Dietë me sëmundje Meniere


 • Sëmundje Ushqimi dhe të Meniere

 • Sëmundje Ushqimi dhe të Meniere

  Endolymph - lëngu që mbush strukturën
  Veshi i brendshëm (kërmill dhe gjysmërrethor kanalet) dhe i larë
  Qelizat e ndjeshme e analizues auditory dhe vestibular. Normalisht
  vëllimi i vazhdueshëm i endolymph dhe ajo përmban
  elektrolite (kalium, sodium, klor, etj), dhe rregullimi i vëllimit dhe
  Struktura është e pavarur e lëngjeve të tjera të trupit.

  Në qoftë se ju shkelin mekanizmave rregullatorë mund
  të jetë një rritje në endolymph me ndryshimin e normal
  përqendrimi i elektroliteve. Kjo gjendje quhet hidropsom endolymphatic (sëmundje Meniere).

  Zhvillimi i hidropsa endolymphatic të japin shkas për një numër të simptomeve: ndjenjë e plotësi veshët, tringëllimë në veshët,

  humbjen e dëgjimit, sulme akute të marramendje rrotulluese qëndrueshme
  orë dhe shoqërohet me nauze dhe vjellje, ose vetëm një të vogël
  tund, pasiguri në ecje.

  Hidropsa Mjekimi është zakonisht i gjatë dhe
  përputhja e detyrueshme duhet të përfshijë një dietë të veçantë.
  Ushqimi është një nga masat terapeutike që synojnë reduktimin dhe
  luhatjet në vëllimin e lëngjeve në trup dhe të reduktuar toksik
  efektet e substancave të caktuara në strukturën e veshit të brendshëm.

  Lo
  udhëzime bazë që ju duhet të ndiqni:

 • Konsumi i kufizuar
  kripe te 1-2 g në ditë. Zakonisht kripë në të një shume


  nën 2 g kërkon përpjekje të konsiderueshme;
 • përpiqen për të eleminuar konsumin e ushqimeve të lartë në kripë, të tilla si ketchup, majonezë, salcë soje, patate të skuqura;
 • NUK
  pidsolyuyte ushqimet e përgatitura në tryezë, të zvogëlojë sasinë e kripës në
  gatim, të tilla si në recetë në vend të 1 lugë çaji
  shtoni kripë 1/2;
 • në pasta dhe desserts mos shtoni kripë në të gjitha;
 • kur gatim mish dhe perime disa kripë mund të zëvendësohet me erëza dhe bimëve;
 • Konsumi Limit i produkteve të gatshme të shitura në dyqan (sallam, turshi, konservuar);
 • kam
  vini re se përveç kripë, sodium mund të jetë i pranishëm në shumë

  shtojcave ushqimore. Më i zakonshëm i tyre është
  Msg, e cila është pjesë e shumë koncentrate të paketuara
  ushqim, kuzhinë kineze;
 • blerja e produkteve të gatshme të lexoni informacion për përmbajtjen natriumi në produkt.
 • përjashtim
  ose kufizim i rëndësishëm i konsumit të alkoolit. Alkooli bën
  Efekti i drejtpërdrejtë toksik mbi qelizat sensitive
  Veshi i brendshëm dhe mund të rrisë peshën e simptomave;
 • disa kufi futje fluide;
 • përjashtim
  Produktet caffeinated (kafe, çokollatë, coca-cola,
  droga kofeynosoderzhaschye). Kafeina, me diuretik e saj
  veprim mund të çojë në luhatjet e mprehta të qarkullojnë

  gjak, përveç efektit të saj stimuluese mbi nervor qendror
  Sistemi mund të rrisë simptoma;
 • përjashtim
  ose kufizojnë konsumin e nikotinës. Efekti i nikotinës në enët e gjakut
  mund të çojë në çrregullime të qarkullimit të gjakut të veshit të brendshëm dhe rritjen
  Simptomat;
 • tringëllimë në veshët dhe
  marramendje mund të rritet me një mbidozë e aspirina. Nëse ju jeni
  shpesh duke marrë aspirinë apo ilaçe aspirina përmbajnë për
  kushte mjekësore - konsultoheni me mjekun tuaj.
 • Informacion nga artikullin "Një dietë është e rekomanduar për pacientët me hidropsom endolymphatic."