Diagnoza dhe trajtimi i lymphedema


 • Metodat për diagnostikimin Lymphedema
 • Lymphedema Treatment Options
 • Ushtrimi në trajtimin e lymphedema
 • Parandalimi Lymphedema

 • Metodat për diagnostikimin Lymphedema

  Lymphedema Diagnoza është bërë duke përdorur metoda instrumentale. Para kryerjes së testeve diagnostikuese, mjeku zakonisht kryen studimet mbi kurriz ankesave të pacientëve, nga natyra e sëmundjes. Gjeni se faktori mundshme shkakësore. Pastaj nën shqyrtim të prekur gjymtyrë, dimension vypolyaetsya rrethi ajo.

  Për të konfirmuar diagnozën bëhet metoda të veçanta instrumentale:

 • limfostsintihrafiya
 • Imazhe rezonancë magnetike
 • tomography llogaritur
 • ultratinguj duplex
 • lymfanhyohrafyy
 • Limfostsintihrafiya - një metodë në të cilën enëve limfatike Një sasi e vogël e ulët dozë substancë radioaktive.

  Pastaj scan është kryer enët limfatike, dhe ajo rezulton natyrën e rrjedhjes shkelje e limfatike.

  Imazhe rezonancë magnetike - një studim i bazuar në aplikimin e njëkohshëm të fushave magnetike dhe elektronike.

  Tomography llogaritur - Metoda radiologjike hulumtim i përpunimit të imazhit në një kompjuter që ju lejon të kujtoj indet dhe organet në shtresa në varësi të nivelit të lëndimit.

  Ultratingull Duplex - Studimet tejzanor për të përcaktuar shpejtësinë e tanishme në enët limfatike, dhe kështu prania e pengesave.
  d.

  Lymfanhyohrafyy - një metodë e prezantimit të një ngjyrë të veçantë në anije limfatik dhe vizualizimi i saj duke përdorur radiografi.  Lymphedema Treatment Options

  Për fat të keq, profesionistët e përfshirë vetëm Lymphedema problemit, nr. Trajtimi i kësaj sëmundjeje mund të angazhohet Kirurgët, oncologists dhe fizioterapistë. Përballja me Lymphedema mund të arrihet me kujdesin e duhur për një dorë të sëmurë dhe miratimin e rekomandimeve të thjeshta. Për trajtimin e lymphedema moderuar duhet të përputhet me rekomandimet e mëposhtme:

 • duhet të jetë me kujdes dhe për të trajtuar ato obsushyvat locion prekur gjymtyrë
 • para përgatitjes së ushqimit duhet të veshin doreza mbrojtëse
 • rruajtje rroje elektrike
 • Mos shko zbathur
 • jo ndër këmbët kur i ulur
 • nuk mbajnë një kuletë në krahun e prekur
 • Përveç kësaj, në rrezik të lartë të zhvillimit të Lymphedema nuk është e rekomanduar për të kryer injeksione në zonën e prekur dhe presionin e gjakut në një dorë të pacientit.

  Deri tani, mjekët nuk mund të gjeni përgjigje e saktë për pyetjen e trajtimin e lymphedema kronike. Sot, ka disa tretmane të lymphedema kronike. Një prej tyre - ashtu-quajtur kullimit limfatik manual (me fjalë të tjera, masazh). Metoda vijim - janë ushtrime të veçanta që kryhen me speciale stockings veshur compression (si në venat me variçe) ose zakonshëm dhe pnevomassazh - pajisje që ndihmon rrjedhjen e ajrit e limfatike në enët limfatike.

  Për fat të keq, lymphedema nuk është trajtuar me ilaçe. Megjithatë, ato janë përdorur për të trajtuar comorbidities.

  Mund të përdoret gjithashtu dhe trajtim kirurgjik. Ajo përfshin heqjen e indeve të tepërt të lëkurës. Kjo metodë është përdorur në sasi të tepërt të prekur gjymtyrë kur lëvizja bëhet e vështirë.


