Diagnoza dhe parandalimi i rosacea


 • Diagnoza e Rosacea
 • Parandalimi Rosacea


 • Diagnoza e Rosacea  Konfirmo mjek rosacea mund të kenë gjatë shqyrtimit të parë të lëkurës duke folur me pacientin. Sot është një mundësi për të shqyrtuar fushat e nevojshme të lezioneve duke përdorur ultraprecise mikroskop - videodermatoskopa. Gërryerjet shtesë "rosacea" nuk është i kënaqur (ata nuk janë).


  Por një ekzaminim të plotë të trupit për të zbuluar ndonjë shkelje të nevojshme si rezultat i rosacea lidhur me eliminimin e shkakut themelor, faktorët që çoi në zhvillimin e sëmundjes.


  E vetmja mënyrë ju mund të merrni statusin e zgjatur faljen dhe për të parandaluar ri-zhvillimin e saj.

  Pacienti duhet të jenë të vetëdijshëm se për trajtimin e rosacea duhet shumë kohë, durim dhe dëshirë.


  Besimi mjekun tuaj dhe pajtueshmërinë me të gjitha rregulloret - në përgjithësi, çelësi kryesor i suksesit si një ilaç universal apo procedurë kozmetike nuk ekziston.
  Parandalimi Rosacea  Duke pasur reagim specifik të temperaturave të larta dhe ushqime që shkaktojnë vasodilation, viktima dhe të prirur për rosacea nuk duhet të hani supave vetëm gatuar, pjata kryesore, kafe, pije të ndryshme.


  Plotësisht duhet të përjashtohen nga dieta e yndyror, aromë, i kripur, i tymosur dhe enët djegëse. Ndalimi absolut i lidhur me ndikimin indirekt në sistemin autonom ushqimit irrituese të trupit.


  Kur gatim ju duhet të jetë në gjatësinë e krahut nga bordet drejtimin për çiftet nuk e përfundojnë në lëkurën e dëmtuar dhe të anijeve nuk zgjeruar tashmë.


  Në zonat me një fireplace, soba ose ngrohje duhet të mbahen prej tyre në një distancë të mjaftueshme. Dhe gjatë fundjavës që të jetë larg nga zjarri. Në qëllime terapeutike dhe profilaktike duhet të heqin dorë trajtim dush dhe sauna.


  Lejohet të marrë një dush të ngrohtë dermatolog kozmetike rekomanduara. Në asnjë rast nuk përdorin sapun si spastrim të thotë kur larje.

  Edhe me një faktor të balancuar pH, sapun përmban një numër të madh të aromat dhe parfume, përfshirë aditivët e alkoolit që janë të kundërindikuar në rosacea.


  Para se të blesh kozmetike si dhe objektet për larje dhe shpirtin domosdoshmërisht nevojë për të lexuar përmbajtjen e mjeteve të përcaktuara në etiketë. Ata (fondet) duhet të jetë i lirë i alkoolit, aceton dhe vajra që mund të shënuar më shumë tashmë poret përflakur dhe pa mjaltë dhe bodyagi (dilates enët e gjakut) Gratë e rekomanduar veçanërisht për të zgjedhur me kujdes krem ​​kozmetike. Gjatë periudhave të përkeqësimit përkohësisht më mirë të ndaluar përdorimin e ndonjë grim në të gjitha.
  Më vonë në faljen me mjekun leje mund të përdorni krem, përbërja e të cilit nuk përfshin shtimin e hormoneve dhe droga të tjera që janë të kategorizuara noncamedonogenic (asnjë formë e puçrra fytyre). As trajtim as në pacientët shuarje më mirë nuk pokadyvshy vendbanimin ose të qëndrojnë në zona me karakteristika të ngjashme klimatike si luhatjet e mprehtë në temperatura e ajrit, rritje emocionale mund të shkaktojë një raund të ri të acarimit të rosacea.


  Cosmetologists besoj se në arsenalin e kozmetikës çdo pacient duhet të jetë krem ​​rosacea për mbrojtjen e diellit me UF-filtër nuk është më e ulët se 15.