Diagnoza dhe trajtimi i adenoma tiroide


 • Koncepti i adenoma e gjëndrës tiroide
 • Diagnoza
 • Metodat e trajtimit të adenoma toksike tiroide

 • Koncepti i adenoma e gjëndrës tiroide

  Tiroksicheskaya adenoma - një sëmundje e shoqëruar me funksion të lartë tiroide me një numër të lartë të hormoneve tiroide në gjak. Kjo prodhimi i hormoneve tiroide që rezulton nga prodhimi zgjeruar të adenoma (tumor beninje e formimit të indeve të gjëndrave) të gjëndrës tiroide.

  Adenoma e gjëndrës tiroide mund të jetë e vetme ose më pak, është më adenomas. Sëmundja më e zakonshme në gratë (3-4 herë më shpesh se meshkujt).

  Shumë shpesh në gratë 40 deri në 60 vjet. Frekuenca e tiroide toksike adenoma rritet në rajonet e goiter endemike.

  Dimensionet tyreotoksycheskoy adenomës zakonisht të vogël - deri në tre centimetra në diametër. Karakteristikë e saj është se ajo prodhon hormonet zgjeruara tiroide (triiodothyronine kryesisht), pa marrë parasysh veprimin rregullator të gjëndrra e hipofizës. Një numër i madh i hormoneve në gjak pengon funksionin e hipofizës, e reduktuar tirotropina të prodhimit, dhe ind tjetër tiroide redukton funksionin e tij.

  Ndonjëherë tyreotoksycheskaya adenoma ndodh në nyje ekzistuar më parë nontoxic. Prandaj, prania e nodules në gjëndrës tiroide rrit rrezikun e adenoma toksike.


  Proyaleniya toksik adenoma tiroide ngjashme me manifestime klinike të goiter shpërndarë toksike.

  Në mëshirë të fatit janë dy forma të adenoma toksike:

 • ofset
 • decompensated
 • Kur kompensohen toksik ind adenoma tiroide vazhdon të funksionojë normalisht, prodhimi i hormoneve nga gjëndrra e hipofizës mbi sohranna dhe hyperthyroidism simptomat shfaqen pak.

  Decompensated formë toksike adenoma tiroide karakterizuar nga më të fortë të tyrotoksykoz dhe një rënie të konsiderueshme në tirotropina prodhimit hypothalamus. Ndryshe difuze moshë mesatare goiter toksik e pacientëve me tirotoksicheskoy adenomës shumë më të vjetër dhe sëmundje zhvillon një pak më ngadalë.

  Manifestimet e para të adenoma toksike tiroide:

 • humbje peshe në mungesë të ndryshimeve në dietën dhe mënyrën e jetesës
 • nervozizëm
 • toleranca e dobët të ngrohjes dhe ngrohjes
 • palpitations, sohranyayuscheesya vetëm dhe madje edhe ëndërr
 • Djersitje
 • lodhje gjatë ushtrimit
 • Në pacientët e moshuar vetëm ankesa mund të jetë palpitations zemrës dhe gulçim në tendosje, lodhje, të qenët i përgjumur ose pagjumësi. Me kursin e mëtejshëm të sëmundjes shfaqen shkeljet e traktit gastrointestinal, rritjen e presionit të gjakut, nganjëherë një ethe të vogël të vazhdueshme.

  Lëkura e pacientit me lagështi, gjymtyrë të ngrohtë. Megjithatë, ndryshimet në ngjyrën e lëkurës dhe simptomat e syrit në këtë sëmundje janë zakonisht mungon. Ndryshimet në sistemin kardiovaskular gradualisht duke përparuar, nuk ka dridhje atrial, tyreotoksycheskaya miokardi, që përfundimisht të çojë në zhvillimin e dështimit të zemrës.


  Diagnoza

  Diagnoza e adenomës tirotoksicheskoy i themeluar në bazë të anketës dhe ekzaminimin e pacientit. Kur probing tiroide është një nga grimca të rritur në gjëndrës tiroide, ajo mund testuar njësi. Ne studiuar nivelet e gjakut të hormoneve tiroide.

  Për më tepër, në mënyrë të konsiderueshme rrit sasinë e triiodothyronine (T3) dhe nivelet thyroxine mund të jetë pothuajse normal. Numri i niveleve tirotropina (hormon) mund të jetë normal ose të ulët. Radioisotope tiroide scan zbulon "nxehtë" nyje në mënyrë aktive akumuluese jod radioaktiv. Në analizën biokimike e shenjave duke treguar gjakut të proteinave, yndyrë dhe metabolizmit të karbohidrateve.

  Tirotoksicheskaya adenoma është një formacion dashamirës tumor dhe kalimi i saj në një formë malinje është shumë e rrallë.


  Metodat e trajtimit të adenoma toksike tiroide

  Trajtimi tirotoksicheskoy kirurgji adenomës.

  Në periudhën para operacionit, prania e formave të ashpra të toksicitetit përdorur tirostaticheskaya terapi. Emërohet nga droga që shtypin funksionin e gjëndrës tiroide (tyamazol, karbimazol, propitsil). Pacienti duhet të sigurojë qetësinë mendore, gjumë çlodhës. Ju nuk mund të qëndrojnë jashtë e diellit. Dietë emëruar me një ushqim të lartë e proteinave, vitamina. Ndonjëherë i emëruar nga beta-blockers.

  Kirurgji më tej është kryer: adenoma e gjëndrës tiroide është hequr kirurgjike. Nganjëherë pacientët e moshuar u trajtuar me jod radioaktiv. Tirotoksicheskaya adenoma aktive akumulon jod dhe të tilla për shkak të jodit radioaktiv qelizat adenoma janë të shkatërruara, dhe ajo pushon të funksionojë.

  Ka një metodë të trajtimit, kur injektuar direkt në nyje etanolit 1 deri 8 ml. Ky injeksion është përsëritur disa herë. Besohet se ky është shkatërrimi dhe nyja toksik adenoma ndalon prodhimin e hormoneve.

  Moti në tyreotoksycheskoy adenoma e kënaqshme.
  Degjenerimi i keq ndodh shumë rrallë, duke përfshirë edhe pas trajtimit me jod radioaktiv.

  Informacion nga artikullin "Tireoksicheskaya tiroide adenomës"