Diagnoza e peritonit shpërndarë purulent


 • Koncepti i difuze (përhapur) peritonit
 • Simptomet kryesore
 • Diagnoza

 • Koncepti i difuze (përhapur) peritonit

  Në futjen sëmundjet e barkut zgavër peritonit difuze zakonisht zhvillohet gradualisht me peritonit lokale. Kur probodnom, hematogjene, peritonit kryptohennyy, si edhe pneumokokal peritoneum humbjen peritonit shpesh fillimisht bëhet i përhapur.


  Simptomet kryesore

  Me simptomat e zakonshme e peritonit kanë përzier vlerë diagnostike dhe të vjella. Të vjella parë është përmbajtja normale stomakut, atëherë - intestinale (bile vjella, shpesh erë kalbur).

  Të vjella dhe gradualisht të bëhet peritonit më të fshehtë me purulent shpesh bëhet efekte të mëdha negative, që çon në dehidratim. Futje fluide dhe ushqim bëhet pothuajse e pamundur, pavarësisht nga prania e etja pikëllues.

  Shfaqja e pacientit tregon dehje të rënda dhe dehidratim. Tiparet e fytyrës janë përkeqësuar shfaqet zbehtë ose cyanotic me një nuancë pak gri, gojën e thatë, etja, fytyrë dhe gjymtyrë që shërbejnë djersë të ftohtë. Në raste të rënda, verdhëz duket, duke treguar një dëmtim toksik të mëlçisë ose hemolizë.

  Në pacientit krevat zakonisht nuk përpiqet të ndryshojë situatën, si çdo lëvizje rrit dhimbje.


  Shumë të marrë sjellje tipike me një të pranishëm për ijet e tij në stomak (veçanërisht në probodnom peritonit). Në fillim të sëmundjes thekson shqetësimin e saj si më vonë mund të jetë letargji. Me rritje të mëtejshme të toksicitetit ndodh eufori, e cila është një shenjë e keqe paralajmërues. Në këtë periudhë të sëmundjes shpesh shfaqen paqëllimtë, lëvizjet e dobët të koordinuara me duart e tij rreth gojën e tij dhe hundë. Dhimbja është dehje aq e rëndë në të reduktuar, të cilat mund të krijojnë përshtypje të rreme në lidhje me përmirësimin e pacientit. Kjo, në finalen fakt, faza e sëmundjes shpesh zhvillojnë psikozë dehje.

  Megjithatë, në shumicën e rasteve, vetëdija është ruajtur deri në agoni.

  Impuls më shpesh, në dehje të rënda (100-120-140 rrahje në minutë). Presioni i gjakut në rritjen e bie dehjes. Në fazën terminale të zhvillimit kolaps të rënda nga të cilat pacienti është pothuajse e pamundur për të tërhequr.

  Temperatura ngrihet në sëmundje e hershme në 38-39 °, por përkeqësim paralel i pacientit mund të reduktohet. Në periudhën fundore e sëmundjes është shpesh poshtë 36 °. Karakteristike, rritja e takikardi shpesh jo korrespondencë midis temperaturës së trupit dhe të rrahjeve të zemrës.

  Të dridhura, e cila ndodh në një temperaturë relativisht të ulët tregon një dehje shumë të rëndë.

  Dhimbja është më dramatike në fillestar të peritonit faza probodnoho. Edhe pse peritonit përhapur mbulon të gjithë dhimbjen bark, por kjo zgjati intensiteti është më i lartë në fushën e fokus primar patologjike. Si rritja e dhimbjes dehje shpesh më kalon. Dobët të gjithë dhimbje e shprehur në zhvillim të shpejtë peritonit septike. Në prekje stomak dhimbshme të gjithë, por veçanërisht dhimbje të mprehtë në dukje shpesh kur ju klikoni mbi kërthizë. Simptomë SHCHetkina - Blumberg shprehur edhe gjatë gjithë stomak.

  Tensioni i muskujt e murit të barkut, shumë karakteristike e peritonit, me peshën e gjendjes së përgjithshme të pacientit mund të zhduken gradualisht, ka një rritje të parezë e zorrëve dhe stomakut.

  Të pushojë për të dëgjuar zhurmë peristaltic. Dëgjim i barkut është shënuar "heshtjen për vdekje", por mund të çojë dëgjuar tingujt e frymëmarrjes.

  Bloating frymë në mënyrë dramatike të vështirë, duke e bërë atë një gji të pastër dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe shpesh i bashkohet, pneumoni të kontribuojë në rritjen e frymarrje.

  Në praninë e lëngjeve në zgavrën e barkut të përcaktuar nga blunting tingull trokitje në zonat cekët e barkut.


  Diagnoza

  Në studimin e gjakut shënuar rritje leukocytosis (20 000 dhe më lart, por më leukocytosis është gjetur në varg 9000-15 000), një formulë të mprehtë ndryshim rruazë e bardhë. Megjithatë, peritonit të rënda septike mund të shkaktojë depresion leykopoeza. Leukopenia dëshmi e dukshme e peritonit sëmundje jashtëzakonisht e rëndë.

  Për të përhapur peritonit karakterizuar edhe me rritjen anemi hypochromic. ESR përshpejtuar në mënyrë dramatike.

  Urina duket, qelizat e bardha të gjakut të kuqe, qelizat e bardha të gjakut, cilindra grimcuar zvogëlon sasinë totale të urinës.

  Njerëz të vjetra janë shpesh simptomat e peritonit të butë, dhe përparimi i tyre është ngadalësuar shumë.

  Në fëmijët, megjithatë, shpesh e shënuar zhvillim të shpejtë të peritonit. Ndarja e inflamacionit në bark ato ndodhin shumë më rrallë se sa në të rriturit.

  Informacion nga artikullin "përhapur (qetësuar) peritonit"