Di më shumë rreth cachexia


 • Simptomet e cachexia
 • Trajtimi i cachexia


 • Kakeksise - është lodhje, e cila karakterizohet nga dobësi të përgjithshme, papritur humbje peshe fortë, ul aktivitetin e proceseve fiziologjike, si dhe ndryshimet në gjendjen mendore të pacientit.


  Simptomet e cachexia

  Simptomet e cachexia është e theksuar dobësi, paaftësi, humbje peshe papritur, shpesh i shoqëruar nga shenja të dehidrimit.
  Humbja e peshës mund të arrijnë 50% ose më shumë. Yndyrë nënlëkurës është reduktuar në mënyrë dramatike ose zhduket krejt, ka shenja të mangësive vitamina (vitaminë A mangësi). Si rezultat, pacientët lëkura bëhet i butë, i rrudhur, i zbehtë ose bëhet i vrazhdë-gri.

  Gjithashtu ndryshime të pranishëm trofike e flokëve dhe thonjtë, plagë mund të zhvillohet, e karakterizuar nga pamja e kapsllëk të fortë. Funksion seksual pacientëve snizhatsya në gratë mund të ndodhë amenorrhea (që nga pacienti është reduktuar volumin e gjakut). Shpesh reduktohet filtrimit glomerular në veshka. Duket hypoproteinemia, hypoalbuminemia, dhe si zhelezoanemiya ose B12-mangësi anemi.

  Kur kakeksise shpesh shihet çrregullime psikiatrike. Herët në zhvillimin e saj duket dobësi e përgjithshme, aty ku ka dobësi nevrikosur, tearfulness, subdepressyvnoe humor. Me zhvillimin e cachexia dhe lodhje në një shkallë më të madhe fillon komponent proyavlyatsya adinamicheskoy.


  Në acarimin e sëmundjes themelor që shkaktohen cachexia dhe nuk mund te ndodhin shpesh në formën e marrëzi marramendje, të errët marramendje, forme rëndë ose fillestare e jerm, e cila varion disturbingly trishtuar mpirje shtet apatike, sindromi psevdoparalitychniy. Pavarësisht rezultatit të favorshëm të sëmundjes të quajtur themelor cachexia, zgjatur gjithmonë lodhje. Në disa raste ajo është e kombinuar me manifestime të ndryshme me intensitet të sindromës psiko-organike.


  Trajtimi i cachexia

  Trajtimi i cachexia është për qëllim kryesisht në sëmundjes themelore, por duhet të përfshijë masat e nevojshme për të rivendosur dietë të pacientëve, dhe kujdes kujdes të përgjithshëm të tyre.

  Në dietë duhet të përfshijë proteina, yndyrna, vitamina, është e dëshirueshme që të përdorin ushqime të tretshëm. Kur simptomat e tretjes dëmtuar dhe thithjen e ushqimit të përshkruara drogave të tilla si polyenzyme festiv, pancreatin, etj Për të shfaqur pacientët cachexia me kusht i rëndë parenterale administruar glukozës, elektroliteve, vitamina, hidrolizate proteina, amino acid përzierje. Sipas dëshmisë përdorur steroid anabolic. Në trajtimin psychogenic anoreksi dhe emëron psikiatër kryen; mund të aplikojë mjete që rrisin oreksin.

  Informacion nga artikullin "cachexia".