Diagnoza dhe trajtimi i encefalopati perinatale


 • Çfarë është perinatale encefalopati
 • Kryesor encefalopati syndromes perinatale
 • Diagnoza e encefalopati perinatale
 • Rreziqet e encefalopati perinatale
 • Për të luftuar dhe nuk heqin dorë

 • Çfarë është perinatale encefalopati
  Që nga Historia është për sot diagnozën si popullore e encefalopati perinatale, duhet theksuar këtë fakt. Në Klasifikimit Ndërkombëtar të Sëmundjeve, versioni i dhjetë, që ky i fundit, nuk ka diagnozë të tillë. Neurologë zonë janë duke vazhduar për të vënë atë tre nga katër fëmijë. Pse ndodh kjo dhe a është e vlefshme? Le të mendojmë së bashku.

  Përkthimet e termit "encefalopati perinatale" është fjalë për fjalë një patologji të trurit që origjinën në periudhën perinatale.

  Në thelb, ajo kombinon të gjitha më e veshtire përkufizim specifik të mosfunksionim të trurit.

  Disa ekspertë besojnë se kjo diagnoza është i autorizuar gjatë muajit të parë të jetës, të tjerët argumentojnë se në vitin e parë. Para se të arrijnë fëmijën e kësaj moshe (1 muaj) të përcaktuar se cila truri patologji është e pranishme, ajo është jashtëzakonisht e vështirë.
  Pra, të gjitha shkeljet e strukturës ose funksionimin e indit të trurit të quajtur ato encefalopati perinatale. Të gjitha diagnoza dinak është se ajo tregon edhe shumë fytyra. Neurologë kompetente diagnostikuar si më poshtë: ". Perinatale encefalopati si të tilla dhe të tilla dhe një sindrom të tillë"


  Nëse ju mund të, të arrijë një mjek është një formulim i tillë. Çfarë për të? Atëherë ju do të jetë i vlerësuar nga një shumë më shumë, si në drejtim të sëmundjes, dhe në parashikimin relacionin.
  Kryesor encefalopati syndromes perinatale

  Pra, çfarë janë syndromes mund të ndodhë encefalopati perinatale? Këtu janë ato kryesore.

 • Sindroma e çrregullimeve motorike - hipotension muskulare ose hipertensionit. Vështirësi në diagnostikimin e këtyre kushteve që lidhen me hypertonicity fiziologjik, të vlerësuar masën e cila nuk është e lehtë. Unë e di shumë neurologë të rritur të cilët janë në mëdyshje për të parë fëmijët e për këtë arsye. Përcaktimi i moshës normë ton është një prej aftësive më të domosdoshme për neurolog fëmijëve.

 • Sindromi i rritjes neuro-refleks excitability flet për veten. Shikojnë fëmijën tuaj. A është mjaft gjumë, dhe gjumi i lehtë? Si të sillemi në një gjendje të gëzuar: ajo nuk është shumë aktiv? Mos dridhen në podborodochek tij dhe gjymtyrë? Nëse ndonjë gjë në këtë listë të shqetëson - tregoni mjekut tuaj.
 • Sindromi i depresionit të sistemit nervor qendror eshte gjithashtu fort mos njoftim. Joaktiv Baby, i fjetur, i vonuar. Hipotonichen ndoshta asimetri të fytyrës dhe trupit nëpërmjet tonit të ndryshme të muskujve, hedh një sy për të njëjtën arsye. Gjiri i varfër, gëlltitjes poperhivaetsya.
 • Sindromi intracranial hipertensionit - një nga më serioze.

  Pas të gjitha, atëherë ai mund të shkojë në hydrocephalus, që kërkon kirurgji. Shënim thërrimet kafkë. Nëse fontanellë i madh rritur në krahasim me normat moshës dhe shpërthen, perimetri kreu rritur disi, nuk pajtohen seams - të fillojë të alarmin.
 • Konvulsione. Në foshnjat e njohin ajo nuk është aq e lehtë sa mund të tregohet jo vetëm nga gjykatat, por ekuivalentët e tyre. Këto përfshijnë hiccups, belching, rritjen jargëzim, që përtypet automatike shkundur melkoamplitudnyh lëvizje. Që të gjithë fëmijët dhe burps lemzë për diagnozën e mëtejshëm më shumë hulumtime është e nevojshme.


