Diagnoza e kist ovarian


 • Operacion normal të vezoreve
 • Devijimet e vogla nga norma
 • Opsionet anësore
 • Çfarë ju duhet të i kushtoj vëmendje
 • Cysts ovarian në shtatzëni
 • Operacion normal të vezoreve

  Kist - është prodhuar në zgavrën vezore mbushur me përmbajtje të lëngshme.
  Për të kuptuar se si kjo ndodh, është e nevojshme që të ketë një kuptim të strukturës dhe funksionin e vezoreve. Edhe gjatë zhvillimit të fetusit të vezoreve në vajzat e vendosura rreth 2 milion euro Tiny flluska -. Follicles. Brenda çdo vezë është embrional. Deri në kohën e pubertetit në vezore mbetet JANE 200-400.000 follicles. Pjesa tjetër e pasme të ekspozuar.  Nën ndikimin e hormoneve, pozicionet ovarian udhëheqëse, një ose më shumë embrion (ose primar) follicles fillojnë të pjekur dhe të rritet. Me grupit në rritje të vezëve një zgjedhur rastësisht që rritet më aktiv se të tjerët. Ajo bëhet një gjëndër të pjekur, e cila përmban mur i saj pjekur për lirimin nga vezore dhe vezë prodhimin e hormoneve të seksit - estrogjenit, androgens dhe, në një masë më të vogël progesterone.

  Nën ndikimin e hormoneve pushim pjekur rritur ndjeshëm gjëndër dhe vezë shkon në zgavrën e barkut. Kjo është faza e parë e ciklit menstrual - folikular. Lëngu i tanishëm nga gjëndër, e cila drejton vezën ia plas në tub gyp mitrës.


  Në tubën fallopiane në kushte të favorshme dhe fertilizimi ndodh.

  Një vend gjëndër që shpërtheu formuar korpus luteum, të quajtur kështu për shkak se ajo përmban (luteus latin "të verdhë") pigment të verdhë apo Luteal. Ajo është prodhuar nga të njëjtat qeliza si hormoneve progesterone, i cili siguron një të dytë - Luteale - fazë të ciklit menstrual.

  Progesterone corpus luteum jo vetëm promovon pjellorisë, por edhe për të mbështetur shtatzëninë derisa fillon të funksionojë plotësisht placentë. Nëse fekondimi nuk ndodh, korpus luteum ne vezore gjalla 10-14 ditë dhe prodhimin e progesterone në të gradualisht zvogëlohet.

  Kur ajo bie nën një nivel të caktuar është arritur menstruacioneve ose, siç thonë disa mjekë, "qan lot përgjakshme mitrës për shtatzënia ka ndodhur." Dita e parë e gjakderdhjes - fillimi i një rritje të re të vezëve, duke filluar një cikël të ri. Kjo ndodh zakonisht, në mënyrë ideale.

  Figura: 1 - menstruacioneve, 2 - gjëndër plakje 3 - gjëndër pjekur 4 - ovulacionit, 5 - trup të verdhë, 6 - trup të verdhë pushon së funksionuari, 7 - gyp tubën fallopiane.


  Devijimet e vogla nga norma

  Por organet tona janë të rrallë ndodh në mënyrë të përkryer. Sidomos tani që gjendja e mjedisit është e dobët, dhe shumë gra e përdorin medikamente të tepruara dhe të pajustifikuara, sidomos antibiotikët dhe hormonet.

  Pra, të rejat e të lindin moshë janë gjithnjë e më të shqetësuar funksion ovarian, ka cikël glitches. Për shembull, vezë është "mbërthyer" në fazën e papërfunduar të maturimit.

  Një pezulluara qelizat në zhvillimin e folikulit vazhdon të prodhojë hormonet, gjëndër rritet dhe përfundimisht të bëhet një kist folikulare , të cilat nganjëherë mund të arrijnë 6 inç në diametër. Vezë shkon jashtë vezore, endometrium - Mukoza rreshtim mitrës nga brenda - jo i pjekur, dhe humbi periudhë është 10-15 ditë.

  Ose një tjetër mundësi: trup të verdhë, në vend të "qetë, des paqësore", fillon të lulëzojë aktivisht prodhimin e progesterone dhe nën ndikimin e saj do të bëhet një kist Luteal .  Cysts folikulare dhe Luteal formuar në funksionimin e vezores (i quajtur kështu mjekët dhe të tyre funksional ) Dhe nuk kërkojnë trajtim kirurgjik. Pas vdekjes së vezës apo korpus luteum është resorption e cysts të vijnë dhe të ndryshohet çdo muaj (më të bollshme se zakonisht, apo më shumë i varfër ose mazhuschie më gjakderdhje nga trakti gjenital).

  Cysts funksionale janë diagnostikuar kryesisht me ultratinguj, ndonjëherë ju duhet të ri-studim në të parë dhe në fazën e dytë të ciklit. Nëse një pacient inspektojë ultratinguj pas një muaji, kist ovarian do të jetë zhdukur.

  Nëse pas një muaji dhe një kist vazhdon, vazhdojnë të kenë masave diagnostikuese më i mirë - nga laparoscopy, teknikë më i butë kirurgjikale në të cilën prerje të barkut është minimale, por domethënëse mundësitë diagnostike.

  Në një vonesë të menstruacioneve duhet të sigurojnë që asnjë shtatzënia duke përdorur teste ultratinguj. Nëse gruaja nuk është shtatzënë, mjekët ndonjëherë mjekim stimulon sulmin e menstruacioneve.

