Diagnoza e gastroduodenita kronike


 • Diagnoza e duodenitis kronike
 • X-rrezet në duodenitis kronike
 • Test frymë për infeksion Helicobacter pylori

 • Diagnoza e duodenitis kronike

  Për të diagnostikuar duodenitis kronike tani endoscopy primenyaeyutya ju ndihmon opredelelit lezione të dukshme ndryshimet karakteristike dhe duodenum. Endoskopisė - një metodë e hetimit të organeve të brendshme duke përdorur instrumentet e veçantë endoscope (plastike ose tub metalik ndriçim fleksibile dhe të sistemit optik).

  Dhimbje barku dhe mostretje (urth, të përzier, belching, të vjella), e ngjashme me sëmundjen duodenale ulçerë mund të shkaktohet nga ngjeshja e jashtëm të duodenum.

  Për të sqaruar, çfarë dhe sa të impresionuar duodenum përdorimi duodenoskopa - hulumtim metodë Mukoza e duodenum nëpërmjet inspektimit të saj duke përdorur një pajisje të veçantë - gastroduodenoscopy dhe biopsi - studimi i strukturës së pjesëve pëlhurë duodenum (ajo lejon për të përcaktuar formën, fazë e sëmundjes).

  Kur semundja shoqerohet me patologji e pankreasit, sistemit të traktit biliar, mëlçisë, ndihmuar procedurat diagnostikuese siç ultratinguj (studimit te organeve dhe indeve përdorur valët ultratinguj) ERPHG (e? 8%
  2a X-endoscopy i zonës pankreatobylyarnoy: duodenum, papilla duodenale, kanal biliare, kanal pankreatik) MRPHH (pankreatoholanhiohrafiya magnetike rezonancë ju lejon të shihni kanalet biliare dhe gypit pankreatik në imazh tre-dimensional, pa përdorimin e kundërt), CT (metodë hulumtim i bazuar për të imazhit indet dhe organet me anë të valëve elektromagnetike), MRI (metodë e hetimit të organeve të brendshme duke përdorur fenomenin fizik të rezonancë bërthamore magnetike) dhe metoda të tjera moderne të diagnozës, i cili në lidhje me indikacionet përkatëse mund të japin informacion të saktë në lidhje me natyrën e këtyre lezioneve autoritetet.  X-rrezet në duodenitis kronike

  X-rrezet mund të diagnostikojnë deformim i trupit, duke përfshirë mbresë. Përveç kësaj, studimi mund të jetë i errët për të vlerësuar performancën e tij, gjendjen e stomakut. X-rrezet gastro mund të zbulojë praninë dhe zbaticë duodenogastric. Duodenogastric zbaticë - një përmbajtje të fyer duodenale (biliare) në stomak.

  X-rrezet ndihmojë të identifikuar fushat në duodenum, ku procesi i degjenerimit të indeve dhe fushat e gjëndrave të rritjes së lartë, ku rezultati mund të formojnë tumore.


  Test frymë për infeksion Helicobacter pylori

  Që shkaku kryesor i duodenitis është provokues bakter Helicobacter (pylori Helicobacter), është e nevojshme për të përdorur testin frymë.

  Shpesh përdoret për mostrat e indeve të studimit diagnostikues marra nga duodenum (biopsi) dhe provë Ureaza. Testi Ureaza - Përcaktimi i aktivitetit Ureaza stomakut. Ajo është e bazuar në një bakterie mekanizmi jetës specifike Helicobacter - ndarjen e ure, e cila është në përmbajtjen e Ureaza enzimë stomak. Si një rezultat i reagimit prodhon amoniakun dhe dioksidin e karbonit. Balanca Acid-baza e stomakut (pH) është i zhvendosur në anën alkaline, fiksuar nga një indikator.  Disa rëndësi për të vlerësuar gjendjen funksionale të stomakut dhe duodenum me duodenitis kusht metodat kërkimore acidit stomakut. Monitorimi (vëzhgimi gjatë natës) acid stomak jep informacion të gjerë mbi numrin, kohëzgjatjen, dhe peshën e acidifikimit në seksionin e ardhshëm të duodenum, oschelachivaniya mjaftueshmërisë.

  Metoda duodenale intubation - kur duke përdorur një tub gome futur në sekrecionet e stomakut mund të shqyrtuar vetitë e duodenum, gjendjen e tretjes dhe të zbuluar parazitëve në duodenum dhe traktit biliar (më shumë informativ se koprolohycheskoe).  Tretje Quality hetuar duke përdorur studimin koprolohicheskoho. Funksioni i sistemit të përcaktohet duke përdorur intubation biliare duodenale ose nga ultrazërit.