Diagnoza dhe trajtimi i kancerit të qafës së mitrës


 • Shkaqet e kancerit të qafës së mitrës
 • Çfarë po ndodh?
 • Si mund të them?
 • Diagnoza e kancerit cervikal
 • Trajtim
  Kanceri i qafës së mitrës

 • Çdo vit ky tumor zbuluar më shumë se 600 mijë pacientë. Megjithëse
  Kanceri i qafës së mitrës zakonisht ndodh në mes të moshës 40-60 vjet, por, për fat të keq,
  kohët e fundit ajo shumë më i ri.

  Shkaqet e kancerit të qafës së mitrës


  Ashtu si me faktorë të tjerë të rrezikut të kancerit
  dukuri e kancerit të qafës së mitrës janë të moshës më të vjetër, ndikimi
  rrezatimi dhe kimike carcinogens.

  Përveç kësaj, shkencëtarët kanë treguar se midis kancerit të qafës së mitrës dhe të tilla
  infeksionet virale si herpes gjenital dhe papillomavirus,
  Ka një lidhje. Për shembull, virusi lyth njeriut (Human

  virus lyth - HPV) është gjetur në 95% të pacientëve me kancer. Dhe gratë
  i infektuar me të dy viruset, shans për të marrë kancerin e qafës së mitrës
  rritur me 2-3 herë në krahasim me të shëndetshme. Prandaj,
  rezulton se kanceri i qafës së mitrës tenton të transmetohet seksualisht
  nga, dhe për këto virusi dëmshëm edhe kondomët nuk janë një pengesë.


  Mjekët kanë gjetur se prania e gjashtë ose më shumë partnerë seksualë në
  Një grua rrit rrezikun e zhvillimit të një kancer të qafës së mitrës në 11
  kohë. Veçanërisht Incidenca e lartë e prostitucionit, por në
  ing atë është praktikisht zero.

  Tumor më i zakonshëm ndodh në gratë të cilët:

 • hershme (16 vjeçare) filloi të jetë seksualisht aktive;
 • lëvizur shtatzëninë e hershme dhe lindjen e hershme e parë (16 vjet);
 • janë të përzier;
 • bërë shumë aborte;
 • që vuajnë nga sëmundjet inflamatore dhe seksualisht të transmetueshme;
 • shumë tym;
 • gjatë marrjes së kontraceptivëve hormonal;
 • vuajnë shkeljen e imunitetit. • Çfarë po ndodh?


  Kanceri i qafës së mitrës rrallë duket për asnjë arsye, asnjë arsye. Zakonisht
  tumor ndodh në një ambient të kushteve precancerous, të cilat përfshijnë:
  erozioni, lythat banesë në qafën e mitrës, cicatrices pas
  lindjes dhe aborti, dhe duke ndryshuar vetitë e qelizat e qafës së mitrës,
  që rezultojnë nga proceset inflamatore afatgjata. Në
  transformimi mesatar i precancer kancerit zgjat nga 2 deri
  15 vjet. Tranzicioni tjetër nga faza fillestare të kancerit në fund
  zgjat 1-2 vjet.

  Fillimisht vetëm dëmton qafën e mitrës tumorit, pastaj gradualisht
  të fillojë të buis organet dhe indet përreth.

  Në rrjedhën e sëmundjes
  qelizat e tumorit mund të transportohen me një limfatike shoku vendosur
  nyjet limfatike pranë dhe formojnë një nyje të reja tumor atje
  (Metastazat).

  Si mund të them?  Një grua mund të vështirë të guess zhvilluar kancerin e qafës së mitrës në
  fazat e hershme të sëmundjes. Zakonisht të gjithë asimptomatike. Më
  Vetëm kancer fazë herët aksidentalisht zbulon gjinekolog në planifikuara
  ekzaminimi i pacientit.


  Megjithatë, gratë duhet të ruajnë kur ajo u shfaq bardha
  me një shkarkim të vogël të përgjakshme vaginale. Çfarë tumor më të mëdha
  dhe më të gjatë ajo ekziston, më shumë të ngjarë që ndonjë
  gjakderdhje nga vagina pas raportit seksual, duke rritur

  Ngarkesat natuzhennya, douching. Këto simptoma shfaqen kur
  qafën e mitrës tashmë kanë ulcerat me këputje e enëve të gjakut.

