Diabetes - jo një fjali


 • Së pari - të përgjigjem disa pyetjeve
 • Nëse pankreasi nuk prodhon insulinë
 • Pra, çfarë është komplikacion i rrezikshëm i kësaj sëmundjeje të fshehtë?
 • Çfarë duhet të bëni?
 • Diabetes - një mënyrë e jetës

 • Së pari - të përgjigjem disa pyetjeve

 • A ndjeni etje të vazhdueshme?
 • A ndjeheni një ndjenjë e gojës së thatë?
 • A ndjeheni një ndjenjë të përzier?
 • Është i shqetësuar në lidhje me urinim të shpeshtë (sidomos natën)?
 • Rritja e oreksit ose kohët e fundit? Ju keni më shumë për të ngrënë?
 • Ju rënë peshë, përkundër rritjes së oreksit?
 • A jeni i shqetësuar për kruarje?
 • Kohët e fundit, ju keni dobësi?

 • Kohët e fundit, ju kishin më shumë gjasa për të lënduar sëmundje të ndryshme infektive (furunculosis, bronkit, cystitis, etj)?
 • Në qoftë se ju i përgjigjeni po më shumë se katër pyetje - duhet të mendoni për nëse janë apo jo ju e keni këtë sëmundje tinëzare si diabeti.

  Diabetes - një shkelje e metabolizmit në të cilën gjaku personi i sëmurë ngritur sheqerit në gjak.

  Kjo është një pyetje e arsyeshme: çfarë e gabuar me atë të sheqerit të lartë të gjakut? Për t'iu përgjigjur atë, ne duhet të marrin në konsideratë më në detaje mekanizmin e brendshëm të sëmundjes.

  Sheqeri, si karbohidratet të tjera janë një burim i energjisë të nevojshme për jetën e trupit.


  Të sheqer ishte në një kafaz, ju duhet insulinë hormon i prodhuar nga pankreasi. Kjo është normale (në funksionimin normal të këtij mekanizmi).

  Çfarë ndodh në qoftë se për ndonjë arsye pankreasit ndalon prodhimin e insulinës ose prodhon dëmtuar (i dëmtuar) hormon?


  Nëse pankreasi nuk prodhon insulinë

 • sheqer (glukozës) në gjak dhe nuk lirohet tek qeliza
 • Qelizat nuk do të marrë ushqim të mjaftueshëm
 • qelizat që kërkojnë sheqer (glukozës) në një mënyrë tjetër ngordhje: nxjerrjen e glukozës nëpër muret e enëve të gjakut, muret e enëve të gjakut të bëhen më të brishtë dhe të dendura, që çon në rrjedhjen e gjakut të dëmtuar
 • dëmtimi i enëve të gjakut që çojnë në ndërlikimet e diabetit.

 • Më e zakonshme dy lloje të diabetit.

  Diabet tip 1 është shkaktuar nga shkatërrimi i qelizave që prodhojnë insulinë. Insulina është prodhuar dhe për të mbështetur jetën kërkon injeksione të vazhdueshme të insulinës. Ky lloj diabeti zakonisht prek njerëzit më të rinj se 30 vjet.

  Diabet tip 2 - Ky tip i diabetit është i shkaktuar nga prodhimi i pamjaftueshëm i ndjeshmërisë insulinë dhe rënie të qelizave të tij. Sick me diabet zakonisht pas 30 vjetësh. Shpesh këta njerëz janë trup mbipeshë.


  Pra, çfarë është komplikacion i rrezikshëm i kësaj sëmundjeje të fshehtë?

  Sytë Diabetes mellitus ndikon aq fort retinë, arteriet, venat dhe kapilarët e syrit që mund edhe verbëri.

  Në diabet tip 1 vizion reduktuar mund të duket i gjatë dhe rreth dhjetë vjet papritmas e gjejnë veten. Për fat të keq, vizioni tip 2 fillon të bjerë më herët.

  Veshkat: në enët e gjakut të prekura janë funksion i thyer i veshkave, nuk është ashtu-quajtur pamjaftueshmëri renale kur veshkat nuk janë në gjendje për të formuar dhe për të hequr urinës nga trupi

  Zemra: sepse insulinë hormon mban muret vaskulare në formë të mirë, me mungesë të saj në pacientët diabetik është disa herë më shumë gjasa për të zhvilluar infark t infarkti, goditje, dështim të zemrës.

  Këmbët: qarkullimi i varfër në këmbët e pacientëve diabetik rezulton në dhimbje në këmbët viçave, si ecje dhe në pushim dhe formimin e ulcerat deje.

  Nëse koha nuk i kushtoj vëmendje për këtë, trajtim me ilaçe mund të jetë i paefektshëm dhe duhet të mbështetet në kirurgji. Duhet të theksohet se mungesa e dhimbje në këmbë nuk do të thotë mungesa e enëve të prekura.


  Çfarë duhet të bëni?

  Nëse e gjeni veten në disa simptomave ose në qoftë se ju vuani këtë sëmundje, këtu janë disa rregulla që do të lehtësojë gjendjen tuaj.

  Kërkojnë vëmendje mjekësore është e nevojshme. Endokrinolog, së bashku me një kardiolog, okulist, nephrologist, flebolohom vënë llojin tuaj të diabetit dhe të përshkruajnë trajtim të drejtë në kohë.


  Diabetes - një mënyrë e jetës

  Ju duhet të mësoni për të ngrënë të drejtë. Në disa pacientë, lloji i dytë i diabetit dietë mund të përdoret si një metodë e pavarur të trajtimit. Për shkak të tërheqjes së karbohidrateve ushqimore (sheqer, jam, shurup, birrë, majonezë) nuk mund vetëm të reduktuar përqendrimin e glukozës, por edhe të normalizuar peshën e trupit.

  Është gjithashtu e rekomanduar për të kufizuar konsumin e ushqimeve që përmbajnë kolesterolit: gjalpë, mish yndyrore, proshutë, vezë e verdhë veze dhe të tjerët. Dhe fruta dhe perime në të kundërtën bëjnë bazën e dietën e tyre, por ajo është konsideruar vlerë se disa fruta dhe perime një sasi të madhe të glukozës. Këto përfshijnë rrushi, persimmons, banane, patate.

  Nivelet e sheqerit në gjak duhet monitoruar vazhdimisht dhe ju gjithashtu duhet të mësojnë për të bërë atë vetë.

  Detyrueshme këmbët rrepta higjienike, për të shmangur dëmtime të indeve të buta të këmbëve, të veshur vetëm nevojë për të korrigjuar, këpucë të rehatshme.

  Informacion nga artikullin "Diabetes -. Jo një fjali"