Diagnoza dhe Trajtimi i dermatit atopic


 • Heqja alergeneve
 • Rekomandime prindërit
 • Mjekim

 • Heqja alergeneve

  Më e rëndësishmja, ajo duhet
  A prindërit të përpiqen për të identifikuar dhe për të eleminuar alergeneve mundshme.
  Që ka tre Shtigjet alergeneve natyrore -
  ushqim (me ushqim dhe pije), kontakt (të drejtpërdrejtë
  efektet në lëkurë) dhe respirator (përmes rrugëve të frymëmarrjes)
  dhe kjo është e dëshirueshme për të bërë përpjekje në të gjitha tri fusha.

  Mënyrë Kontakt :

 • Rrobat e fëmijës duhet të bëhet nga materiale natyrore.
 • E rëndësishmja
  konsiderojnë vendet prodhuese, vendin e blerjes. Mos blej
  me dyshim të lirë (të importuara posaçërisht) gjëra.
 • Mendoni për

  që prodhimi i tyre të mund të jetë në ngjyra të dëmshme të përdorura
  dhe materiale.
 • Para se rrobat e para të veshur gjithmonë duhet të lahen.
 • Maksimale
  Detergjenteve Limit, veçanërisht larje
  pluhur me sistemet biologjike. Ky rregull nuk zbatohet vetëm për gjëra të
  fëmijë, por edhe për të afërmit e veshje të sipërme të cilët janë
  fëmijë në krahët e saj.
 • Një situatë tipike: një foshnje në pelena, të lajë
  sapun baby, fërkim surrat mantelin për nënën e tij, e cila, në saj
  kthehet pastrues larë.
 • Të jetë i sigurt veshje proprasovuyte dhe shtratit fëmijë. Alergeneve janë shkatërruar në temperaturë të lartë.
 • Ju lutem
  vëmendje për cilësinë e ujit në të cilin fëmija është i larë, i cili larë


  fytyra, duart, ass. Nëse jeni alergjik ndaj zbardh keni për të vlim me ujë
  ose instalojë filtra.
 • Kini kujdes me shampo dhe sapun që ju larë fëmijën tuaj. Ata gjithashtu mund të shkaktojnë alergji.
 • Mos harroni lodra. Konsideroni, çfarë dhe ku ata janë bërë, se pikturuar.
 • Traktin respirator (alergene kryesore zhbirues nëpërmjet traktit respirator eshte):

 • pluhur shtëpi
 • Aerosols
 • Insekt
 • ushqim të thatë për peshk akuariumi
 • çdo gjë që erë aktiv (nuk ka rëndësi i mirë apo i keq).
 • shtëpi
  kafshët. Mos harroni se pas heqjes së kafshës pas reduktimit
  alergeneve në shtëpitë fillojnë në rreth një muaj,

  dhe manifestime të dermatit në rënie fëmijë jo më herët se 3-4
  muaj (më shpesh - rreth gjashtë muaj).

 • Rekomandime prindërit

  Rekomandimet prind i një fëmije që vuan nga dermatit atopic.

 • Jo
  Shmangni mbinxehje fëmijë (nuk e veshin atë në njëqind copë të rrobave) dhe më shumë
  tallaze atë. Mos harroni se më shumë një fëmijë është djersitje, simptomat ndritshme
  pezmatim i lëkurës. Me një mungesë të lëngjeve ul alergeneve prodhimit
  urinë.
 • Kapsllëk në një fëmijë me dermatit alergjik jo vetëm
  përmirësuar simptomat e sëmundjes, por shpesh, ajo është kryesor
  Arsyeja (alergeneve nuk arrijnë të largohen nga zorrë, të zhytur
  gjakut dhe shkaktojnë alergji).

  Është e rëndësishme për të monitoruar frekuenca e stol,
  dhe problemi kapsllëk zgjidhur me ndihmën e një mjeku.
 • Light - një kyç
  Filter trupin e njeriut që heq një shumëllojshmëri të gjerë të
  "Neveri" dhe alergeneve si. Është e rëndësishme për të mbajtur një normal
  punë e lehtë: e ajrit rregullisht dhe, nëse është e nevojshme, njomet
  dhomë dhe ecin shumë.
 • Përdorimi i ndonjë ilaç
  preparatet e një fëmijë me një predispozicion për alergji kërkon special
  kujdesit dhe këshilla e mjekut tuaj.
  Mos harroni farmakologjik
  nënkupton në formën e shurupe përmbajnë aditivëve ndryshme (colorants,
  flavors) që mund të shkaktojnë ose të përkeqësojnë alergji.

  Qirinj, kjo
  Aspekti më i sigurt.
 • Dhe e fundit. A nuk e dramatizuar situatën.
  Të gjithë ju jeni duke bërë - nuk është për jetën. Alergjik
  pezmatim i lëkurës është zakonisht një fenomen i përkohshëm.

 • Mjekim


  rëndim i mjekut dermatit atopic cili mbikëqyr fëmijën mund
  caktojë drogë. Ajo mund të jetë enzima, vitamina,
  kurse të shkurtra e antihistamines të ndryshme, etj Përveç kësaj,
  mund të jenë të dizajnuara (wetting) masi hormonal dhe jo-hormonal
  dhe krem. Skuqje pelenë për të rekomanduar gomar lubrifikuar me krem ​​të veçanta
  lartë në oksid zinku.

  Ndonjëherë fëmija është i rekomanduar
  dush me barëra të ndryshme që kanë efekt anti-inflamator

  (Në veçanti, TEAS kamomil dhe bagëtinë). Megjithatë, mbani mend se
  Çdo barishte aftë veten e tyre një shkak i alergjive.

  Vaksinim
  fëmijët me diatez alergjik kryhet vetëm pasi mjekësor
  Trajnimi, i cili zvogëlon gjasat e një reaksion alergjik (për
  këtë qëllim antihistamines), dhe vetëm një muaj
  pas procesit të fundit të përshkallëzuar.