Dietë për sëmundje kardiovaskulare


 • Ushqyerit dhe Zemra Dështimi
 • Menu mostër dhe këshilla të përgjithshme
 • Ushqimi Karelia
 • Tabela numër 10
 • Tabela numër 10a

 • Ushqyerit dhe Zemra Dështimi


  Feed duhet të marrin pjesë rregullisht në sasi të vogla, 4-5 herë në ditë. Vakt e fundit duhet të jetë 3-4 orë para gjumit. Nuk duhet ngadalë përtyp pus ushqimit. Pirja me ushqim nuk duhet të jetë. Për të përmirësuar komponentët e ushqimit të zemrës futur në përmasa të caktuara. Pacientët me pamjaftueshmëri kardiovaskular duhet të hani pak më pak se njerëz të shëndetshëm. Si rezultat, trupi i pacientit lirua gradualisht nga akumuluar në të (si rezultat i paaftë metabolizmit) produktet e lipideve, proteinave dhe karbohidrateve shkatërrim; dyspnea reduktuar, përmirësimin e shëndetit, si dhe zemra.

  Mish duhet të konsumohen në sasi të kufizuara dhe jo çdo ditë. Në çrregullimit të qarkullimit të gjakut të një rëndësie të madhe për mbingarkesë fluide trup. Pra futje lëngu duhet të kufizohet në 3-4 gota në ditë.

  Pirja e tepërt mund të çojë në akumulimin e ujit dhe zhvillimin e edemë, e cila në sensibilitet për pacientët kardiak rritur. Futje e tepruar lëngun çon në kullimin e mineraleve të trupit, vitamina, dhe mbingarkesë zemrën dhe veshkat. Në dështimit të zemrës sodium grumbullohet në sekretim indet (kuzhinë) kripës në urinë e cila është reduktuar, duke kontribuar në zhvillimin e edemë.
  Prandaj, sasia e kripës të konsumuar në ditë nuk duhet të kalojë 3-5 g.


  Reduktimi përmbajtjen e kripës në ushqim kontribuon që të kryejë lëngjeve nga trupi. Pacientët më të mirë të zemrës marrin ushqim të tillë në të cilën përmbajtja e lartë e vitamina A, B1 dhe C.

  Për këtë dietë përfshin lëngje frutash dhe perimesh, infuzion i rose hips, perime të freskëta, fruta (portokall, limon, mollë Antonovsky), manaferrat (luleshtrydhe, luleshtrydhe, mjedër) dhe përgatitjet vitaminë gatshme. Perime Cook dhe frutat duhet të jetë në një enë të mbyllur për të ruajtur më mirë vitamina. Enët nga frutat dhe perimet duhet të përgatiten menjëherë para përdorimit. Pirja e duhanit Duhani dhe alkooli është i ndaluar. Pacientët me infarkt në zemër kërkon ushqyes, ushqime të shijshme që përmbajnë vitamina, dhe ajo duhet të marrë në sasi të vogla.

  Kafja dhe çaji janë të lejuara vetëm në sasi të kufizuara dhe në pjesë të vogla në çdo hap.

  Menu mostër dhe këshilla të përgjithshme

  Të ushqyerit klinik nuk mund të ndërtohet në një dietë të vetme. Varësisht nga shkalla e sëmundjes janë regjime të ndryshme dietetike. Kështu, me zemër të butë pacientët e dështimit të rekomandojë dietë kripë-pa (numri Tabela 10). Me rimëkëmbjen dhe përmirësimin e pacientit e lejon atë që të përfshijë në dietë nga 3 në 5 gram kripë. Më vonë pacienti është transferuar në tryezë të përbashkët.

  Në rastet e rënda është caktuar një dietë të ndryshme (numër Tabela 10a). Në numrin 10a dietë është 50 gram proteina, 70 gram yndyrë, 300-350 gram karbohidratet dhe lëngjeve të lirë në 0,5 litra.

  Produktet që përmbajnë 1 500-1 900 kalori 1-1,5 g kripë. Bukë pa kripë. Ngrënit 7 herë në ditë. Të gjitha ushqimet janë të përgatitur numrin tryezë 10a në formë të lënë pas dore ose pluhur. Në disa raste (ënjtje e madhe këmbëngulës, hidropizi barkut dhe t. E.) mjeku rekomandon një dietë të modifikuar Karelia ose futjen e të ashtu-quajtur "ditë agjërimi". Më të mirë të përshtatshme për këtë qëllim fruta dhe dietë Berry (1,5 kg mollë në ditë).

