Diagnoza dhe trajtimi myocardiodystrophy


 • Diagnoza dhe trajtimi myocardiodystrophy

 • Diagnoza dhe trajtimi myocardiodystrophy

  Foto klinike sipas fazat e myocardiodystrophy deri në një masë të varur në skenë. Në fazat e hershme të ankesave kardiake myocardiodystrophy karakter mund të mungojë. Lodhje, rënie të performancës, toleranca e dobët e aktivitetit fizik mund të konsiderohet si një manifestim i sëmundjes themelore. Më shpesh, pacientët tregohet cardialgia lokalizuara në kulmin e zemrës, të gjatë, nuk kanë asnjë lidhje të qartë me aktivitet fizik në kohën e ekzekutimit të tij, nuk eliminohet pas nitroglycerin.

  Në të njëjtën kohë, të dy mbingarkesë fizike dhe emocionale shpesh provokojnë cardialgia në këta pacientë, por më shpesh - pas një kohë. Ndonjëherë dhimbja mund të jetë i pashkak. Përveç kësaj, shumë pacientë janë të shqetësuar në lidhje me një ndjenjë të mungesës së ajrit, gulçim, palpitations. Në fazën II-III myocardiodystrophy mund të shfaqet edemë, dyspnea pushon aritmisë dhe përcjelljeve.


  Një ekzaminim objektiv në fillim të myocardiodystrophy përcaktuar nga dobësimit tonin e kulmin e zemrës, një shushurimë të shkurtër systolic, dhe takikardi. Në të ardhmen, mund të formohet galop përmes shfaqjes së tonit anormale III, janë shpesh arrhythmias dhe përçueshmëri (rreh, dridhje atrial, vnutryzheludochkovaya dhe bllok atrioventricular), ka dështim të qarkullimit të gjakut.


  Disa manifestime klinike janë të shkaktuara Për patologjinë extracardiac që çoi në zhvillimin e distrofia miokardi. Kështu, kur myxedema mund të rritet ndjeshëm madhësinë e zemrës, lëvizja e mureve të saj, ndërsa i ngadaltë dhe i ngadalshëm; shumë herët në tirotoksikozë mund të zhvillojë dridhje atrial; anemi mund të simulojnë simptomë të sëmundjes valvulare të zemrës - mund të dëgjoni shushurimë systolic tipike e pamjaftueshmërisë mitrale, aortic dhe valvulave trikuspidal; në sëmundjet disovarialnyh shpesh pacientët ankohen për "flashes nxehtë" flashes nxehtë, djersitje, paresthesia në gjymtyrë dhe t. e.  ECG është shpesh uljen dhe rrafshim i valës T, më e theksuar në të çon drejtë precordial, të paktën në të majtë. Ndonjëherë zhvendosur segmentit ST, shqetësuar kryerjen intraventricular. Nëse këto ndryshime janë të vendosur në EKG për diagnozën kryer teste farmakologjike (kalium, obzidanovaya). Nëse ndryshime të tilla në brendaqelizore gëlltitje mangësi kalium e 4-6 g klorur kaliumi mund normalizimin e EKG. Kur ndikimi i tepruar i catecholamines mbi normalizimin miokardit mundshëm të EKG, 1 - 1,5 orë pas administrimit të 60-80 obzidan mg (Inderal, Inderal). Në rastin e sosje e noradrenaline në nervave dashamirës mbaresa EKG zemra mund të rivendoset pas marrjes së qarkut izadrin agonist.

  Shënim, megjithatë, se këto teste farmakologjike nuk nevojë absolute. Vetëm një grup i klinike, metodat instrumentale dhe të ndjekin-up lejon ju për të diagnostikuar miokardit distrofi.

  Trajtimi duhet të synojnë në eliminimin e procesit themelor që e ka shkaktuar ndryshime degjenerative në miokardit. Gjithashtu barëra, i cili ndikon në metabolizmin në muskujve të zemrës (riboksin, mildronat, safinor, vitaminë Vit. D.), normalizimin e bilancit electrolyte (droga, kalium, magnez) i emëruar, përmirëson microcirculation (dipiridamol, Teonikol, aspirina) ndikojnë në kateholaminova bilancit (Inderal, obzidan, Inderal).

  Terapi Njëkohësisht antiarrhythmic, trajtimi i dështimit të zemrës.

  Informacion nga neni "myocardiodystrophy."