Diagnoza dhe trajtimi i empyema pleural


 • Diagnoza e empyema pleural
 • Trajtimi i empyema

 • Diagnoza e empyema pleural

  Empyema anë Radiologjike përcaktohet intensive zhvendosje mbrojtje nga drita e mediastinum në anën shëndetshme. Kur pneumoempyema lëngun e sipërme kufi janë horizontal. Mbi nivelin e lëngshme është zgavër vendosur ajër. Varësisht nga shkalla e rënies të mushkërive të dalluar të kufizuar, Nëntotali dhe pneumoempyema totale. Me empyema të kufizuar për të përsosin formën, madhësinë, prania e fistula bronkiale shpenzuar plevrohrafiyu - futjen e agjentëve kontrast shkrihet në ujë në zgavrën pleural me anë të një birë apo fistula në prani plevrokozhnoho fistula.  Në vitet e fundit, diagnoza e empyema akute dhe kronike më ultratinguj i përhapur, veçanërisht kur encysted empyema të kufizuar, kur maskuar nga akumulimi masive të ankorim fluide dhe pleural janë në dispozicion për njohjen radiologjike. Në disa raste, zgavër purulent i pakufizuar e mundur për të kryer birë dhe kullimit gjatë ultrazërit saj. Në raste të rënda për diagnozën kryesisht për të identifikuar degradimin në përdorim CT të mushkërive.

  Një nga fazat e diagnostikimit të detyrueshëm të empyema pleural është një birë diagnostike e zgavrën pleural.


  Kjo ju lejon për të përcaktuar përfundimisht akumulimin etiologjik shkaktojnë të pleural rrjedhje - kancerit të mushkërive hemorragjike, plehut tuberkulozi, aktinomikozës, empyema jospecifik. Citologjik, ekzaminim biokimike dhe bakteriologjik të përmbajtjes së zgavrën pleural është e nevojshme.

  Trajtimi i empyema

  Trajtimi i empyema përfshijnë:

 • Aspiratë të lartë-grade e qelb dhe sanitare zgavrën pleural, e cila është arritur me empyema kufizuar birë të rregullt, aspiratën e qelb, larja antiseptics empyema zgavër dhe administrimin antibiotikët; kur i hapur, total dhe nëntotali empyema - kullues dhe t'i shtyer empyema zgavër.

 • Masa të shpejt zbutjen mushkëritë (kullimit aspiratë aktiv në prani të bronkiale fistula - okluzion përkohshëm i bronke, ose kullimit ne Byulau).
 • Terapia Massive antibiotik (fluoroquinolones brez cefalosporinat III-IV, karbapenemet).
 • terapi detoxification.
 • terapi imunokoryhuyuchoyi.
 • terapi tonik për qëllim rivendosjen e funksioneve të organeve dhe sistemeve vitale.
 • Trajtimi lokal i empyema është kryesisht i varur në prevalencën dhe lokalizimin e infeksionit, virulencë e mikroorganizmave karakteristika klinike të sëmundjes, prania e trupave të huaja dhe mesazhe bronket zgavrën pleural, si dhe faktorë të tjerë.

  Trajtimi zakonisht fillon me gjiri qelb nga zgavrën pleural, atë metodë aspirimi. Më tej, mungesa e efektivitetit të metodës aspirimi mund të kanë nevojë për trajtim kirurgjik.

  Aspirata e lëngjeve të prodhuara ose përmes gjilpërës mjaft të trashë ose përmes një kateteri që mund të jetë në zgavrën pleural për mjaft kohë.
  Duhet të theksohet se përdorimi i birë pleural është efektive me të kufizuar empyema sipërfaqe mur, ruajtjen ngushtësi e plagëve mur gjoks dhe asnjë mesazh bronket zgavrën pleural. Në shumicën e rasteve, thoracostomy preferuar mbyllur pa aspiratës aktiv (kromi-kullimit) ose aspiratën aktive.

  Kjo është për shkak të mundësisë së aspiratës së vazhdueshme dhe më të plotë të qelb, infeksion luftarake lehtësitë e lokale dhe të krijojnë kushte përdorimi aktiv aspiratë të mushkërive për zbutjen, eliminimin e zgavrën e mbetur.

  Në vijim opsionet kryesore të rehabilitimit pleural zgavër: kullimit pasiv të Lavage pjesshëm; fraksion i vazhdueshëm i aspiratës aktive ose Lavage vazhdueshëm larëse zgavër. Megjithatë, metodat më efektive për trajtimin e empyema akut është i pjesshëm apo i vazhdueshëm Lavage Lavage zgavër kombinuar me aspiratën aktive. Birë pikë ose kullimi i zgavrën pleural është i përcaktuar në bazë të shumë X-rrezeve.

  Kushtet qëndrojnë tub kullimit në zgavrën pleural është kryesisht i varur nga shpejtësia e dritës dhe zbutjes së pezullimit ndarjen e plehut organik, por mesataret 2-3 javë.

  Ne trajtimin e empyema thith gjithë fluide të jetë e mundur. Në praninë e qelb trasha, filma fibrine apo meshat djathë duke përdorur enzimat proteolitike që kontribuojnë në hollim e qelb trashë, lizën e shtresave fibrine mbi gjethe pleural dhe potentiates veprimin e antibiotikëve. Së bashku me enzimat në zgavrën pleural injektuar antibiotikë, të cilat janë përzgjedhur në bazë të natyrës dhe ndjeshmërisë së mikroorganizmave të izoluara nga lëngu.

  Në pacientët me trajtim akut purulent pleurit është zakonisht 2-3 javë pas ndërprerjes të çon në akumulimin e lëngjeve në zgavrën pleural, përmirësim në gjendjen e përgjithshme, të eliminojnë simptomat e dehjes dhe në fund të fundit për shërim.

  Nëse ju nuk mund të arrijë zhdukje e zgavër dhe mushkëritë zbutjes formuar empyema kronike. Në këto raste, vetëm trajtim efektiv është kirurgjia - decortication plevrektomiya i mushkërive, dhe në prani të degradimit në mushkëri, bronkiektazise - heqje e mushkërive.

  Informacion nga neni "empyema".