Diagnoza dhe trajtimi i veshkave polycystic


 • Kur veshkat ngjajnë bunches e rrushit
 • Metodat e trajtimit të veshkave polycystic

 • Kur veshkat ngjajnë bunches e rrushit


  Sëmundje të veshkave polycystic - një sëmundje e trashëguar natyrën e lindur, manifestohet nga cysts të shumta të veshkave. Gjithmonë të dy veshkat janë të prekur. Kjo është një sëmundje serioze, pothuajse gjithmonë bilateral. Në këtë sëmundje veshkat ngjajnë bunches e rrushit. Veshkave polycystic ndodh gjatë zhvillimit të fetusit si shkelje e veshkave. Rezultati është një rrjedhë e shqetësuar e urinës, dhe pamja e cysts. Veshkave polycystic mund të shoqërohet me formacionet cistike në organet e tjera.

  Nëse një person ndjen dhimbje, hematuria shprehur, etje, presionin në rritje, ajo duhet të respektojë mjeku.

  Në veshkave polycystic rritur në madhësi, i ngjeshur dhe të bëhet i pabarabartë, e cila është e lehtë të detektueshme. Funksioni i tyre është zvogëluar.

  Polycystic diagnostikuar më poshtë:

 • Prekje shpallur veshkë të madhe dhe kodrinore.
 • Urinalysis tregon rritjen e numrit të leukociteve.
 • Rritjet e urinës përditshme dhe zvogëlon pjesën e saj.
 • Ultratinguj zbulon një arsim cistike.
 • Për të sqaruar diagnoza llogaritur tomography, e cila lejon për të përshkruar vendndodhjen, madhësinë e njësive, numrin e tyre.

  Metodat e trajtimit të veshkave polycystic
  Polycystic shumë e rrezikshme. Ajo shkakton pielonefrit polycystic, dështim i veshkave, kanceri urolithiasis.


  Pra, në çdo rast jo për të vonuar trajtim.
  Trajtimi i veshkave polycystic bëhen vetëm si trajtimin e simptomave. Pacientët kundërindikuar:

 • Ngarkesa e tepruar,
 • ecje e vazhdueshme,
 • lëkundje ndërsa ngarje.
 • Infeksionet gjithashtu të papranueshme, ftohjet, kujdes kujdes dentar. Nëse simptomat hematuria bruto kërkon pjesën tjetër të rreptë krevat.
  Kur pielonefrit përdoren antibiotikët bashkuan dhe droga uroantisepticheskie. Baza e trajtimit është dietë e lartë kalori me kufizimin e kripë, yndyrna dhe karbohidratet. Nevojë për një numër të madh të vitaminave. Cakto antihipertensivëve, diuretics.

  Polycystic më shpesh prek gratë.
  Trajtimi konservativ i sëmundjes së veshkave polycystic është për të eliminuar infeksionin në traktin urinar, në luftën kundër dështimit të veshkave, duke marrë hapa për të ulur presionin e gjakut dhe likuidimin anemi.


  Prania e cysts të mëdha me ekzemë ata me progresion të dështimit të veshkave duke përdorur decompression kirurgjikale të veshkave të sëmura nga cysts punktyrovanye dhe shkarkimin e tyre. Prodhimin ultratinguj tillë opreatsii.

  Autopsia tregoi cysts zhvilluar vetëm në procesin e qelbëzim. Hemodializë zbatueshme dhe transplantim të veshkave.

  Trajtimi kirurgjik zgjat jetën e pacientëve përmirëson shëndetin e tyre, shumë prej të cilave të mbijetuar në moshën e vjetër.

  Në prani të të afërmve me tha sëmundje duhet të kalojnë provimin e urologjike.

  Sipas Materialet e artikullit "veshkat polycystic dhe Multikistoz."