  Ditë agjërimi mbahet një herë në javë; ato nuk mund të përdoren pacientët e dobësuar dhe të dobëta. Pasi gjendja e pacientit përmirësuar (ënjtje të zhduket dhe gulçim), pacienti është transferuar nga numri tryezë 10a në tryezë me numrin 10, në të cilin pacienti merr çdo ditë 75-80 gram proteina, 65-70 gram yndyrë, 400-450 gram të karbohidrateve.

  Produkte numri Tabela 10 përmban 2 500-2 800 kalori. Një tabelë e plotë. Pacienti, i cili është në një dietë, duke marrë të mjaftueshme minerale, fibra dhe vitamina. Përmbajtja e kripës në produktet nuk i kalon 1,5 m. Kripë gatimi është shtuar. Bukë pa kripë. Ngrënit 6 herë në ditë. Lëngu i lirë - 0,8 litra në ditë. Ushqim për përpunimin e ushqimit obychnaya.Poskolku është i përgatitur pa kripë mund të shtohet për të përmirësuar shijen e uthull, acid limoni, limon, qepë (të zier dhe pastaj skuqur), kanellë, jam, sheqer.

  Ushqimi Karelia

  Karelia dietë punon edhe për pacientët në fazën e rëndë të dështimit të zemrës (sidomos në sëmundjet e zemrës): shkoni shpejt redukton ënjtje dhe edemë e gjoksit dhe të dëmtimit të dhëmbëve të barkut.

  Ajo është ndërtuar në futjen e jo më shumë se 1 litër e lëngjeve (3-5 gota qumësht) për 8-10 orë gjatë ditës, me tepër gradual të ushqimit të ngurta në mënyrë që deri në 3 javë tashmë jap bukë, vezë, kos, perime, patate, m mish. Më vonë pacienti është transferuar në dietil numrin 10a. Pacientët me atherosclerosis në fazën e dështimit të zemrës 2/3 rekomanduar dietë person të shëndetshëm, duke përjashtuar ushqimet që përmbajnë kolesterol dhe vitaminë D (mëlçisë, veshkave, peshk yndyror, yolks vezë, truri, derri). Tabela Kalori - jo më shumë se 2 700 kalorive. Ushqime të rekomanduara të pasura në substanca lipotropic (choline, methionine), të cilat shumë njerëz në djathë, soje, bollgur.


  Një dietë pa kripë dhe tavolinë nën numrin 10 ose numrin 10a me kufizim fluide, në varësi nga shkalla e sëmundjes kardiovaskulare (të butë apo të rëndë).

  Tabela numër 10

  Të gjitha enët janë të përgatitur pa kripë. Shuma e përgjithshme e lëngëta 1,5 litra falas - 0,8 litra. Bukë e bardhë pa kripë 250 g sheqer 30 g (për ditën).

  08:00

 • Gjalpë 10 g
 • Bollgur Bulmet, hikërror ose qull pure oriz (oriz 50g, qumësht 100 g, 5 g sheqer).
 • Vezë të ziera ose omëletë avull me një vezë, djathë ose salcë kosi (djathë 75g, kosi krem ​​20 g).
 • Një gotë çaj me mollë ose një gjysmë filxhan çaj me qumësht ose çaj me bllokim.
 • 11:00

 • Karrota integruar (ose rrepë) salcë kosi (100g karrota, salcë kosi 10 g).