  Ushtrimi në trajtimin e lymphedema

  Ushtrimi jo vetëm të çojë në një dalje e limfatike, por edhe për rrjedhjen e gjakut në indet e buta të dorës. Kjo çon në akumulimin e lëngjeve përsëri. Prandaj, më efektive në këtë rast - një kombinim i ushtrimit të lehta me anën përkatëse byntovanyem salcë të veçantë.

  Nëse shënuar ënjtje e duarve apo infeksion në zonën e saj, ajo është një zakon i mirë tjetër gjymtyrë periodik në pozicionin ngritur.

  Është e nevojshme për të ngritur krahun kështu që bërryl dhe dore ishin mbi supe. Ky pozicion lehtëson kullimit limfatike nga dora në anën e zemrës. Nëse pacienti është ulur në një karrige, përkulur, ju nuk duhet të shtrydh me indet e buta në sqetull. Gjithashtu nuk përpiqet për të mbajtur dorën e tij në pozicionin ngritur pa përkrahje për një kohë të gjatë - kjo çon në lodhje të muskujve dhe kuptimin e "rrjedhin" duart.

  Ushtrimi në lymfedeme ndihmuar në përmirësimin e kullimit limfatike dhe, rrjedhimisht, të zvogëlojë pamjen e ënjtje indeve të buta. Lëvizja e limfatike në enët limfatike dhe muskujve tkurrje të është dhënë, si në qoftë se ata shtrydhur akumuluar limfatike nga indet e buta në gjak, ku ajo pastaj shkon nëpër enët.

  Që nga lëvizja e nyjet e gishtat dhe dore të përbashkët janë të rëndësishme në mekanizmin e duarve limfodrenazhnoy sistemit pompë muskujve "e drejtë themelore" si vijon: czhav gishtat në një grusht, përkulem dore të përbashkët dhe për të rritur një grusht në shpatull, pastaj të zbulojë dorën e tij, krahun dhe shpjegoj pushojnë atë në të kundërt. Kjo është një "e drejtë themelore" duhet gjithmonë të përfshihen në grup e përgjithshëm të ushtrimeve dhe për këtë arsye të ndryshojë (për shembull, pas hapjes ngrenë duart pëllëmbët lart ose pëllëmbët pas hapjes tërhequr armët përpara, etj).

  Ushtrime të tjera janë kryer të dy i shtrirë në shpinë dhe i ulur (në rastin e fundit - duke e mbajtur një sy në mbajtjen e pozicionit bust vertikal), 10-15 herë secila me normën e ushtrimit rritje.

  Ajo është gjithashtu shumë i dobishëm për parandalimin dhe trajtimin e Lymphedema not. I kushtoj vëmendje për faktin se pothuajse të gjitha ushtrimet duhet të jenë të shoqëruar nga të ashtuquajturat ushtrime të frymëmarrjes (breaths thellë), pasi kjo rrit efektin thithje të gjoksit, duke përmirësuar enët limfatike kullimit limfatike. Është e rëndësishme të mbani mend se këto ushtrime nuk duhet të gomave dhe nuk e çojnë në krovenapolnenie tepruar.


  Parandalimi Lymphedema

  Parandalimi - mënyra më e mirë për të parandaluar Lymphedema. Thjesht parandaluar një sëmundje se sa për të kuruar. Prandaj është e rëndësishme të dini shenjat kumtoj Lymphedema dhe kohë për të marrë veprim.

  Më e rëndësishmja, duhet të ndiqen - një kujdesit të lëkurës. Lëkura është një pengesë në mes të mjedisit të jashtëm dhe të trupit. Prandaj, çdo dëm - shkurtime, djegiet, kafshimet, gërvishtjet - janë një portë për infeksion. Në ditët e sotme kirurgji më shumë dhe më shumë për kancerin e gjirit, teknologjitë e mëposhtme dhe teknikat që mund të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e lymphedema (p.sh., heqja e limfatike nyjet në vend të heqjes së plotë të sinjalit të nyjave limfatike regjionale). Por në qoftë se operacioni për mastectomy apo nyjet limfatike axillary dyssektsyy është kryer disa vite më parë, kur këto teknika nuk janë zbatuar, rrezikun e kësaj sëmundjeje është shumë e lartë.

  Informacion nga artikullin "skaj sipërme Lymphedema"