Diagnoza e leukemisë akute


 • Mund zbulimin e hershëm të leukemisë
 • Si diagnostikuar me leuçemi akute

 • Mund zbulimin e hershëm të leukemisë

  Aktualisht nuk ka metoda të veçanta për diagnozë leukimi akute herët. Rekomandimi më i mirë është një apel urgjent te mjeku me paraqitjen e çdo simptome të pashpjegueshme. Njerëzit të cilët janë në rrezik të lartë duhet të jetë nën mbikëqyrje të rregullt dhe të kujdesshëm.


  Si diagnostikuar me leuçemi akute

  Leucemia mund të shoqërohet nga shumë shenja dhe simptome, disa prej të cilave janë jo-specifike. Ju lutem vini re se simptomat e mëposhtme janë zakonisht në sëmundje të tjera, por jo kancer.  Simptomat e përbashkëta të leukemisë mund të përfshijnë lodhje, dobësi, humbje peshe, ethe (ethe) dhe humbje e oreksit.

  Shumica simptomat e leukemisë akute është shkaktuar nga një rënie në numrin e qelizave të kuqe të gjakut nga zëvendësimi i palcës kockore normale, e cila prodhon qelizat e gjakut, qelizat e leukemisë. Si rezultat i këtij procesi, pacienti zvogëlon numrin e normalisht funksionojnë qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut dhe trombocitet.

  Anemi (anemi) - rezultat i zvogëlimit të numrit të qelizave të kuqe të gjakut. Anemia shkakton gulçim, lodhje dhe lëkurë të zbehtë.

  Zvogëlimi i numrit të qelizave të bardha të gjakut rrit rrezikun e infeksionit.


  Edhe pse numri i pacientëve leukocytes leuçemia mund të jetë shumë i lartë, këto qeliza nuk janë normale dhe jo të mbrojtur trupin nga infeksioni.

  Akuza të ulëta trombociteve mund të shkaktojë bruising, gjakderdhje nga hunda dhe mishrat.

  Përhapja e leukemisë jashtë palcën e eshtrave në trup apo sistemit nervor qendror mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të simptomeve të tilla si dhimbje koke, dobësi, dhimbje barku, të vjella, ecje dhe vizion.

  Disa pacientë mund të ankohen për dhimbje në eshtra dhe nyje për shkak të qelitë e tyre humbjen leukemic.

  Leucemia mund të çojë në një rritje të mëlçisë dhe shpretkës. Çdo dëmtim në nyjet limfatike ato mund të jenë zgjeruar.  Në pacientët me akute mieloide hirit humbjen leukemia çon në ënjtje, dhimbje dhe gjakderdhje. Lezione të lëkurës manifestuar nga prania e spoteve të vogla me ngjyrë që i ngjajnë një skuqje të lëkurës.

  Në T-qelizave akute limfoblastike tipit leuçemia shpesh ndikon në Thymus. Një venë e madhe (cava superior vena) që mbart gjakun nga kokës dhe gjymtyrëve të sipërme të zemrës, është pranë gjëndër thymus. Rritja në madhësinë e thymus mund të përmblidhni trake, duke shkaktuar kollitjes, gulçim dhe madje edhe asfiksi.

  Kur compression e vena Cava ënjtje të lartë të mundshëm të fytyrës dhe gjymtyrëve të sipërme (sindromi cava vena superiore).

  Kjo mund të pengojë furnizimin me gjak të trurit dhe të jenë të rrezikshme për jetën. Pacientët me këtë sindrom duhet menjëherë të fillojë trajtimi.

  Metodat e diagnozës dhe klasifikimi i leukemisë

  Prania e disa nga simptomat e mësipërme nuk do të thotë se pacienti ka leukimi. Prandaj, studimet shtesë për të sqaruar diagnozën dhe konfirmimin e leuçemisë - lloji.

  Studim i gjakut. Ndryshimi i numrit të llojeve të ndryshme të qelizave të gjakut dhe pamjen e tyre nën mikroskop mund të japin sugjeron leukimi. Në shumicën e pacientëve me leukemi akute (leukemisë akute limfoblastike ose leukemisë akute mieloide), për shembull, kanë shumë qeliza të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut dhe trombocitet pak.

  Përveç kësaj, shumë qeliza të bardha të gjakut janë qelizat shpërthim (lloj i papjekur i qelizave zakonisht nuk qarkullojnë në gjak). Këto qeliza nuk e kryejnë funksionin e tyre.

  Palcë Research. Duke përdorur një gjilpërë e hollë është hequr një sasi të vogël të palcës kockore për ekzaminim. Kjo metodë është përdorur për të konfirmuar diagnozën e leukemisë dhe efektivitetin e trajtimit.

  Dhe nyjet limfatike biopsi. Në këtë procedurë hequr limfatike nyje dhe pastaj hetohet plotësisht.

  Birë Spina. Në këtë procedurë një gjilpërë e hollë është futur në rajonin e mesit të kanalit kurrizore për një sasi të vogël lëngu kurrizore, e cila është studiuar për të zbuluar qelizat e leukemisë.  Studimet laboratorike. Për të sqaruar diagnozën dhe llojin e leuçemisë duke përdorur teknika të ndryshme të veçantë, cytochemistry, rrjedhin cytometry, immunotsitohimiya, cytogenetics dhe studime gjenetike molekulare. Ekspertët që studiojnë palcën e eshtrave, dhe nyjet limfatike indeve, gjak, lëngun cerebrospinal nën një mikroskop. Ata vlerësojnë madhësinë dhe formën e qelizave dhe karakteristikat e tjera të qelizave për të përcaktuar llojin e leuçemisë, pjekurinë e qelizave.


  Metoda të tjera

 • X-rrezet janë kryer për të zbuluar formimin e tumorit në zgavrën e kraharorit e kockave dhe nyjeve.
 • Tomografi (CT) skanimi është një metodë special X-rreze që lejon që kontrollojnë trupin në kënde të ndryshme.

  Metodë është përdorur për të zbuluar lezione të dëmtimit të dhëmbëve torakal dhe të barkut.
 • Magnetike rezonancë (MRI) përdor magnet forta dhe valët e radios për të prodhuar imazhe të detajuara të trupit. Metodë është veçanërisht e vërtetë për vlerësimin e trurit dhe palcës kurrizore.
 • Ultrasonografia (US) lejon për të dalluar formimin e tumorit dhe cysts, dhe veshkave, mëlçisë dhe shpretkë, nyjet limfatike.
 • Limfatik Skanimi dhe sistemet skeletik, në këtë metodë substancë radioaktive injektuar intravenoz dhe grumbullohen në nyjet limfatike apo eshtra. Të dallojnë në mes leukimi dhe proceset inflamatore në nyjet limfatike dhe kockat.