  Nëse për shkak të dështimit ovarian në vend të gjakderdhjes normal menstrual zhvillon, ajo është e rekomanduar për të marrë një curettage mjekësore dhe diagnostike për të hequr rritur tepruar mucous.
  Opsionet anësore

  Në vezores mund të formohet gjithashtu real , cysts jo funksionale. Ka disa variante të cysts ovarian vërteta. Ata ndryshojnë në strukturë, norma e rritjes, predispozitë për keqdashje (disa nga kjo pikëpamje, pothuajse jo të rrezikshme, ndërsa të tjerët, në të kundërtën, veçanërisht agresive).

  Edukimi i vërtetë Shkaku i cysts ovarian është ende i panjohur, por një nga "gjallë" hipotezën - një shkelje e raportit të hormoneve hipofizë që rregullojnë vezoret (hormoni luteinizing - LH dhe gjëndër hormon stimulues - FSH), alokimi i cili, nga ana tjetër, është e rregulluar me sistemin nervor qendror .

  Stresi i vazhdueshëm, i rreptë dietë humbje peshe, shumë e infeksioneve gjenitale shpesh ndikojnë në mitër, - të gjithë këta faktorë të ndryshuar punë vezoret. Një numër i madh i tumoreve ovarian zbuluara në gratë mbi 40 vjeç: në këtë moshë të vijnë sistemin e rregullimit që rregullon vezoret.

  Këto cysts janë trajtim kirurgjik ekskluzivisht subjekt, siç janë rrezik kanceri.
  Prandaj, gjatë të dytë zbulimin kist ovarian mbi ultrazërit mjeku do të sugjeroj një diagnozë më të plotë të pacientit dhe, nëse është e nevojshme - operacion. Miri, nëse diagnoza është nga laparoscopy.

  Në disa raste, sëmundja është asimptomatike dhe zbulohen rastësisht gjatë një vizite të rregullt në gjinekologu, të tjerët - Formimi kist është e shoqëruar nga shenjat e dukshme të shqetësimit.  Shembuj të tumoreve të vezores që një grua mund të dyshuari vetëm, mund të jetë e cysts ovarian hormonally aktive. Disa prej tyre vijnë me një ind të ngushtë në strukturë për të testiseve meshkuj, sepse në rrjedhën e zhvillimit të saj dhe ekzistencës ata prodhojnë hormonet mashkullore, duke ndryshuar pamjen e gruas, duke e bërë atë të duket si një njeri.

  Për fat të keq, këto tumore janë pothuajse gjithmonë malinje. Ndër hormonally cysts aktive janë edhe ato që lëshojnë sasi të mëdha të hormoneve femërore. Si rezultat, vajzat pubertetin e parakohshme. Dhe gratë në moshë riprodhuese po ndryshon ciklin menstrual, ka gjakderdhje të rastit shoqëruar me rritjen e tepërt të endometrium, sepse hormonet femërore të kontribuojë në zhvillimin e këtij indeve.

  Gratë e moshuara pëlqen rejuvenates trupit, duke u kthyer çdo muaj. Ky opsion gjithashtu kist është një kërcënim serioz.


  Çfarë ju duhet të i kushtoj vëmendje

  Simptomë kryesor është dhimbje në cysts përfshin natyrën e barkut dhe prapa, për shkak të faktit se ovarian shtrihet kapsulë kist, irrituese mbaresa nervore të ndjeshme në membranën peritoneal të pelvisit. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje, shihni mjekun tuaj.

  Nëse do të kishte prova të ndikimit të hormonit mashkullor - nisur rritur rritjen e flokëve në fytyrë dhe trup, ishin të puçrra fytyre, flokët me yndyrë u ju gjithashtu nevojë për këshilla të ekspertëve. Arsyeja për inspektimin duhet të jetë dhe ciklit menstrual të parregullt.

  Në këtë rast, mjeku duhet të ju jap një rekomandim për një ultrazërit.

  Shpesh për shkak të qëndrimit të pakujdesshëm ndaj shëndetit të tyre, kur një grua injoron vizita të rregullta te gjinekologu, tumor duket më vonë. Pra, edhe nëse ju nuk keni ndonjë ankesat duhet të inspektohen gjinekolog të paktën një herë në vit.


  Cysts ovarian në shtatzëni

  Kur progesterone shtatzënia duhet të vijnë gjithnjë e më shumë, sepse është e nevojshme për mirëmbajtjen e shtatzënisë për të formuar barrierën placentare. Prandaj, korpus luteum i shtatzënisë nuk jeton 10-14 ditë si të ciklit menstrual, por tre muaj. Ndonjëherë korpus luteum i shtatzënisë kist Luteale nga ana tjetër, është një shenjë e vezoreve të zgjeruara.

  Siç është përmendur tashmë, kjo, formimi i përkohshëm funksional. Pas 12 javësh placenta merr përsipër prodhimin e progesterone dhe hormonet e tjera, kist dhe vetë zhytur.

  Cysts folikulare në bepemennosti nuk ndodh, zhvillimi i follicles parandalon Hormoni hormon (e cila shpjegon pamundësinë e një shtatzëni të re kundër sfondit të ekzistuese).

  Kështu, nëse ultratingull gjatë shtatzënisë, në tremujorin e parë të zbuluar kist ovarian, atëherë ajo është kist gjasa lyuteynovaya formuar përmes një nevojë të fortë për të hormonit të shtatzënisë - progesteronit. Megjithatë emërojë një grua rishqyrtimin ndërmjet tremujorit të parë dhe të dytë për të përjashtuar tumor vërtetë.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Kist ovarian
 • Shtatzënia dhe lindja
 • Më i lartë