Diagnoza e tumoreve beninje të mëlçisë


 • Mëlçia adenoma
 • Hyperplasia me gunga
 • Mëlçia abscesi
 • Diagnoza e tumoreve beninje

 • Mëlçia adenoma

  Adenoma e mëlçisë - nje tumor beninj rrallë.

 • adenoma hepatocelular përbërë nga qelizat që ngjajnë qelizat e mëlçisë.
 • tsystadenoma konsiston vogël kanal proliferimin biliare epitelit rreshtuar brenda akumulimin e mukusit dhe formimin e cysts.
 • Lloji i parë është më shumë i zakonshëm në gratë e moshës riprodhuese, e dyta - në meshkuj. Kjo ndodh në formën e një ose më shumë nyje, të ndara nga indet e mëlçisë, një kapsule (predhë) diametër prej 1 në 20 cm. Pas zbulimin e adenomas në mëlçisë treguar trajtim operativ, kështu rritja fuqishme thyerje saj mundur e dëmtimit tumorit vaskulare dhe gjakderdhje.  Formimi vatra të mëlçisë. Tumoret beninje. Hemangioma hepatike hemangioma e mëlçisë - një tumor beninj është kryesisht elemente venoz të mëlçisë, zakonisht të gjetura rastësisht gjatë ultrazërit apo CT (tomography llogaritur). Komplikime të mundshme: compression nga kanalet biliare, enët e gjakut të thyer me gjakderdhje të bollshëm, degjenerim malinje. Ajo duhet të dallohen nga metastases, adenomas, chylangioma, hyperplasia me gunga. Trajtim të specializuar rreptësisht spitale.

  Hyperplasia me gunga

  Gunga hyperplasia - A tumorit-like rralla lezionet e netsirroticheskoy mëlçisë; paraqitur Shumë nyje 0,1-4,0 cm diametër, ndryshime minimale në mëlçi, madhësia është zakonisht normale.  Ajo duhet të dallohen nga cirroza e mëlçisë metastases. Për diagnozën duke përdorur tomography llogaritur (CT) me rritjen kontrast apo rezonancë magnetike (MRI).

  Duke pasur parasysh mungesën e provave absolutisht e saktë dhe të qartë në favor të një të karakteristikave beninje tumor dhe shënuesit laboratorike, sipas shumicës së ekspertëve, kërkohet një qasje të qëndrueshme, rritje diagnostike.

  Nga subjektet beninje përfshijnë postoperative dhe cist post traumatike të mëlçisë, abscese të mëlçisë.

  Mëlçia abscesi

  Mëlçia abscesi - palimituar lezione trajtë shkatërruese të mëlçisë rezulton nga hematogjene e infeksionit (me gjak), lymphogenous (me limfatike aktual), holanhiohennom (biliare) ose nga kontakti.

  Gjendet shpesh në lob e djathtë të mëlçisë, në kapsulë, zakonisht formë të rrumbullakët dhe duket siklet, dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë dhe bark e sipërme.

  Shkaku i abscesit është zakonisht infeksion intra-abdominal.

  Mëlçia abscesi mund të ndodhë edhe pas lëndimet, lëndimet ose operacione. Manifestimet klinike: ethe, dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë dhe anën e djathtë të fushës, dobësi, djersitje.

  Ill kryesisht të moshës së mesme dhe të moshuar. Sëmundja shpesh ndikon në mënyrë të barabartë burrat dhe gratë. Manifestimet klinike mjaft jospecifik dhe përfshijnë ethe, të dridhura, dhimbje në sektor të drejtën e sipërme, gjendje e sëmurë dhe humbje peshe.

  Në 30% të rasteve të etheve mund të mungojë. Ankesat e dhimbje barku imponojnë vetëm 45% të pacientëve. Shumë pacientë të mbizotërojë shenja klinike të sëmundjes themelore - apendiksit, diverticulitis ose shkatërrimin e kanalet biliare.

  Burimi më zakonshme e infeksionit (35% e rasteve), mëlçisë Absceset - sëmundjeve të traktit biliar. Kjo zakonisht kolangiti ose cholecystitis akute. Në 10-20% e pacientëve me abscese mëlçisë shkaktuara nga sëmundjeve të traktit biliar, janë tumoret malinje e pankreasit, gypit përbashkët biliare dhe ampulla papilla madhor duodenale. Deri në zhvillimin e abscese të mëlçisë gjithashtu mund të shkaktojë ndërhyrje kirurgjikale apo endoskopik në kanalet biliare.