 • Diagnoza e encefalopati perinatale

  "Deklaratat mendim krejtësisht personal (jo i konfirmuar nga shkenca), nëse unë vini re se çdo nënë i vëmendshëm është në gjendje të vëreni variacione në fëmijën e tyre është shumë më shpejt se sa neurolog. Edhe një porsalindur edhe pa e ditur atë që është - një fëmijë të shëndetshëm. Në nivel i intuitës është rasti, unë mendoj. Dhe në qoftë se ju mendoni se fëmija është e shëndoshë, dhe mjeku thotë ndryshe, i pyet ata për të shpjeguar problemin. Ndoshta ju nuk duhet të vërtetë të vini re diçka të rëndësishme? Ndoshta mjeku juaj risiguruar?

  Sigurisht, sot ka overdiagnosis perinatale encefalopati. Pse është kjo?  Përgjigjja është e thjeshtë - për shkak të kësaj gjendje. Gjithë dëmtimi i sistemit nervor është i ndarë në hipoksike neonatal, traumatike dhe të kombinuara. Hipoksi kronike mund të formohet gjatë periudhës prenatale, me nënën e patologjive të ndryshme. Hipoksi akut fetal mund të jetë për shkak të ndonjë patologjie në lindjen e fëmijës, dhe e njëjta patologji kontribuon dëmtime traumatike të sistemit nervor (të punës të shpejtë ose të zgjatur, periudhë gjatë të thatë, stimulative drogës, prerje cezariane, obvyvannya kurrizit). Në periudhën pas lindjes së neuroinfections dhe lëndimet e trurit dhe palcës kurrizore më të rëndësishme.  Pra, tani gjeni një grua që kurrë nuk do të lënduar gjatë shtatzënisë, lindjes dhe pastaj në mënyrë ideale, është e vështirë. Ju pyesni pyetjen "Si rrjedhur lindë?". Dhe ju përgjigjeni: "OK, por ishte obvyvannya." Dhe pastaj merrni diagnostikuar me encefalopati perinatale. Për shkak se mjeku juaj mendon se dikur ishin ngatërresë, atëherë ishte hipoksi. Pasi hipoksia ishte, pastaj, ishte dëmtimi te sistemit nervor. Shpesh ai është e drejtë, por
  Qelizat Fëmijët janë shumë më pak të ndjeshme ndaj mungesës së oksigjenit se sa të rriturit. Dhe në qoftë se personi i 30 letenho nuk ka marrë oksigjen për 5 minuta, do të ketë ndryshime të mëdha në tru, bijtë ata nuk mund të jenë.

  Pra, nuk do të dekurajohen nga ata që nuk janë në rregull me ndodhjen e shtatzënisë ose lindjes. Nëse ju mund të bëjë një ndryshim, për të ndikuar në rrjedhën e ngjarjeve - kjo duhet të bëhet. Nëse jo - shpresë për të mirë.
  Me qetësi mendoj për frazën: "Fëmija juaj në ultrazërit kërthizës kurrizit ngatërresë dhe hypoxia prandaj kronike me mundësinë e hypoxia akut gjatë punës." Çdo gjë mund të jetë mjaft i sigurtë, mos e lejoni veten të frikësuar! Ky nuk është një dënim, mos u shqetësoni që më parë. Unë ju inkurajoj që të qetësi! Vetëm shikojnë, shikojnë dhe të shikojnë përsëri për veten dhe foshnjen e tyre, i cili jeton në ju apo janë të lindur. Bëhu atë dhe nënën e saj, si dhe mjekun e parë dhe psikolog.  Megjithatë crept dyshimi, diagnoza paraprak është. Ju duhet të verifikojë atë. Metodat më të zakonshme për diagnozën e dëmit perinatale sistemi nervor përfshijnë: echoencephalography, Doppler, Ultrasonografi, electroencephalography me potencialet e shkaktuar. Me këto metoda është e mundur për të përcaktuar strukturën dhe dendësia e substancës së trurit, për të vlerësuar e furnizimit me gjak dhe të shohim ngushtim të tokës apo pengim të enëve të gjakut, për të zbuluar praninë e gatishmërisë vrullshëm. Këto studime do të ndihmojë për të hedhur dritë mbi natyrën e dëmtimit të indeve të trurit, dhe për këtë arsye, të ndihmojnë në trajtim.


  Rreziqet e encefalopati perinatale

  Cili është rreziku i encefalopati perinatale? Në që së pari të përcaktojë sëmundjen nuk është gjithmonë e mundur. Kjo ose shërim, ose formimi i sëmundjeve të rënda (epilepsi, hydrocephalus, i vonuar zhvillimin mendor apo motorike, neurozë), ose prania e çrregullime minimale të trurit. Moti gjatë muajit të parë të jetës është e afërt, dhe termi "encefalopati perinatale" zëvendësohet me të ri, fëmijë përkatës të shtetit.

