Dietë kundër akneve


 • Gjetja fajtor
 • Kequshqyerja - edhe stresi
 • A dhe B ishin ulur në tub
 • Aditivëve të ushqimit të shpejtë

 • Gjetja fajtor

  Ever mendonin se pimples janë çokollatë dhe yndyrore ushqime të. Pastaj
  desh të pranoj se vetëm "dëmtuese" të së produkteve jo
  atje. Ndërsa dermatologists praktikuar dimë që ushqimi të plotë të shëndetshëm
  Efekti i madh në lëkurë.

  Hulumtuesit pastaj flasim se pimples rinore fajësojnë hormonet mashkullore
  - Androgens. Niveli i tyre rrit në mënyrë të konsiderueshme në djemtë dhe vajzat
  Koha e ndryshimeve hormonale dhe rritjen e prodhimit të sebum. Por
  në qoftë se puçrra fytyre ishte thjesht një reagim ndaj androgens të tepërta nga

  Ata kanë vuajtur naymuzhnishi, djema të vështira, por ajo nuk është. Nga
  puçrra fytyre vështirë luftimet dhe vajzat, në të cilën koncepti i "tepërt
  androgens "i keq i zbatueshëm.

  Sot, shkencëtarët thonë se puçrra fytyre adoleshente të ndodhë për shkak të rritur
  ndjeshmëri e lëkurës për të androgens. Dhe kjo ndjeshmëri rritet
  stresi. Në prag të asaj date përgjegjës ose të provimit
  Adoleshencë shpesh të gjeni se personi showered pimples tmerrshme.


  Kequshqyerja - edhe stresi

  Por stres në trup - është jo vetëm përvojat e dhunshme apo sëmundje;
  dietë të varfër - shumë stresues. Dhe adoleshentët që ikur nga
  të rriturit e kontrollit shpesh dobët dhe të çrregullt të ngrënë abuzimet


  ushqim junk - patate të skuqura, biskota, ushqim hedhurinë, sode ...

  Kur trupi është nën stres, çdo substanca
  Ne kemi nevojë për të përballur atë, fjalë për fjalë vyskrebayut me të gjitha të çara,
  zbritet në të gjitha organet dhe sistemet, si rezistojnë - kështu
  mbijetojnë. Nëse këto substanca fillimisht në furnizim të shkurtër?

  Prandaj adoleshent darkë kaq të rëndësishëm në shtëpi me zarzavate të freskëta, supë,
  fruta për ëmbëlsirë. Kjo vakt në vetvete krijon një ndjenjë të
  stabiliteti dhe heq stresin. Dhe ajo ofron vitamina,
  adoleshentët e kërkuara në një shumë të tillë që të mjaftueshme dhe
  neutralizimin e stresit, dhe për të ruajtur lëkurën të butë.


  A dhe B ishin ulur në tub

  Rëndësia e vitaminës A për lëkurë të shëndetshme të gjithë e dimë. Kjo vitaminë ose
  analoge sintetike janë pjesë e shumë krem. Vitamina A-i pasur
  vaj peshku dhe mëlçisë, gjalpë, krem ​​dhe vezë yolks vezë "rurale".
  Mundohuni për të mësuar një fëmijë për të peshkut - të paktën deri në qofte cod, megjithëse
  të somzi i kripur; madje harengë - dhe e mirë dhe si një burim i vitaminës
  A.

  Njerëzit të cilët vazhdimisht qëndrojnë në fast-ushqimore, dhe nuk është i konsiderueshëm
  Mungesa e vitaminave B Ata u mungon jo vetëm që ndikon
  lëkurës dhe flokëve, por edhe provokon lodhje nervor, rritjet
  dëshirat për sheqer dhe alkool.

  Për të japin trupit me këto thelbësor
  vitamina, ju duhet të hani mish, drithërat dhe qumështit organik
  Produktet vend se buka e bardhë dhe salcice.


  Aditivëve të ushqimit të shpejtë

  Nëse ju jeni i zënë dhe nuk kanë kohë për të gatuar goodies rreptësisht të bëra vetë, të rinj nuk mund të bëjë pa aditivëve të ushqimit.
  Gjëja e parë që inkurajoi nxënësit, duke luftuar me puçrra fytyre - maja.
  Ky është një mjet efektiv për restaurimin e metabolizmit
  koncentrat natyral i aminoacidet, minerale dhe vitamina. Në të tjera
  Efektet e dobishme, ata të reduktuar dëshirat sheqer.

  Nëse fëmija refuzon të pranojë maja, provoni kompleks

  B-vitamina. Përveç kompleksit të ushqyer atij dy muaj
  acid Pantothenic - rëndësinë e saj për shëndetin e lëkurës konfirmuar
  hulumtim.

  Më e vështirë është rasti i mungesës së vitaminës A.
  Doza të mëdha të barnave farmaceutike mund të jetë toksik, por i vogël -
  jo efektive.
  Nëse fëmija nuk ha peshk, ju mund të thjesht
  marrë kapsula të peshkut të naftës.