Diagnoza e varësisë


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6
 • Pyetja numër 7

 • Pyetja numër 1.
  Lyudmila, me të cilat ju shpesh hasni gjatë komunikimit me narkohvoryh dhe të afërmit e tyre?

  Shumë pacientë të fillojnë të eksperimentojnë në 13-14 vjet, dhe nganjëherë
  para. Ashtu si ata shpjegojnë asgjë për të bërë, kuriozitet,
  dëshirën për të duken më të vjetër, nga frika e duke u quajtur një "dele e zezë" në
  miq. Fakti që ju mund të kthehet në një të droguar të vazhdueshme të drogës
  AIDS i infektuar, nuk e mendoj, nuk duan të besojnë. Dhe në qoftë se nuk
  provoni nëse trajtohen falas nëse lagje Sveta muaj

  pi "farë e keqe" dhe nuk lomok. Përveç poldiskoteki mbështetet në "ekstazi". Por fun! Në të vërtetë, për disa përvoja e parë
  shkon pa u vënë re. Përdorimi i drogës janë të rralla, doza të vogla. Jo deri dhe
  Varësia fizike. Megjithatë, shpejt palosur rastin ende
  provoni. Pastaj më shumë. Doza e zakonshme nuk është e mjaftueshme. Fillon
  kërkoni për një të ri "të lartë". Prindërit, për fat të keq, në të errët për pokuda rrezikshme
  kapur një birin ose bijën me dikë njofton miq.


  Pyetje № 2. Konsumatorët drogë, sigurisht, do të përpiqen për të fshehur nga miqtë tuaj
  Pasioni i ri. Si tjetër për të njohur se familja ishte një narkoman?


  Vëzhgoni se zakonet e ndryshuara, sjellje, humor
  fëmijë. Ai nuk dëshiron të flas me ju? Ndoshta çdo tani dhe pastaj
  kërkon: "Mami, japin para"? Përveç fillon parakohshme "prapa off, unë
  Unë dua të fle "," Çfarë është e biznesit tuaj, ku unë kam qenë? "Ose papritmas tha:" Nuk ka
  do të, "" Sot unë vij në shtëpi. " Për problemin e ka një faktor rreziku, madje
  nëse i ri shkon larg në një disko deri në mëngjes.

  Nëse gëlltiten parë "ekstazi", ai beson se asgjë e keqe do të ndodhë. Dëgjuar për
  miqtë më shumë përvojë se këto tableta nuk japin fizik
  Varësisht. Por, për disa arsye ata nuk ishin paralajmëruar për mendor serioz
  shkelje, e cila rezulton në shfrytëzim afatgjatë të drogës.


  Disa njerëz u sëmur në disko? Pra, ajo mendon atë nga të nxehtit. Njeri i panjohur
  ndonjëherë jo të vetëdijshëm se "ekstazi" heroinë shtoi se shumë raste
  helmim atë. Sqaroj askënd. Shenjat, të cilat mund
  përcaktuar nëse djali apo vajza është duke marrë drogë e vendosura. Vetë
  të qarta, natyrisht - gjurmët e injeksioneve, site injeksion bruising në. A është kjo për shkak se
  vajza juaj nuk është më e veshur me këmisha me mëngë të shkurtra? Në nyuhalnykiv
  Heroina - hundë i përjetshëm i lëngshëm, kollë, flasin në hundë. Sweet,
  fryma neveritshëm
  - Ndoshta fëmija është duke përdorur anasha. Edhe tifozët e "Marijuana"
  Ndryshimet e oreksit (ajo nuk është, atëherë tepruar), e shqetësuar gjumin. Gjatë ditës
  në gjumë, gjumë natën, asnjë reagim në dritë.


  Përveç kësaj,
  Varur në presionin e gjakut shpresat, aty gastrointestinal
  çrregullime. Shënim çehre. Kjo zakonisht është e zbehtë. Lëkurë
  përfundimisht bëhet ngjyrë i vrazhdë. Por shumica e njeriut
  Sytë e lëshuara, fogged me madhështi të mahnitshme të ngushtuar ose
  shumë Dilated nxënës.

