Frymëmarrje ushtron Strelnikova përsosmëri në thjeshtësi
Frymarrja ushtrime A. Strelnikova është një nga metodat më të njohura bezapparatnyh. Për të kryer këto ushtrime të thjeshta por shumë të efektshme, ju nuk keni nevojë për ndonjë pajisje, vetëm trupin dhe mushkëritë. Metodë, e quajtur frymëmarrje paradoksale madje, konsiston në detyrimin e frymëzim dhe përfshirjen e frymë muskujve më të fuqishme të frymëmarrjes - diafragmë.

Historia frymëmarrje paradoksale
në Strelnikova rrënjosur në 30 vjet të shekullit të kaluar, dhe ajo filloi
për të punuar në zërin metodë shërim vokale. U vu re se
Funksionimi i shumë organeve varet se sa mirë një person është frymë,

dhe i shtetit të tij psiko-emocionale. Pacientët famshme
Strelnikova ishin A. Mironov, S. Rotaru, A. Pugacheva dhe shumë artistë të tjerë,
Instrumenti kryesor i të cilit është zëri. Frymëmarrjes Qendra Më vonë u krijua
Gjimnastikës NJË Strelnikova cili tani drejton MN Shchetinin - nxënës
dhe një ndjekës besnik i shpikësit të famshëm të metodës
frymëmarrje paradoksale.

Çfarë frymëmarrje ushtron A. Strelnikova në praktikë? Kjo është disa breaths shkurtër dhe hundë të mprehtë, duke lejuar shtrirje të plotë
të lehta dhe të mbushur ato me ajër më shumë se 3 herë në krahasim me konvencionale
frymëmarrje. Ky ushtrim rrit shkëmbimin e gazit dhe mbushje aktiv


oksigjenit në gjak. Kjo pasohet nga tym pasive, duke i detyruar të luhatet
litarët vokale dhe kështu massyruyuschyy dhe trajnon ata. Veç
Ushtrime të frymëmarrjes janë kryer edhe dinamik, me trafik
gjymtyrët dhe trupi i qartë në fazën e veçantë të frymëmarrjes,
çon në reagimet fiziologjike të përgjithshme të aktivitetit fizik dhe
Shfrytëzimi zgjeruar i oksigjenit nga të gjithë muskujt dhe organet.

Frymëmarrje paradoksale
NJË gjimnastikë Strelnikova rrit motorike aktivitetit rritje
lëvizshmëri të përbashkët, eliminon stanjacion e gjakut venoz në organe të ndryshme,
përmirëson rrjedhën e gjakut cerebrale, normalizes gjendjen psiko-emocionale.


Breaths aktive, mushkërive trajnimi dhe muskujt e frymëmarrjes ndihmon për të normalizuar
kongjestion i hundës, për të përmirësuar fluksin, pështymë gjatë bronkopneumonare
Sëmundjet, heqja e mbështjelljes dhe slipchatyh proceset specifike për
inflamacion të zgjatur. Mes ushtrimeve gjimnastikor gradualisht
korrigjon sjellje, gjë e shëmtuar gjoks zhduket. Dhe sigurisht, fryma
nga Strelnokovoy - një rritje në tonin e përgjithshëm dhe rezistencës ndaj
infeksionet dhe stresi. Pas tre muajsh të ushtrimit të rregullt të prodhuara
stereotipi i duhur frymëmarrje që ofron koordinuar tërë trupin.

Gjimnastikës NJË Strelnikova treguar për:

 • shtatzënisë;
 • lodhje të përgjithshme dhe stresi kronik;
 • depresioni, vegjetativ-vaskulare dystonia, neuroses,
  epilepsi;
 • sëmundjet inflamatore të sistemit të frymëmarrjes,
  të tilla si grykët, faringjit, pezmatim i fytit, tracheitis, bronkit, pneumoni,
  astma;
 • hipertension dhe sëmundje të tjera
  zemrës dhe enët e gjakut;
 • dështimi i zemrës dhe frymëmarrjes, pasojat
  infarkt miokardi, trazirat ritmin e zemrës dhe të tjerët;
 • atherosclerosis cerebrale vaskulare, kronike
  dhimbje koke, vlerësime stroke;
 • skleroza e shumëfishtë, parkinsonizmi, neurit;
 • sëmundje e sistemit tretës;
 • metabolike dhe endokrine çrregullime;
 • sëmundje të sistemit muskulor;
 • sëmundje të gjakut;
 • stuttering;
 • impotenca dhe çrregullimet e tjera seksuale

  karakter;
 • Sëmundjet e grave;
 • tabakokureniya, alkoolizmi, varësia e drogës.
 • Ashtu si çdo metodë efektive, frymëmarrje paradoksale ka
  contraindication
  , të tilla si trurit dhe palcës kurrizore,
  shpinë, i qafës së mitrës dhe kraharorit shprehur dhimbje të ulët mbrapa, i lartë
  gjakut presion, ethe, thrombophlebitis dhe të tjerët.

  Gjimnastikës Strelnikova e thjeshtë dhe e shkathët, ende për
  shmangur gabimet dhe për të arritur rezultatin e dëshiruar, më mirë këshilla parë get
  Mjeku ekzaminuar dhe ushtrim instruktor.

  Shko në ushtrime të frymëmarrjes A. Strelnikova dhe të jenë të
  Të shëndetshme!