Diagnoza e vështirë


 • Bëhen dhe lë të kuptohet
 • Dhëmbët e hemorroide s
 • Përmbledhje
 • Në gojë, si ajo tregon të gjitha proceset që ndodhin brenda
  trup, thotë MD, profesor i stomatologji CRI
  Genadi Banchenko. Secili dhëmb korrespondon tek një grup të caktuar
  autoritetet. Çdo, madje dëmi dhëmb më të vogla mund
  të shërbejë si një sinjal i çrregullim brenda.

  Për shembull, incisors sipërme dhe të poshtme të reflektojnë veshkave, urinar
  fshikëz dhe veshët; fangs - mëlçisë dhe tëmthit. Për informacion mbi dritën dhe
  zorrës së trashë janë rrënjët e vogla (premolars), dhe stomak, shpretkë
  dhe pankreasit - i madh indigjene (molars).

  Shpesh një person përvojat siklet nga jashtë të përkryer të shëndetshme

  dhëmbët, dhe nganjëherë pobolyuyut dhe vende ku dhëmbët kanë kohë që janë hequr. Është
  i quajtur dhimbje fantazmë - tip më i saktë, e cila i jep tonë
  Trupi: "Unë kam një dhimbje atje-dhe-pastaj!" Kjo ndodh sepse
  sinjalet nga vuajtjet e refleks që hyjnë në rajon
  Dhëmbët përkatëse. Duke ditur këto marrëdhënie mund të jetë e lehtë
  të llogaritur fireplace dhimbshme.


  Bëhen dhe lë të kuptohet

  Sigurisht, nuk shoqërohet gjithmonë me humbjen e sëmundjeve të brendshme
  dhëmbët. Dhe jo çdo dhimbje dhëmbi - një pasojë e çrregullimeve në trup.
  Shkaku më i zakonshëm i saj - natyrisht, prishja e zakonshme dhëmb.

  Dhe
  Në anën tjetër, dhëmb, e cila është në qendër të infeksionit, nga ana tjetër, mund


  çojë në çrregullime në trup. Shpesh, si rezultat nelechennoho
  karies rritur presionin, ka probleme të lëkurës, në rritje
  djersitje, sistemin nervor të jetë e mundur.

  Nëse ju drejtuar karies dhe pulpitis, ka dhimbje aq akute që
  duhet të kthehet off pilula e saj. Ajo rezulton "encryption", e cila i dha
  Trupi i durueshëm kurrë nuk ishte dëgjuar 'bast'. Ndërkohë keq
  Procesi vazhdon, duke formuar vatra e infeksionit kronik,
  çuar tek çrregullimet më serioze në trup. Prandaj,
  trupi ynë për të punuar pa probleme, ju duhet kohë për të aplikuar për të
  dentist. Dhe pastaj, pas trajtimit të dhëmbit pacientit ka kuptim

  ekzaminojë organet që lidhen me të.


  Dhëmbët e hemorroide s

  Ekspertët gjetën se pacientët dhëmbët shpesh janë një burim i
  dhimbje koke. Kur inflamacion ndodh në Alaska dhëmbë
  njeri i vuajtur nga dhimbje dhe qafë në terr. Incisors prekura të nofullës së sipërme mund të shkaktojnë dhimbje në rajonin fronto-i përkohshëm, dhe pacientët i qenit - në lobi i perkohshem. Kur problemet me dhëmbët e nofullës më të ulët mund të jetë një natyrë dhimbje përhapur. Ilaç më i vërtetë ky migrenë - një vizitë te dentisti.

  Dhimbje incisors parë dhe të dytë - Dëshmi e pielonefrit kronike, cystitis dhe otitis media. Nëse jeni prestar i parë i shqetësuar, mund të dyshohet grykët, sinuzit, dhimbje të ulët mbrapa, prostatitis, adenoma e prostatës, hip thyer.

  Canines shpesh dhemb me cholecystitis apo hepatiti.

  Dhimbje Dhëmbët e katërt dhe të pestë indigjene mund
  tregojnë pneumoni kronike, kolit, rrymë e vazhdueshme
  dysbiosis, reaksion alergjik (përfshirë astmën).

  Nëse duke u ndjerë të dy dhëmb katërt - dhe
  lartë dhe në fund, është e ligaments mundshme dobësi
  (Kyçin e këmbës, gju, sup, bërryl, dore).
  Është e mundur që një person i tillë është duke vuajtur nga inflamatore kronike
  proceset e llojit të artritit dhe zorrës së trashë Sëmundjet.

  Dhëmbët e gjashtë dhe e shtatë
  , Të ashtuquajturat molars,
  "Menaxhon" gastrit kronik, ulçerë gastrike dhe duodenale

  ulcerat, anemi aktual afatgjata, pancreatitis kronike. Dhëmb i gjashtë i sipërm
  përgjegjës për sinusit, grykët, fyt dhe fyt sëmundjeve,
  mastopathy, acarim në shpretkës, inflamacion. Për Zyrën
  Dhëmbët i gjashtë më të ulta - probleme me arterieve, atherosclerosis. Por i shtatë më i ulët të ndërlidhura
  venat (venat me variçe, hemorroide), mushkëritë (pneumoni kronike, bronkit,
  astma) dhimbje në këto dhëmbë tregon polyps në dy pika
  gut.

  Nëse dhëmbët urtësi fanitet, më mirë të mos
  vonojë një vizitë në një kardiolog. Sëmundje koronare të zemrës, kongjenitale
  sëmundje të zemrës dhe Sëmundjet të tjera kardiovaskulare - nga ana e tyre.

  Dhe një tjetër vëzhgimi interesant i bërë nga Profesor Banchenko.
  Sëmundja akute zakonisht nuk kanë kohë për të reflektuar mbi dhëmbët, por
  kronik kanë tendencë për të lënë "fajin" e tyre. Edhe në qoftë se dhëmbi
  shumë i fortë, vuajnë qartë.


  Përmbledhje

  Natyrisht, të gjitha këto shenja duhet të trajtohet me disa
  skepticizëm. Pas të gjitha, shumica prej nesh sot - mbajtësit
  Dhëmbët e bukur e bardhë që nuk do të them asgjë në lidhje me natyrën e
  njeri, por demonstrojnë prosthesist zotërim dhe ortodont.

  Por ajo duhet të mbahet mend, është se Stomatologji afër
  të lidhura me fushat e tjera të mjekësisë. Ju nuk mund vetëm dentist

  "Ditur" dhëmb pa i kushtuar vëmendje të shkakut të mundshëm të dhimbje dhëmbi -
  probleme me organet dhe paraqesin sinjalet Encrypted «SOS».