Dietë për sëmundje zbaticë gastroesophageal


 • Dietë

 • Dietë

  Sëmundje gastroesophageal zbaticë, nganjëherë referuar si urth,
  - Kjo është një kronike, të prirur për rikthim shkak
  zbaticë jonormal i përmbajtjes stomakut ose duodenale, në ezofag.
  Kjo është një nga sëmundjet më të përhapura të sistemit të tretjes c
  kurs i gjatë dhe komplikime të rrezikshme për jetën.

  Sëmundje gastroesophageal zbaticë prek jo vetëm të rriturit,
  por edhe fëmijët dhe madje edhe foshnjat, kështu që është e rëndësishme të dini simptomat dhe të jetë në gjendje për të parandaluar
  periudhave të shkurtra të urth.

  Urth është përdorimi i produkteve të ndryshme, të tilla si çokollatë,
  agrume, me erëza, yndyror dhe ushqime të kripura.

  Në bashkëpunim me kohë të gabuar
  hahet (shumë herët ose shumë vonë) dhe overeating dietë të sëmurë
  Aplikimi ndihmon në peshë dhe trashje. Pra, për të shmangur urth
  për shkak të sëmundjes zbaticë gastroesophageal, ju duhet të ndryshojë dietën.


  Dietë e duhur shpejt lehtëson urth. Zbulim
  balanca e drejtë e ushqimit të konsumuar, ju do të përballen me urth.
  Bëni një dietë me një përmbajtje mjaft të lartë të proteinave të ligët dhe të ndarë të ulët
  niseshte dhe ëmbëlsirat.

  Ushqimi një sasi të madhe të sheqerit rrit urth.
  Sheqeri epiteli i bezdisshëm i ezofagut dhe stomakut dhe stimulon sekretimin
  të stomakut acid.


  Si rezultat i fermentimit të sheqerit të prodhuar gaz stomakut
  dhe përmbajtje të lartë sheqeri kontribuon në riprodhimin e baktereve stomakut
  të cilat, sipas hulumtimeve mjekësore, mund të shkaktojë zhvillimin e ulçerë stomakut kronike. Stop ose në mënyrë drastike të reduktuar konsumin e sheqerit dhe të gjithë
  përmban produktet e saj.

  Alkooli është një nga substancat e pakta
  janë zhytur direkt në stomak; më i përbërësve në ushqim është zhytur
  zorrë e vogël. Alkooli, si sheqer, ka një të drejtpërdrejtë
  Efekti traumatik në rreshtim stomak dhe stimulon rritur
  sekretimi i acidit gastrik. Përveç kësaj, ajo dobëson muskul unazor në fund

  ezofag, duke shkaktuar zabros acid stomak në ezofag është
  më shumë të ngjarë. Stop ose në mënyrë drastike të reduktuar konsumin e alkoolit
  pije.

  Vajra esenciale e karamele mente dhe relaksohuni muskul unazor esophageal.
  Shmangni produkte (pije, çamçakëz dhe kështu me radhë. F.), Salcë
  këto vajra.

  Chocolate pothuajse menjëherë zvogëlon forcën mbyllje muskul unazor
  ezofag. Fajtor këtu është ndoshta substancë caffeine-si
  të përfshira në çokollatë. Stop ose në mënyrë drastike të reduktuar konsumin e çokollatë në
  të gjitha format.

  Thanks përmbajtjen caffeine kafe dhe çaj mund gjithashtu
  relaksohuni muskul unazor dhe të shkaktojnë acid zabros stomak në ezofag.

  Gradualisht
  të hequr qafe të varësisë për të caffeine. A kjo shumë ngadalë për të
  shmangur simptomat caffeine mospërdorimit: letargji, nervozizëm,
  dhimbje koke të rënda.

