Diabeti te fëmijët


 • Gjenet e verës?
 • Etja - një sinjal për alarm
 • Dietë
 • Fizkulturë
 • E rëndësishme të dini

 • Gjenet e verës?

  Diabeti - një sëmundje që mund të transmetohet nga prinderit
  për fëmijën. Jo gjithmonë, por i tillë është rasti. Grupi rritur
  rrezikut përfshijnë fëmijët të cilët kanë vëllezër, motra, baballarët, gjyshet
  ose gjyshërit kanë diabet. Ata kanë dobësuar mbrojtje
  faktorët negative që ndikojnë në qelizat beta të pankreasit
  kanceri. Ata më shumë se të tjerët, dhe diabet kërcënuese.

  Ky fëmijë duhet të mbrohen kundër çdo gjë që mund të çojë në
  zhvillimi i sëmundjes. Para së gjithash, kjo pankreasit mbingarkesë
  kanceri. Overeating, miell tepërt në ushqime dietë, pastë

  produktet, ëmbëlsirat, rrush, mollë e ëmbël dhe dardha në jo të mirë
  nuk të çojë, sipas mjekëve pediatër. Mbipesha, trashje
  gatshem te zhvillimit te diabetit, si e ditës së parë
  i jetës duhet të mbajë të gjitha të ushqyerit.

  Provokuar efekt mund të japin disa sëmundje virale,
  sidomos fruthit, shytave dhe gripit. Ndonjëherë sëmundja manifestohet pas
  abdomen ushyba. Shkaku i diabetit mund të bëhet nervoz dhe psikologjik
  stresi, frika intensive, konfliktet në familje, shkolla,
  kopsht. Pyetni fëmijën, nëse ai ndihet e rehatshme të mjaftueshme
  veten në shoqërinë e re.

  Etja - një sinjal për alarm

  Shenjat e para dhe më karakteristike të diabetit - rritur etje. Fëmijë
  pyet pini vetëm gjatë ditës, por gjatë natës (përveç ndoshta të verës
  kohë). Nëse fëmija juaj kërkon që të përdorni banjo shpesh, ajo është gjithashtu një rast për
  qasja e menjëhershme te një mjek!

  Gjatë zhvillimit të shpejtë të sëmundjes te fëmijët është rritur shpesh oreksin.
  Por, pavarësisht nga fakti se fëmija shumë ha dhe pi, ai bie ankesat
  dobësi, goja e thatë. Në këtë rast, menjëherë kontaktoni mjekun tuaj,
  për të shmangur komplikacione të mëtejshme - gjendje kome diabetik, shembet
  kardiak, dështimi i veshkave.

  Mjeku ka një mjaft të shpejta dhe të sakta metodat diagnostike

  diabet. Trajtimi fillon menjëherë pas kryer
  hulumtim. Dhe prindërit duhet të jenë të përgatitur për të cilat - me më të
  Scrupulousness përmbush të gjitha kërkesat e një mjeku. Mënyra e vetme për
  parandaluar komplikime të rënda.


  Dietë


  Baza e trajtimit të diabetit - dietë. A nuk e rregulluar menjëherë
  vetë se është puna vazhkozdiysnyuvane. Dhe më e rëndësishmja - nuk ka nevojë për të
  Prania e një fëmije brengos dhe të ndjehen keq për të. Është shumë e thjeshtë.
  Feed fëmijën duhet domosdoshmërisht të pesë herë në ditë - e parë dhe të dytë
  mëngjes, drekë, çaj pasdite dhe darkë. Bukë, drithëra, patate të kufizuar në
  udhëzimet e mjekut, ëmbëlsirat janë të përjashtuara.

  Perime të dobishme i pasur
  fibër.

  Nëse nuk ka reaksione alergjike te Citrus fruta, portokall dhe mund të japin
  mandarina, mollë unsweetened, currants, gooseberries, kumbulla, qershi,
  buckthorn, chokeberry. Nga luleshtrydhe dhe luleshtrydhe duhet të braktiset
  jap ose herë pas here nga gradë. Dhe çfarë lidhje me shalqi, në mënyrë që fëmijët
  si? Kjo është zakonisht fëmija nuk mund ta mohojë, por ndjek
  masë: jo më shumë se një fetë e shalqi për ëmbëlsirë herë ose dy herë në javë.

  Nëse prania e të rriturit të fëmijës hahet ëmbëlsira, pies, akullore, dhe
  ai është i kujtoi vazhdimisht se ai është i sëmurë dhe nuk është e mundur,
  Ëmbëlsirat janë tundim i jashtëzakonshëm për të.

  Më parë
  ëmbëlsirat kufi, aderimin në ushqim duhet të jetë i përbashkët
  sundojnë në familje, dhe pastaj merr fëmija përdoret për dietë është e lehtë.


  Fizkulturë

  Thithjen e mirë dhe të reduktuar të sheqerit në gjak mund të kontribuojë
  ushtrim. Ata do të zvogëlojë dozën e insulinës. Por
  Edukimi fizik është e nevojshme për të diskutuar dhe rënë dakord me mjekun tuaj.
  Fakti që fëmijët në insulinë sheqerit në gjak
  karakterizuar nga paqëndrueshmëria. Ajo gjithashtu mund të rritur në mënyrë dramatike, dhe në mënyrë dramatike
  bien, duke shkaktuar hypoglycemia. Sepse ushtrimeve sportive
  Fëmija është bërë e mirë në ato orë kur sheqeri në gjak është i ngritur.  Nga klasa fizike të arsimit në shkollë dhe edhe më shumë për të marrë pjesë në
  Konkursi duhet të braktiset. Edukimi fizik në shtëpi dhe jo
  të marrë të përfshirë, nën peshë të rëndë mund të zhvillojë hypoglycemia.

  Që nga sëmundje mund të zgjidhet vetëm duhet të kuptojnë se e pajtueshmërisë
  dietë dhe regjim - është çelësi për shëndetin e fëmijës. Megjithatë, për të bërë
  të gjithë se ai nuk ishte "duke shkuar për të sëmundjes", e di se ajo është e njëjtë si të gjithë
  Fëmijët normale. Dhe të ndihmojë atë në këtë familje mund dhe duhet.


  E rëndësishme të dini

  Si fëmijë të merrni të sëmurë kryesisht insulinë të varur nga lloji i diabetit
  diabet pa injeksione insulinë në shumicën e rasteve

  nuk e bëjnë. Është e këshillueshme që prindërit ishin në gjendje për të injektuar veten
  insulina nën lëkurë.
  Është gjithashtu e rëndësishme për të mbajtur një kontroll të sheqerit në gjak konstante
  në gjak me metra e glukozës në gjak.

  Nga rruga, Shoqata diabetik është duke kryer një aksion të shpërndarjes
  instrumenta për matjen e sheqerit. Fëmija kërkon konstante, të kujdesshëm
  Sytë e prindërve për çdo ndryshim në gjendjen e tij nuk ishin të
  dalluar. Kërkohet dhe këshilla e mjekut të rregullt. Pa tij
  Këshilli nuk mund të bëjë ndryshime në rutinën e përditshme të fëmijës, dietë dhe më shumë
  në trajtim.
  Për neni matarialam "Mitur Diabetes".