozimit. Si rezultat, një fëmijë nën tetë viteve të formuar një tumor gjigand që ishte shtypur në zemër, mushkëri, diafragma shtyrë mënjanë dhe filloi të lëvizë edhe në qafë.

  Vajza fjalë për fjalë gasped. Kur mjekët më në fund e bëri radiografitë, ata ishin të tronditur.

  Operacioni ishte shumë i vështirë. Kur kam hapur në gjoks, vetëm vyskolz e tumorit-NULA jashtë. Për tetë vjet tumoret lindura arritur një madhësi prej krerëve të fëmijëve. Për fat të mirë, tumor ishte dobrokachest-qeveritare, dhe fëmija u ruajt. Pak pacienti është lëshuar në shtëpi në gjendje të mirë. Por ajo mund të vdesë!

  Pyetje № 5. Si mund të parandaloj keqformime të mushkërive në të sapolindur?

  Unë nuk mund të them asgjë të re: grua shtatzënë në çdo rast nuk duhet të pijnë duhan (kjo vlen për të ashtuquajtura pirja pasive e duhanit kur duhani bashkëshorti ose anëtarët e tjerë të familjes).

  Ajo duhet të eliminojë plotësisht alkool, të punojnë në punë të rrezikshme (edhe një piktori në ndërtim). Sigurohuni që nëna e ardhshme në shtëpi nuk ishte pluhur apo lagështi. Të gjithë këta faktorë janë vendimtare në javët kur embrioni formuar sistemin e frymëmarrjes.

  Pyetje № 6. Në disa raste, ne mund të supozojmë se fëmija ka një anomali kongjenitale të zgavrën e kraharorit?

  Kur ne të trajnuar fëmijët pulmonologists, pediatër, ne mësojmë ata që të njohin këto sëmundje. Shkaku i parë dhe më kryesorja për alarm pneumoni të shpeshta, rëndim të sëmundjeve kronike të frymëmarrjes. Nëse një fëmijë ankohet për dhimbje, siklet gjoks, prindërit nuk duhet të vonojë vizitë në mjek dhe X-ray shqyrtimit, pa marrë parasysh moshën e fëmijës.

  Këtu dy të këqija (të ekspozimit ose progresin e sëmundjes) për të zgjedhur më pak. Në një zbulim të mëvonshme të patologjisë dhe kirurgjisë dhe periudhës së rehabilitimit janë shumë më të vështirë.

  Pyetje № 7. A ka një kurë pneumoni pa antibiotikë?

  Jo. Në inflamacion të butë në fazat e hershme mund të përdoren tableta, dhe në rastet më të ndërlikuara të bëjë Injeksioni intramuskular ose intravenoz. Është e rëndësishme jo vetëm për të siç duhet dhe në kohë të diagnostikuar sëmundjen, por edhe në mjekësi. Përndryshe, sëmundja përparon me shpejtësi, të zhvillojnë pneumoni të rëndë abscessed në mushkëritë fillojnë të pakthyeshme, dhe pacienti mund të vdesë.

  Është e rëndësishme jo vetëm në kohë për të parë një mjek, por në mënyrë të qartë të bëjë të gjitha emërimi i tij.

  Pyetje № 8. Sa shpesh ju të nxjerr trupat e huaj nga udhë ajrore dhe ezofag?

  Vetëm në Kiev është 80-100 raste të tilla. Por, para se të sjellë fëmijët nga rajon Kiev dhe nga të gjithë Ukrainën. Në rrugët e frymëmarrjes të merrni arra, fara, fasule, rruaza, buttons, kockat, buttons, buttons, kapele ... Në mbledhjen e mia ka edhe një kurbë ndryshkur gozhdë - kjo "frymë" nënshkruar në mënyrë specifike për të shkuar në spital. Ne kemi hequr e "suvenir" nën anestezi, dhe pacienti u dërgua në një vend të paraburgimit.

  Grumbullimit të ndara - artikuj nxjerrë nga ezofag: monedha të mëdha, shënjat, shaybochky peshkimi, brooches, elementet mozaik, çelësi i alarmit. Por kjo loop me akute shirit splayed unë u larguan nga viti-i vjetër fëmijë ezofag, prindërit e të cilit për disa minuta lënë pambikëqyrur. Shumë shpesh fëmijët (dhe shpesh të rriturit) varrosur monedha faqe dhe pastaj pa dashje gëlltit ata. Shumë prej tyre janë në hala goja, kunjat, kunjat. Dua të paralajmëroj burra dhe gra të rritur nuk është aq i pafajshëm sa duket në shikim të parë!

  Pyetje № 9. A mund viktima të vetë-ndihmë - shkundur atë, trokas në anën e pasme?  Nëse një objekt i vogël të rrumbullakët, për shembull, rruaza, bizele, ju mund të kthehet viktimën, të bëjë kollë. Edhe pse, për fat të keq, ajo rrallë ndihmon. Në pak minuta para më vonë është e qartë se pa ndihmën e një mjeku nuk mund të bëjë, sepse ju nuk mund të vonojë! Kur një objekt i huaj merr në udhë ajrore dhe pacienti nuk merr ndihmë në kohë, ajo kërcënon zhvillimin e komplikacioneve shumë të rënda, madje fatale. Në ezofag për shkak të prania e një objekti të huaj në disa ditë mund të formojnë dhe të shkaktojë presion plagë zbulim të madh, të rrezikshme për jetën. Sigurisht ka një shans që një objekt i vogël kalon nëpër ezofag, të vijë natyrshëm.

  Por në qoftë se problemi ka ndodhur me një fëmijë të vogël, apo të presë për të filluar eksperimente krimin!

  Pyetje № 10. Cili është stafi juaj spital ndjen nevojën akute sot?

  Problemi urgjent për ne - mbipopullimi.
  Gjashtë vjet më parë kemi filluar për të ndihmuar pacientët e rritur me Politraume, sepse ne kishim për të kompakt departamentin e fëmijëve, dhe tani një dhomë prek 6/5 e fëmijëve të sëmurë seriozisht. Në njësinë e përgjithshme e kujdesit intensiv në të njëjtën kohë çdo ditë janë 8-10 njerëz (që të rriturit dhe fëmijët), duke mos përfshirë pacientët e planifikuara.

  Ne kemi kërkuar në mënyrë të përsëritur autoritetet lokale për të na dhënë në ndërtesë tjetër dykatëshe, e cila u lirua pas duke lëvizur Spitali i shtati Fëmijëve për të vendosur një reanimim fëmijëve dhe "shkarkoj" departament.

  Ne duket të dështojnë menjëherë, por miratimi zyrtar edhe nuk është e lejuar. Përveç ecje thashethemet e vazhdueshme se faqe është e planifikuar për të ndërtuar një shtëpi. Nëse kjo ndodh, jo vetëm të dëmtojë ekipin, i cili duhet të punojë shumë intensivisht. Para së gjithash, ajo do të ndikojë pacientëve tanë. Nëse ne shkojmë përpara në këtë çështje, ne do të mund të ndihmojë shumë më shumë njerëz nga e gjithë Ukraina.

  Ndërtesat në rajon Luhansk, një Alyona gjatë tre-vit trajtohen pneumoni, pastaj 1,5 muaj - tuberkulozit, e cila nuk ishte! Në Kiev, vajzë hequr me sukses kongjenitale acarohet kist të mushkërive.  Në mbledhjen e mia - artikujve të nxjerra nga ezofag: monedhave të mëdha, shënjat, shaybochky peshkimit, buttons, elementet e mozaikë, kyç i orën, bizhuteri, clips flokët dhe këmbët ...