  Ushqime të ngopura pothuajse menjëherë të çon në relaksim të muskul unazor
  zbaticë esophageal dhe acid në të. Mundohuni për të kufizuar futje yndyrë
  kështu që ata përbënin 30% të totalit konsum kalori dhe ndaj tyre
  Blerjet shpërndarë gjatë gjithë ditës.

  Edhe pse duket se qumështi ka një efekt qetësues në
  stomak mërzitur, në të vërtetë ajo vetëm përkohësisht neutralizoj
  acid stomakut, atëherë përmbajtja e tij e rrit edhe më shumë se

  para. Produktet e qumështit mund të vijnë të vërtetë të jetë në dispozicion si një burim
  proteina me cilësi të lartë, por të hani ato në kombinim me ushqime të tjera dhe
  Mos përdorni si një mjet për urth.

  Lëng portokalli mund të pengojë onde koordinues
  lëvizje muskulare i ezofagut, që rezulton në spazma, veçanërisht në rastet
  kur rreshtim i ezofagut janë acid irrituar. Pa marrë parasysh sa i mirë produkt,
  reduktuar konsumin fish e saj për 50 ml.

  Erëza, veçanërisht të tilla si speca ose
  Speca pluhur përmban acide gërryes që të irritojë drejtpërdrejt
  rreshtim të stomakut dhe të shkaktojë të urth. Shmangni erëza, veçanërisht në

  Periudha e urth akute.

  Domate Produkte - lëngje, makarona, salcat - mund të irritojë
  rreshtim të stomakut dhe ezofagut drejtpërdrejt, ose kundërshtoj koordinuara
  veprim i muskujt e ezofagut, drejtuese e ushqimit në stomak.

  Për të shpejt të hequr urth, mjekët rekomandojnë të konsumojnë
  qumështi, por produktet e qumështit të stimuluar prodhimin e acidit në stomak,
  duke rritur sëmundje zbaticë.


  Gjithashtu, kur urth sistematik është shumë i rëndësishëm i rregullt i pjesshëm
  ushqim, kështu drekë duhet të jetë aq të pakta, por disa
  orë e ndjekur nga darkë duhet të ndjekin, të tilla si çaj pa sheqer
  biskota.

  Ushqimi për urth duhet të jetë i pasur me karbohidrate komplekse, të cilat

  të përfshira në bukë, oriz dhe makarona; karbohidratet komplekse të rregullojë prodhimin e stomakut
  acid për të ndihmuar në parandalimin e urth.

  Tërësisht përtyp, hani pa nxitim, dhe mos harroni se
  secili vakt duhet të marrë një mesatare prej të paktën 20 minuta - këtë herë
  i nevojshëm për mastering gjithë përfshira në ushqyesve të ushqimit.

  Gjatë vakt dhe menjëherë pasi është e nevojshme
  mbajtur bust drejtë, për të paktën 45 minuta.

  Ne gjithashtu rekomandojmë hahet pjesë të vogla pjesshëm, kështu
  vakte të shpeshta ndihmon për të normalizuar prodhimin e acidit në stomak.

  Mjekët dhe nutritionists gjithashtu rekomandojnë një dietë të pasuruar me perime

  proteina të tilla si fasule dhe thjerrëzat, të cilat duhet të zëvendësojë proteina të kafshëve.

  Në mënyrë që të zvogëlojë urth, ju duhet të monitorojnë jo vetëm
  në atë që ju hani, por edhe për kur dhe në çfarë sasi. Më mirë
  hani të paktën gjashtë herë në ditë, që është për të ndarë mëngjesin e zakonshme,
  drekë dhe darkë në gjysmë.

  Për më shumë informacion mbi dietë për urth mund
  të marrë mjekun, gastroenterologist ose mjek diete. Mjeku do të
  të bëjë një dietë individuale, të përshtatshme për nevojat tuaja dhe
  shëndetësor.

  Informacion nga artikullin "Ushqimi për urth."

  Diskutoni komuniteteve:

 • Sëmundjet e ezofagut
 • Të ushqyerit klinike
 • Urth