  Ndonjëherë abscese të mëlçisë formuar për shkak të infektimi parazitare e traktit biliar (nematodat ose trematodes), duke shkaktuar infeksionin biliare. Burimi i dytë i infeksionit në një frekuencë të abscesit të mëlçisë - infeksion intra-abdominal kur bakteret hyjnë në mëlçi nëpërmjet venë portal. Në 30% të rasteve të mëlçisë formimit abscesi të shkaktojë diverticulitis, sëmundje Crohn, kolit ulcerative dhe vrimë zorrë. Rrallë shkaku i abscesit të mëlçisë është e apendiksit; me përjashtim të pacientëve moshuar dhe pacientët me statusit të dëmtuar imun ku diagnoza e apendiksit është vendosur vonuar.

  Përafërsisht 15% e pacientëve me abscese të mëlçisë të shkaktuara nga depërtimin e drejtpërdrejtë të baktereve që gjenden afër burimit të infeksionit, siç është rasti, për shembull, absces subdiaphragmatic ose empyema në fshikëz e tëmthit. Ajo është gjithashtu e mundur transferimi i baktereve në mëlçi me gjak arterial nga foci largët të infeksionit (endokardit ose me sëmundje të rënda të dhëmbëve). Në 50-70% të rasteve të abscese piogjen mëlçisë të shkaktuara nga organizma gram-negative. Më shpesh këta pacientë Escherichia coli zbuluar, bakteret aerobe Gram-negative. Aerobes Gram-pozitive janë vetëm 25% e pacientëve; përafërsisht 50% të rasteve të infektimit me patogjene janë të mikroorganizmave anaerobe.


  Diagnoza e tumoreve beninje

  Ultrasonografia (US) është mbajtur gjithmonë pacientët e mëlçisë me ethe dhe provë e ndryshuar të gjakut. Megjithatë, tomography llogaritur (CT) është metodë më informative e hulumtimit për të identifikuar ndryshimet shkatërruese në mëlçi.

  Në 50-80% të pacientëve me abscese të mëlçisë janë të vendosur për të ndryshuar gjoks thjeshtë film. Shenjat që tregojnë praninë e abscesit të mëlçisë, janë atelectasis i lob të poshtëm të mushkërisë së djathtë, rrjedhje e duhur pleural dhe kube të drejtën e diafragmë të lartë në këmbë. Abscesi Përparime mëlçisë në zgavrën pleural mund të çojë në empyema.

  Në radiographs të thjeshtë në 10-20% të rasteve të zbuluar ajrit në zgavrën e abscesit.

  Për qëllime diagnostike dhe terapeutike të nevojshme për të kryer gjilpërë gjobë aspiratë gjilpërë biopsi (PTAB) me ultratinguj që ju lejon të vendosur florën microbial, i vendosur kullimit percutaneous chrespechenochnaya për të kryer absces mjekësor dentar, dhe i bie një antibiotik, më e ndjeshme për këtë lloj të mikroorganizmave.

  Trajtim minimalisht invazive kirurgjikale e abscese të mëlçisë përfshijnë birë dhe kullimit të zgavrën e saj.

  Formimi vatra të mëlçisë. Tumoret beninje.

  Trajtim minimalisht invazive kirurgjikale e abscese të birë abscesi mëlçisë nën drejtimin ultratinguj, e ndjekur nga aspiratës të përmbajtjes së errësirë ​​të saj Gram dhe mbjellje në media kulturës për të përcaktuar ndjeshmëri ndaj antibiotikëve mund të ndihmojë të zgjedhur antibiotikët e duhur. Kullimit hapur kirurgjikale kryhet në lokalizimin e abscesit në skajin e majtë të mëlçisë dhe nuk ka përmirësim të dukshëm në 24-48 orë pas fillimit të terapisë mjekësore. Me lokalizimin e abscesit amebic të lob e majtë të mëlçisë mund të zhvillojnë komplikime (tamponade kardiak), të shoqëruar nga një rrezik të lartë të vdekjes dhe kërkon kirurgji të menjëhershme.  Hematoma dhe akumulimi i dallueshëm i lëngjeve - (traumatik, postoperative) grumbullimi i gjakut apo lëngjeve që rezultoi në dëmtim të enëve të gjakut në çdo organ parenkimale apo zgavër anatomike.


  Diagnostikuar me ultratinguj, CT, MRI. Ka pasur ndryshime të mëvonshme (në zhvillim): në fillim të lëngshme përcaktuar përmban Arsimit (vile); pastaj konvertohet në clumps masa formuar shfaqen ndarëse e mureve të ndryshme trashësi të bëhen më të dendura, të trasha; me një rritje të mëtejshme në proceset fibrotike dhe pjekje është resorption gradual i hematoma; duke ruajtur të lëngshme komponent - formimin pseudocistat.

  Informacion nga neni "mëlçisë Fokale Arsimit. Tumoret beninje ".