  Që nga dallimi në mes shërim dhe rezultatet në paralizë cerebrale është e qartë, natyrisht, dhe se trajtimi duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

  Unë do të vini re menjëherë se prognoza nuk është vetëm rezultat i trajtimit, për fat të keq.
  Kjo është kryesisht për shkak të shkallës së vuajnë sistemin nervor dhe ndryshime të thella strukturore. Sa më shumë që ajo mund të tingëllojë mizor, por në qoftë se qelizat e vdekur të lëvore cerebrale, si pasojë e traumave të rënda të lindjes, ata vdiqën.
  Për të luftuar dhe nuk heqin dorë

  Nëse ju - encefalopati perinatale, duhet të adresohen. Vendi kryesor në trajtimin e kësaj gjendje që i përket metodave natyrore të ndikimit: masazh, fizioterapi, terapi fizike. Si mund ata të veprojnë? Shumë e thjeshtë e kjo mund të demonstrohet në këtë mostër.

  Hypertonicity fëmijë për shkak të hypoxia fetale akute gjatë punës. Mekanizmat e rregullimit shkelur dhe manipuluar atë nën këtë hypertonicity, sepse trupi mendon normën e saj, ai e di gjendjen e "nehipertonusa."
  Nëse përdorni masazh për t'u çlodhur muskujt, ata do të japin një sinjal në tru për gjendjen e tij, si rehati maksimale fiziologjik, duke rregulluar e saj tashmë të në një mënyrë të re, ju doni të përpiqen për të. Përveç kësaj, rënia e muskujve mund të më efektivisht nga një gjendje të relaksimit të plotë, e cila, përsëri, është arritur masazh. Plus masazh - trajnim specifik, përfitimet janë të dukshme. Në këtë drejtim, ne duhet të kujtojmë në vijim.

  Masazh të lehta dhe ushtrime ju mund të kryejnë në shtëpi në një kohë të përshtatshme për ju vetëm. Masazh terapeutik gjithashtu besojë vetëm specialist! Mos eksperimentoni!
  Gjimnastikë mjekësore dhe noti janë jashtëzakonisht të dobishme për fëmijët me encefalopati perinatale (duke përjashtuar kushtet e rënda akute). Parimi i operacionit është e njëjtë me masazh. Konsultohuni me mjekun tuaj dhe instruktor për atë se si studimet më të mira të kohës, ngarkesën optimale për fëmijën tuaj dhe të argëtohen së bashku.

  Mos harroni tabaka. Ata janë si një efekt qetësues. Në patologjite e ndryshme të sistemit nervor i cili mund të jetë shtuar në bimor caktuar.

  Dush rekomanduar me kripë. Dhe të sigurt të gjithë "dashuri salcë." Pas të gjitha, fëmijë duhet të dinë se prindërit mbrojë shëndetin e tij!

  Tani disa fjalë për përdorimin e barnave. Sindromi i hipertensionit intracranial, episindroma nuk është diskutuar: droga treguar qartë. Kur e çështjeve të diskutueshme, ku mjeku thotë, "Ju mund të popryymaty" - është e juaja. Nëse foshnja, të tilla si gjumi telashe dhe nuk ka simptome të tjera - të përpiqet të bëjë pa mjekim. Shikoni në rezultatin e një muaji, do të diskutojë atë së bashku me neurolog. Pastaj të marrë një vendim. Nëse në dyshim të nevojës për emërimin e ilaçeve - pyet mjekun pse ai emëron ato?

  Nëse përgjigja do të duket e pakuptueshme, shikoni për një mjek tjetër. Ne kemi disa në shkollat ​​Kiev neurologji pediatrik me të kundërta pikëpamjet për të njëjtën çështje. Opinionet janë të arsyetuara dhe aplikimi i suksesshëm praktik. Pra, zgjedhja përfundimtare është juaji.

  Dhe më në fund, ne nuk mund të themi në lidhje me trajtimet kirurgjikale. Para së gjithash, ata i përkasin hydrocephalus, i cili krijon një rrugë të anashkalojë për rrjedhjen e paralizuar cerebrospinal fluide dhe cerebrale, ku të fiksimit të zbatueshme e qelizave embrionale drejtpërdrejt në tru.

  Cheers! Të kujdeset për veten dhe fëmijët tuaj!  Informacion nga neni T. Konotop "encefalopati Perinatale."