Dietë për diabet insipidus


 • Çfarë është "mocheyznurenye insipidus"
 • Ushqyerit dhe diabeti insipidus

 • Çfarë është "mocheyznurenye insipidus"

  Insipidus diabetit. - Kjo formë e diabetit të quajtura ndryshe "insipidus mocheyznurenye."
  Sëmundja karakterizohet me një sasi të madhe të gati pa ngjyrë
  urinë nuk përmban sheqer. Arsyeja - mosfunksionim pasmë lob
  hipofizë dhe trurit rajone që rregullojnë metabolizmin e ujit në trup.

  Diabetes insipidus mund të jetë rezultat i inflamator kryer
  dhe sëmundjet infektive, lëndimet kokë. Shenjat e sëmundjes
  janë: etje (goja fillimisht thatë), dhimbje koke,
  Mungesa e energjisë, humbje peshe.

  Sëmundja zgjat me vite, dhe
  shërim ndodh rrallë, por zakonisht kjo nuk është kërcënuese për jetën.
  Diagnoza bazohet në gjakut dhe urinës.

  Diagnoza e diabetit insipidus zakonisht nuk është një problem sepse simptomat e sëmundjes (etja dhe mocheyznurenye) është shumë tipik. Një mostër e kufizimit fluide, studion urinës gravitetit specifik.

  Moti i favorshëm për jetën, për rimëkëmbjen - e dyshimtë. Njerëzit që vuajnë nga diabeti insipidus, për të shmangur kushtet të cilat shkaktojnë vështirësi në furnizimin me ujë (për shembull, puna e viset fushore, shkretëtirat).


  Ushqyerit dhe diabeti insipidus

  Të ushqyerit klinike në diabet insipidus synon të reduktojë Polyuria të theksuar dhe të etur.  Është e rekomanduar për të kufizuar proteina; karbohidratet dhe yndyrna në dietën përfshijnë mjaftueshme. Përmbajtja e kripës për të kufizuar 5-6h (jap pacientin në duart e tij, dhe ushqim të përgatitur pa kripë).
  Në dietë të rekomanduar më e gjerë përfshijnë perimet, frutat dhe lëngjet e tyre, qumësht, pije e acidit laktik. Etje e mirë pije pije frutash, pije frutash, mus i ftohtë molle.
  Duhet të hani mish të ligët më shumë (burim i proteinave shtazore), peshk,
  ushqim deti, yolks vezë. Gjatë rëndim të dobishme për të pirë
  vaj peshku (një lugë gjelle në ditë).
  Në pacientët me diabet insipidus ushqimit duhet të jetë më shumë fosfor të nevojshme për aktivitetin normal të trurit.


  Këtu ka një rënie të përafërt një-ditore në diabet insipidus.

  Mëngjes

 • Avull omëletë prej 1,5 vezë pa kripë
 • Sallatë me vaj
 • Çaj me limon
 • Mëngjes i vonë

 • Mollë e pjekur
 • Jelly me bllokim
 • Darkë

 • Perime supë përbërë vegjetarian pa kripë
 • Mish i zier pa kripë
 • Panxhar zier ngadalë
 • Pije limon
 • Mesditë

 • Hips supë
 • Bllokim
 • Darkë

 • Peshku i zier pa kripë
 • Patate të ziera me vaj, pa kripë
 • Salcë kosi
 • Çaj me limon
 • Në natën ju mund të pini verë pelte. Gjatë ditës ju mund të hani disa bukë të bardhë, sheqer dhe gjalpë.

  Informacion nga artikullin "të ushqyerit klinike në diabet insipidus."