  Përveç kësaj, fëmija është i shqetësuar
  gjuha, koordinimi motor. Ajo është e shpërndarë, është e vështirë
  përqëndrohen. Duke iu përgjigjur një pyetje të thjeshtë në dukje,
  zatynayetsya nuk mund të gjejë fjalët që të përgjigjen. Në të njëjtën kohë,
  arrin të gënjejë gjithmonë për të marrë jashtë. Ai, i ri
  miq. Kush janë fsheh.

  Apartament pafund gjeneron një çuditshme
  e quan. Në shikim të parë, të flasim për ndonjë gjë, "po", "jo", "Sillni
  kasetë ". Nënat naive dhe gjyshet nuk e kuptojnë se ajo është përdorur
  për transferimin e drogës. Unë nuk jam duke folur rreth shiringave të fshehura, hala,
  kapsula, pluhurat, predha boshe nga cigaret e "Detit të Bardhë". Zakopchennye
  lugë, qirinj digjen - gjithashtu nga i njëjti droguar arsenalin. Megjithëse
  zgjidhje, glycol i padurueshëm, nahotovlyuyut pa lënë kuzhinë. Nëpërmjet
  lighters zakonshëm.

  Listuara, le të mos ketë plotësisht
  sugjeron se dyshimet tuaja janë konfirmuar. Por në asnjë
  nëse jo panik, nuk do të fillojnë një histerik.

  Kërcënimet simbol
  zinxhir chaining fëmijën të baterisë nuk e ka ndihmuar. Në të kundërtën,
  prindërit kthehet atij numrin armik një të tillë. Për t'u kthyer
  fëmijës normal, ju keni nevojë për të identifikuar të kuptuarit dhe kujdesin
  durim. Shpjegoni drogës si të rrezikshëm të sëmundjeve që mund
  pasojat. A nuk kënaqem me veten se ai menjëherë korrigjohet.
  Bind çdo gjë në fuqinë e tij. Obnadezhte se ai - personi që ai
  dashuri, kujdesen për këtë, kemi një të mirë. Bind të shkojë me ju për
  psikiatër specialist. Sa më shpejt që ju të ketë sukses, më mirë për të.


  Pyetje № 3. Nëse bindje nuk ndihmon në shtëpi?

  Pa pëlqimin e të riu trajtoj askush nuk do.

  Para se të flasim me të, unë do të këshillojë prindërit që të vijnë tek ne në
  këshillim familjar. Ata i referohen një neurolog, një gjinekolog.
  Pse hezitoni të kontaktoni psikiatrin, psikiatër? Ne kemi, për shembull,
  ka klasa për prindërit. U zhvilluar për programe të veçanta.
  Duke analizuar situata të caktuara, të cilat shpesh hasin në
  familjet. Bisedoni me një psikolog në klinikat e tij të drogës qarkut.
  Shko klubit varur anonime. Nuk është konsultuar edhe
  për të afërmit e pacientit.


  Pyetje № 4. Cilat janë karakteristikat e varësisë femra të drogës?

  Varësia nga droga trupin e femrës shumë më thellë se

  njeri. Kjo prodhon të rinjtë me sëmundjen më të vështirë. Më
  raste ata përpiqen përdorimin e drogës për të zgjidhur emocionale të tyre
  probleme, probleme në marrëdhëniet ndërpersonale. Ne shpesh dëgjojmë
  ky lloj i justifikimit: "askush nuk më do", "unë nuk e kuptoj", "unë
  i shëmtuar. " Dhe të mësohen për drogat, vajzat janë në kërkim të llojit të tyre.
  Jo aq shumë sepse doza, por për shkak të një dëshirë të flasin,
  gjetur simpati.


  Pyetje № 5. Kur një fatkeqësi, njerëzit:
  të mbyllur mchatysya gati për ndonjë adresë ku premtues i shpejtë dhe
  shërim absolut. Çfarë shërbimesh duhet të shikojnë jashtë për të?

  Rritur reklamat e një kompanie - kjo nuk do të thotë cilësi të mirë.


