Diagnoza dhe trajtimi i shputë e rrafshët


 • Këmbët banesë, shkaqet
 • Diagnoza e sheshtë
 • Trajtimi i shputë e rrafshët
 • Parandalimi i sheshtë

 • Këmbët banesë, shkaqet

  Për të kuptuar se çfarë një banesë shikojë
  bazën e tij. Ju lutem vini re - buzë e brendshme është konkave. Kjo
  Zona konkave është si një amortizues. Në fund të fundit, ju e dini se
  kur duke ecur ose running peshën e trupit bie vetëm në këmbë. Në rastin
  Kur ky është funksion i amortizimit pushon për të përballuar stresin,
  uploschayutsya harku i këmbës është quajtur këmbët e sheshtë. Duke folur në Mjekësi
  Gjuha: banesë - një rrafshim e harqe e këmbë.


  Kjo
  Sëmundja mund të zhvillohet në çdo moshë, siç është një

  kongjenitale dhe fituar. Blerë banesë si
  kuptoj mund të parandalohen. Herët në sëmundje, ju mund të
  vëreni në disa nga shenjat (simptomat).

 • Në mbrëmje, këmbët i lodhur, ënjtje atje, në qoftë se ka pasur një ushtrim i fortë - pobolyuye këmbë.
 • Dhimbje bëhet më e fortë, duke arritur në gju.
 • Bashkohet dhimbje, dhimbje koke. Nuk është një i madh
  dëshirë për të humbur këpucët e tyre dhe të ecin zbathur. Ju vështirë se të blej një
  këpucët, sepse këmbë bë gishtat më deformuara.
 • Nëse ju shikoni veten në këto ndryshime - kështu që ju vetëm e sheshtë.

  Këmbët Flat që dalin nga ngarkimit të pahijshme.


  Jo domosdoshmërisht shumë të fortë, dhe mund të zhvillohet nga mungesa e aktivitetit.

  Këpucë të gabuara. Ajo shpesh i referohet
  gratë. Këtu dhe thembra e lartë dhe në këmbë vazhdoi. Nga rruga,
  Gratë 4 herë më shumë gjasa për të zhvilluar këtë sëmundje se sa burrat. Kjo është
  se arsyet për gratë e sheshtë më shumë - shtatzënisë,
  mbipeshë. Në 3% të sheshtë është trashëguar.


  Diagnoza e sheshtë

  Për të filluar një mini-rrëshqitje në diagnozën
  shtëpitë. Përhap vaj perimesh këmbë dhe vendin në një gjurmë të madhe
  fletë e letrës. Tani shikoni në gjurmët që ju la. Normalisht
  buzë e brendshme të këmbës nuk është në kontakt me mbështetje formimin

  gjurmë. Dhe në këtë pikë gjurmë nuk duhet të jetë. Nëse është, pa komplot
  shtypura nga më pak se gjysma e këmbës tuaj, ju keni këmbët e sheshtë.

  Tani një diagnozë të saktë - të kthehet në
  pedikyrist. Ju duhet rrezeve X që do të kuptojnë
  si rastin e këmbët e sheshtë running. Sigurohuni që ju vizitoni
  mbani mend mjekun për të gjitha simptomat të ju një të kohëve të fundit
  e vërejtur dhe madje edhe dhimbje koke.


  Trajtimi i shputë e rrafshët

  Për fat të keq, duke e sheshtë
  metodat terapeutike nuk kurë. Nevojë për kirurgji
  ndërhyrje. Por në fazën e parë është aftësia për të hequr qafe

  nga kjo sëmundje. Së pari ju duhet për të gjetur këpucë të drejtë
  këmbët tuaja. Këshilla individ ju në varësi të llojit
  ju merrni një mjek këmbë. Dhe në përgjithësi - këpucë takë të duhet të jetë
  sipër 4 inç, këpucë nuk parqitur me shputë, dhe një raund të lirë
  formë. I pestë duhet të jetë fikse në mënyrë të vendosur në këpucëve. Për të ndihmuar të tij
  këmbë - kërkohet insoles ortopedike. Ata do të në mënyrë të barabartë
  të shpërndarë ngarkesën. Insoles duhet të urdhërohet në mënyrë individuale për çdo
  rast.

  Blej këmbët jastëk masazh. Shpenzoj
  masazh këmbë në mbrëmje pas punës. Në verën e jastëk masazh mund
  me sukses të zëvendësojë në këmbë zbathur mbi zhavorr apo rërë.


  Këmbët Nëse ju punoni në një kompleks apo jo, le të
  afat. Ndërsa njerëzit me përvojë thonë: nëse ju mund të ulen - jo
  qëndrim, dhe në qoftë se ju mund të shtrihem, nuk ulem.

  A nuk e lënë pas dore kompleks mjekësor
  Edukimi fizik dhe masazh që ju të emërojë një mjek. Kjo është ndoshta
  Mënyra kryesore për të kuruar këmbët banesë. Nga rruga, këto metoda janë të zbatueshme
  për parandalimin e këmbët e sheshtë.


  Parandalimi i sheshtë

  Kujdes duhet kushtuar thembra që nga lindja.
  Ju nuk mund të kufizojnë fëmijët këpucë me majë të ngushtë, sliders shtrënguar, jo
  për fëmijët e dëshirueshme që të veshin këpucë vit. Këto masa do të lejojë këmbët
  të zhvilluar siç duhet.


  Dhe një tjetër fazë e rëndësishme më të vëmendshëm në këmbët e tyre - pas
  40 vjet.
  Në këtë moshë, është më mirë të heqë dorë nga ngarkesa të gjatë
  takë të lartë. Nëse ju ndjeni lodhje në këmbë - nuk do të jetë dembel dhe
  bëjnë vaskë me ujë të ngrohtë dhe kripë deti.

  Këmbët tuaja do të ju falënderoj nëse ju trajtoni ato me kujdes.

  Informacion nga neni "këmbët Flat".