  Ju gjithashtu mund të jepni mollë e papërpunuara (100 g) ose kajsi ngjyhet thata (30g) ose reçel me karrota dhe mollë.
 • 14 orë

 • Supë vegjetarian (pivtarilky) ose: supë Fruta me croutons; Supë vegjetarian oriz me limon, i ëmbël; supë yachnyy me patate dhe salcë kosi - 200 g (30 g kokrra elb, patate - 50 g, 10 g qepë të gatuar, i lagësht krem ​​20 g).
 • Mish i skuqur 100 g. Mishi duhet të jetë para-vlim dhe pastaj të skuqura në furrë, është e qepë (5 g vaj) ose salcë mishit me perime të ziera, të pjekura e mishit të ziera, Beth stroganof.
 • Qumësht buding (qumësht 150 g miell patate 7 g, 15 g sheqer, shije vanilje) ose, applesauce 100 g; mollë e papërpunuara 100 g; prunes ngjyhet '50

 • 16 orë

 • Hips supë 100g (sheqer kompensimi përditshme).
 • Mollë të freskëta ose 50 g, 50 g ngjyhet kumbulla të thara; ngjyhet fruta të thata '50
 • 19 orë

 • Djathë dhe qumësht (75 g djathë, qumësht 50 g). Ose krem ​​qumeshti mund të zëvendësohen veze "në qese"; dumplings djathë me salcë kosi.
 • Zier petë me gjalpë ose, cutlets patate me kumbulla të thara; panxhar, mollë, zier në salcë kosi; bërxolla karrota me krisur grimcuar, shynkovanoyu fruta (karrota 200g, 15g bollgur, qumësht 50 g, 5 g sheqer, 30 gram fruta të thata, biskota 5 g gjalpë 10 g).
 • Gjysma një filxhan çaj me qumësht (qumësht 50 g sheqer 10 g), ose një gjysmë filxhan qumësht dhe sheqer.

 • Natën

 • Gjysma një filxhan çaj me qumësht ose një gjysmë filxhan qumësht.

 • Tabela numër 10a

  Të gjitha enët janë përgatitur në formë pluhur pa kripë. Shuma e përgjithshme e lëng më pak se 1 litër lëng të lirë për 0,5 litra. Sahara 30 g bukë e bardhë pa 150g kripë (për ditën).

  08:00

 • Gjalpë 10 g
 • Qull oriz qumësht (oriz 50g, qumësht 100 g, 5 g sheqer, 5 gram gjalpë) ose, bollgur qull, hikërror, meli me rrush të thatë.
 • 11:00

 • Vezë të ziera ose: omëletë avull me një vezë; djathë dhe salcë kosi (djathë 50g, i lagësht krem ​​20 g).
 • Supë hips 100 gram (10 gramë sheqer) ose: mollë e papërpunuara integruar (100 gram) të sheqerit; lëng karrote (100 g).
 • 14 orë

 • Mish apo të prera imët, avull mish sufle; Qofte mishit avull; Mish pule avulli (50 g mish, bukë pa kripë të bardhë 10 g ndihmë financiare ditore, 5g vaj).

 • Pure patatesh 100g (100g patate, qumësht 25 g gjalpë 5 g) ose, purees vegjetale; qull me karrota apo kungull.
 • Qumësht KISSEL (qumësht 100 g miell patate 5 g, 10 g sheqer) ose, boronicë, rrush pa fara i zi ose salcë molle.
 • 16 orë

 • Prunes thata ngjyhet fruta me sheqer apo pa të lëngshme (30g fruta, sheqer 15g).
 • 19 orë

 • Chops patate me kajsi të thata ose, në shishe me bizele të njoma; qofte me bollgur me kumbulla të thara; qofte me karrota pure (karrota 100 g, 15 g të fruta të thata, qumësht 25 g gjalpë 5 g bollgur 8 g, 5 g sheqer, 3 gram krisur).
 • Djathë integruar me sheqer (75 g djathë, 10g sheqer) ose: vezë të ziera; djathë; dumplings me salcë kosi.

 • 21 orë

 • Qumësht Hot 100 gram (një gjysmë filxhan).
 • Natën

 • Hips supë (100 gram ose një gjysmë filxhan) i glukozës (20 g).
 • Aplikoni ushqyerit klinike në shtëpi mund të jetë po aq i drejtuar nga mjeku juaj. Vetëm në këtë rast mund të jetë e dobishme. Mjeku ka gjithçka që ju nevojitet në mënyrë që të përcaktohet natyrën dhe shkallën e sëmundjes dhe të përshkruajnë gamën e plotë të trajtimeve, duke përfshirë dietën. Përveç dietës, mjeku juaj mund të përshkruajnë një pacient për të rivendosur zemrën dhe ilaçe.