Diagnoza e porfiria - jo një fjali


 • Diagnoza e "porfiria": nuk duhet të ngatërrohet me "vampirism"
 • Porfir është i mundur

 • Diagnoza e "porfiria": nuk duhet të ngatërrohet me "vampirism"

  Legjendat e Vampires aq tërheqëse sot për tifozët e zhanër gotik, kanë një bazë reale. Në të vërtetë, ka njerëz në botë të lëkurës e të cilit nuk toleron rrezet e diellit, dhëmbët e tyre si fangs dhe pikturuar në okër, thonjtë e këmbëve ngjan kthetrat e kafshëve, dhe hudhër është një reaksion alergjik vdekjeprurës. Këtu janë duke jetuar këto afishohet jo aq të dëshpëruara të ardhur keq në romanet dhe filmat fantazi e "gjallë i vdekur".

  Shenjë kjo, sigurisht, nuk është për ata të rinj që vetëmohim luajtur Vampires, ndjekin rregull "nuk veshin e bardhë" janë të mbyllur gjoks "ANC" implantuar një qen, dhe nganjëherë një mjegull e dendur narkotike kafshoj gjyshet padëmshme.

  Nga rruga, e fundit - nuk është shaka. Një rast ku në Kaliningrad adoleshent vrau dy të moshuar për ritual vampir.

  Legjendat e të vdekurve të gjallë dhe shpirtrat që bredh natën dhe ushqehen me gjakun, janë pothuajse të gjitha kombet. Në legjendat e Vampires duket përbindësh si gjysmë-kalbur, i pashpirt dhe jo shumë të zgjuar.

  Për shembull, në mitologji sllave është besimi se vampir nuk ngrihen nga varri nëse ka sypanut kokërr - deri në mëngjes ai do të transferojë grurin.

  Me kalimin e kohës, imazhi ka pësuar një transformim. Librat e sotme hero vampir dhe filma - joshës fatal i pashëm, të ruajtura tipare dalluese: frikën e diellit, fangs, refuzimin e hudhër dhe gjaku etje.


  Në kulm të legjendave krishterimit rreth Vampires plotësuar me detaje të tilla si frika e ujit të shenjtë dhe një kryq. "Fëmijët e natës" mbeti një legjendë nga rajoni ", besoj, mos u besoni" për aq kohë sa 1.963 mjek britanik Li Illis nuk paraqitet në rezultatet mahnitëse Royal Shoqërisë Mjekësore të hulumtimit të tyre: Vampires, Werewolves vetmet viktima gjenit?
  ? Cal patologji - porphyria!

  Kjo është një sëmundje e rrallë (sipas disa burimeve, ata vuajnë nga një person nga 200 mije) lind nga fakti se trupi nuk prodhon qelizat e kuqe të gjakut, ka mungesë oksigjeni, hekuri në gjak, duke rezultuar në shkatërrim ultravjollcë të lehta fillon hemoglobinë.

  Ta themi thjesht, pacientët alergjike ndaj diellit fillon të shfaqet blisters, plagë, vdekje të mundshme. Në fazat e mëvonshme të inflamacionit Porfiria shkakton dëme në gjë e shëmtuar kërc e hundë, veshët, dhe tendons.

  Njeriu më bëni gishtat, tharje dhe forcuar lëkurën përreth gojës zbulon qartë - ndërsa incisors spikatur të bëhet ngjyra e gjakut përmes depozitave porfirinë në dhëmbë. Hudhër, stimuluar prodhimin e qelizave të gjakut në një person të shëndetshëm, të porfirika shkaktojnë acarimit të simptomave. E gjithë kjo është e shoqëruar me dhimbje të fortë të vazhdueshme sepse shpesh foto rëndohet aftësi të kufizuara mendore.  Shtuar gjitha simptomat, ne kemi marrë një portret të legjendës klasik vampir, e cila për shekuj me radhë kishin frikë dhe të shkatërruara. Vetëm Franca HVP shekull mesi ekzekutuar rreth 30 mijë njerëz, Werewolves dhe Wehrwolf njohura në bazë të përshkruar në monografinë e tij Illis. Nga rruga, në 1994 në Republikën Çeke janë gjetur varrosur shekullin e njëmbëdhjetë me eshtrat e 13 njerëzve, me duart e lidhura dhe koka të prera Aspen Asherimët në gjoks. Gjetjet e ngjashme ka ndodhur në të gjithë botën, më vonë - rreth një XV shekullit - është i Danimarkës.
  Porfir është i mundur

  Porfir - sëmundje nuk është ngjitëse dhe e trashëgueshme.

  Nëse kjo është të paktën një prind, 25 për qind e infektuar dhe të jetë një fëmijë.

  Gjithashtu ndër shkaqet e sëmundjes është quajtur incest, transferohet hepatitit C dhe abuzimi i alkoolit ... ende.

  Ka të dhëna se në mesjetë që vuajnë nga porfiria përpjekur për të trajtuar të gjakut të freskët, por të pijshëm atë është absolutisht qesharake, kjo nuk do të sjellë lehtësim.

  Që porfiria - sëmundje deri tani të pashërueshme, flasin për trajtimin e tij mund të jetë mjaft arbitrare vetëm.
  Sot, pacientëve të tilla injeksione e përgatitjeve të gjakut.

  - Për fat të keq, në vendin tonë nuk i kushtoj vëmendje të mjaftueshme për këtë çështje - thotë Jaroslav Pustovoyt, hulumtues i lartë hematologjike Research Center, udhëheqësi i studimit dhe trajtimit të porfiria.

  - Ndryshe nga Perëndimi, ne nuk kemi ekspertë, asnjë qendër e madhe e problemit.

  Megjithatë, ka një pamje më optimiste e problemit. Ekspertët pohojnë se inxhinieri gjenetike shpejti do të varrosin sëmundjen më misterioze në historinë njerëzore - Porfiria. Por, për "sëmundjes Vampire", nuk do të kishte mit i Drakula, apo pinë tjera të gjakut të cilët janë të frikësuar e shumave karaktere të lehta. Tashmë përfunduar me sukses një seri eksperimentesh me ADN-në e disa specieve të peshkut dhe minj: porphyria kongjenitale do të rregullohen dhe do të trajtohen me produktet e fundit të blera. Ata nuk ekzistojnë!

  Informacion nga nenet Elena Fadeeva "Vampires - një realitet!".