  Më vonë në zhvillimin e kancerit të ngjeshur pleksus nervore
  legen, e cila është e shoqëruar me dhimbje në kryqe,
  prapa të ulët dhe bark të ulët.

  Me progresion të kancerit të qafës së mitrës dhe përhapjen e tumorit të
  Organet e legenit shfaqen simptoma të tilla si dhimbje në shpinë, këmbët,
  ënjtje e këmbëve, shkelje e urinimit dhe defekimit. Nuk mund të fistulat,
  lidh zorrë dhe vaginë.

  Diagnoza e kancerit cervikal


  Diagnoza e kancerit të qafës së mitrës fillon në zyrën e gjinekologu.
  Gjatë shqyrtimit, studimi i vaginë gisht, përmbledhje qafën e mitrës
  kancer gjinekologjik duke përdorur pasqyra dhe kolposkopik (hulumtime,
  kryer nga një colposcope veçantë optik pajisje)
  Mjeku përcakton gjendjen e qafës së mitrës, prania e tumoreve të saj.
  Në studim mund të kryhen biopsi - duke marrë një pjesë të indeve për
  ekzaminim histologjik më tej. Nëse dyshimi gjinekolog
  është e konfirmuar, pacienti është dërguar për konsultim me oncologist.

  Për zbulimin e kancerit të qafës së mitrës në fazat e hershme atje
  Testi i veçantë. Është e rekomanduar për të rregullisht (të paktën çdo 2 vjet)
  mbahet çdo grua pas 40 vitesh.

  Duke përdorur shkopinj të vogla
  shpifjeve qafës së mitrës është marrë, atëherë shpifjeve ngjyrosur me special
  bojë dhe ekzaminohet nën mikroskop. Metoda është quajtur
  "Smears Citologjia nga sipërfaqja e qafës së mitrës," në
  Vendet anglisht-folëse - nga testi diskreditimi në SHBA - ndot Pap.

  Në disa raste, mjeku mund të urdhërojë një ultratinguj. Nëpërmjet
  CT scan dhe MRI bark dhe
  Legenit mund të përcaktuar madhësinë dhe vendndodhjen e kancerit
  Lezionet dhe të përcaktojë nëse një shkelje të nyjave limfatike lokale.

  Trajtim
  Kanceri i qafës së mitrës


  Trajtimi i kancerit cervikal kombinuar dhe përfshin transaksion

  kimioterapi dhe radioterapi. Në çdo rast, trajtim
  caktuar në mënyrë individuale, kjo varet nga faza e sëmundjes,
  comorbidities, kusht i qafës së mitrës dhe disponueshmërinë
  sëmundjet inflamatore tani.

  Gjatë operacionit mund të kryhet për të hequr tumorin nga
  pjesë të mitrës, heqja e tumorit bashku me mitrës, dhe herë
  nga e njëjta mitrës. Shpesh kirurgji plotësojnë heqjen e limfatike
  nyjet e legenit (në qoftë se ka pasur qelizat e kancerit të gjalla). Pyetje
  vendosur për të hequr vezoret janë zakonisht në mënyrë individuale (në fillim
  kancer fazë në gratë e reja të vezoreve mund të shpëtojë).  Pas kirurgjia, rrezatimi nëse është e nevojshme, pacientët e përcaktuar
  terapi. Trajtimi i rrezatimit jonizues mund të dyja plotësues
  kirurgji dhe administrohen veçmas. Në trajtimin e kancerit cervikal
  Kanceri kimioterapia mund të përdoren, medikamente të veçanta
  të ndaluar rritjen dhe ndarjen e qelizave të kancerit. Për fat të keq,
  kimioterapia në këtë sëmundje tejet e kufizuar.

  Suksesi i trajtimit të kancerit të qafës së mitrës varet nga mosha
  durueshëm, zgjedhja e saktë e terapisë dhe, më e rëndësishmja, nga herët
  Diagnoza e sëmundjes. Kur kanceri i qafës së mitrës është diagnostikuar në fillim
  fazë, prognoza është shumë e favorshme dhe të paaftë për të kuruar disa sëmundje

  Metodat kirurgjikale.


  Nëse trajtimi ka filluar në fazat e hershme të sëmundjes në 45-60%
  pacientët kanë një shans për të shërohen plotësisht dhe 90% - edhe pse jetojnë
  paktën pesë vjet. Nëse sëmundja është zbuluar shumë vonë, kur
  ka pasur metastases, nuk ka garanci.