  Një
  i cili saktë referohet shëndetin, edhe vlen për
  art. Para së gjithash ajo është një institucion publik dhe jo për
  privateers. Por si ndodh? Prindërit bëjnë thirrje për shpalljen e "pohmetoloha" ose "istselitelnitsu" mbi fotot dhe pastaj duke u marrë
  i durueshëm me ne. Dhe ne shohim se ka tashmë duhet të jetë i lidhur
  Mjekët e emergjencës nga Instituti Sklifosovsky.


  Pyetje № 6. Fundmi
  Unë u tha për aksidentin tragjik. Vajzë amator herë të parë
  miratuar heroinë intravenoze dhe vdiq nga një mbidozë. Kjo ndodhi në
  larg. Por asnjë nga shokët e të varurit nuk ishte në gjendje për të ndihmuar e saj. Kauzë
  mjekët nuk kanë kohë ose të frikësuar.

  Çfarë duhet të bëhet në të ngjashme
  raste?

  Për të përcaktuar nëse personi është në
  gjumë narkotike apo është pa ndjenja. Ju duhet të pat atë në
  cheeks, për të parë nëse ai reagon në britma të forta. Nëse viktimës
  pa ndjenja, kthejnë atë në anën e saj. Mundohuni të qartë në gojën e
  mukusit dhe të vjella. Kontrollo për frymëmarrje dhe impuls në karotide
  arterie. Thirrje urgjente "të shpejtë". Para se ardhja e mjekëve të vazhdojë
  monitorojnë pulsin dhe frymëmarrje. Nëse shenjat e dështimit të frymëmarrjes
  të vazhdojë në një respirator.


  Pyetje № 7. riu u trajtua, ai vendosi të ndjekin një mënyrë jetese matur.

  Si të sillemi në shtëpi?


  Filloni të vogla. Leviz mobilje në dhomën e tij, të inspektojë
  qoshe e nëse ka zanachek. Ndrysho sërë kaseta, lojërat kompjuterike,
  të cilit ai iu drejtua, admiring drogë. Është e nevojshme për të rinovuar dhe
  veshjet, të themi, veshje e zezë (të varur nga heroina ngjyra e preferuar)
  ndryshojë në dritë. Mundohuni të rrëmbejë fëmijën nga ai grup njerëzish,
  që e shtyu atë të drogës dhe të cilat mund edhe të
  flasim shkelin kujtimet e tyre: "A ju kujtohet se si ajo ishte kur
  ne jemi shtrirë. " Vazhdimisht të mbajtur në motivimin e pacientit për të
  shërim.

  Rehabilitimi - një proces i gjatë e ndjekur
  parandalimi, ne e quajmë atë është dytësore.

  Mëso të rinjtë
  identifikojnë parashikues i përçarje, e cila është shumë e rëndësishme. Kjo është gjendja në
  që njeriu e kupton se dëshira të vijë të marrë një droge. Por atë
  nuk e drejtuar menjëherë për të zbatuar atë, dhe vjen tek ne në qendrën, flet për
  gjendja e tyre, analizon atë, se ai do të përfshihet si
  vëzhgues të brendshëm. Nëse njerëzit të mësojnë të vlerësojnë në mënyrë kritike të tyre
  shteti, veprimet e tij, atëherë ai do të largohet sëmundjen,
  shërohen. Por periudha e rehabilitimit, e përsëris, mund të jetë mjaft
  i gjatë. Pra, ne duhet të mësojmë të pacientit për të jetuar në faljen.

  Peredyvitsya
  marrëdhëniet e tyre me të dhe me njëri-tjetrin. Pas fëmijës
  kthehet për të drogës për një arsye.

  Kjo është një i pakënaqur, diçka
  kërkon atij diçka të humbur. Më shumë gjasa vëmendjen tuaj dhe të kuptuarit,
  dhe ai, duke gjetur përgjigje për pyetjet që lindin në shtëpi, i referohet
  ata përreth tij në rrugë. Mos harroni, kur dhe pse ai u ndal
  për të ndarë me ju problemet e tyre, gëzimet, përvojat? Mendoj
  për të ofruar atë si hobi të diskutueshme? Gati
  me atë që ju keni për të mësuar atë që të hysh në jetë përsëri, kështu që kur
  të gjitha rrethanat, ai e shtyu veten të thonë "jo" të drogës.