Plagosje Foshnja


 • Lëndime të qafës dhe shpinë të fëmijës
 • Plagosje Shef në Fëmijës
 • Dëmtimi i dhëmbëve pas rënies së fëmijës
 • Kujdesi për një fëmijë

 • Çfarë nëse fëmija është i lënduar apo të plagosur, kur ai filloi nosebleeds ose ajo është gëlltitur apo subjekt? Sot ne do të përqëndrohet në këto mundime që rëndojnë mbi fëmijët tanë kudo.


  Lëndime të qafës dhe shpinë të fëmijës

  Kurrizore kurrizit - pjesë e sistemit nervor që kontrollon lëvizjen e të gjitha gjymtyrëve dhe është përgjegjës për funksionimin normal të fshikëzës dhe zorrët. Këto janë disa nga karakteristikat e tij. Zakonisht ajo është e mbrojtur nga kolonë kockëmadh (shpinë). Për shkak të seriozitetit të lëndimeve të qafës apo të pasme është e rëndësishme që të mos lëvizë viktimën për të mos e vras ​​më shumë.

  Vetëm një mjek specialist duhet të lëvizin dhe të lëvizur fëmijën tuaj nëse ju dyshoni se ai kishte një qafën të thyer ose shpinë.

  Nëse fëmija duhet të lëvizë, dhe ambulanca nuk ka ardhur, një person duhet të mbështesin kokën dhe qafën e tij, për t'u caktuar. Kur ju hyni një fëmijë ai gjithmonë duhet të mbani kokën dhe qafën e fëmijës në një pozicion. Kështu që ju të zvogëlojë mundësinë e lëndimit të mëtejshëm në të palcës kurrizore.


  Plagosje Shef në Fëmijës

  Plagosje Shef - lloji më i zakonshëm i lëndimit në çdo moshë. Edhe para se të shkojnë fëmijë mund të merrni lëndim në kokë, skotyvshys nga shtrati ose tabelë për swaddling.


  Nëse një fëmijë humb vetëdijen pas rënies, ju duhet menjëherë të shihni mjekun tuaj. Çdo fëmijë i cili mori një lëndim në kokë, duhet të shqyrtojë me kujdes te mjeku. Nëse një header pas një fëmijë duke qarë në një herë, dhe pastaj zgjidh poshtë për 15 minuta dhe ende nuk ka të vjella, dëmtimi i trurit nuk ka gjasa.

  Kur dëmtimi kokë është më serioze, fëmija mund të ndjehen të sëmurë, ajo humbet oreksin, të zbehtë, shenjat e tij të dukshme të dhimbje koke dhe marramendje, interspersed me periudhave të shkurtra të agjitacion dhe apati, dhe fëmijën më përgjumur se zakonisht. Nëse një fëmijë ishin ndonjë nga këto simptoma, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

  Në mungesë të simptomave të tilla të përplasem në kokën e fëmijës, e cila u formua në vjeshtë, asgjë serioze flet. Vetëm ia plas enë gjaku nën lëkurë.
  Edhe nëse fëmija juaj nuk do të shfaqej menjëherë argumentet e Paralajmërimit të caktuara, ajo duhet të shqyrtojë me kujdes te mjeku gjatë ardhshme 24 të - 48 orë.

  Nëse dëmtimi kokë fëmija i rëndë, mjeku juaj mund të përshkruajnë një provim të veçantë X-ray për të zbuluar ndonjë dëm, të tilla si çarje apo hematoma.

  Së fundi, të shikojnë përparimin e fëmijës në shkollë pas lëndim në kokë. Në fëmijët me një tronditje, përkatësisht me trauma kokë, i shoqëruar nga humbja e vetëdijes ose kujtesës, ju mund të keni vështirësi për t'u përqëndruar apo humbjen e kujtesës.


  Në rast të lëndimit gojës


  Dëmtimi i dhëmbëve pas rënies së fëmijës

  Dhëmbët e dëmtuar mund të gjithë, por pjesën e përparme më të prirur për të lëndimit. Dhëmbët mund të jetë i prishur, zhvendosur ose rrëzuan jashtë. Dentistë janë të shqetësuar për lëndimet e dhëmbëve të përhershëm, efektet e të cilave janë ndjerë të gjithë jetën time. Prindërit duhet të konsultoni një dentist pas gjetjes së dhëmbëve të plagosur baby. Disa dëm nuk është e lehtë për të përcaktuar specialist sy mund të bëjë një diagnozë të saktë dhe për të filluar trajtimin.

  Dhëmbë të thyer. Dhëmb përbëhet nga tri shtresa: e jashtme mbrojtëse - smalt, atëherë struktura e brendshme mbështetëse, i quajtur dentin, dhe qendrore - indeve të buta që përmban nervat ose pulp dhëmbit.

  Crack (thyerje) në dhëmbit mund të ndikojë në disa ose të gjitha shtresat e dhëmbit. Për çara të vogla vetëm duhet lustrim kokat gërryes kryer dentisti. Një çarje e thellë të kërkojë rivendosjen e dhëmbit për të rivendosur formën e saj, funksionin dhe pamjen. Nëse çara formuar në zgavrën qendrore të tul e dhëmbëve dhe e dukshme (ku gjaku rrjedh zakonisht), ju duhet të konsultoheni me dentistin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur për të eliminuar dëmin dhe për të parandaluar humbjen e tul. Nëse tul dhëmb vitalitet humbur një dhëmb ende mund të shpëtohet heqjen e tul nonviable indeve dhe kanal rrënjë mbushje substancë steril.

  Pastaj, ju mund të rivendosur dhëmbin në mënyrë të zakonshme.

  merren këmbët dhëmbët. Në shumicën e rasteve merren këmbët pak dhëmbët pa ndonjë trajtim përsëri forca të reja pas disa ditësh. Megjithatë, nganjëherë dhëmbët janë lëvizur aq shumë sa që dentisti ka për të bllokoj për të stabilizuar ata derisa ata të shërohen. Ndonjëherë, për të shmangur infeksionin në pulpë dhe lidhës indeve të nevojshme për të përdorur antibiotikë. Gjatë shërimit dentistë procesit të këshillojë përputhje dietë të lehta.

  shkëputje e dhëmbëve. Ndonjëherë një dhëmb mund të rrëzuan plotësisht nga nofulla. Në stomatologji quhet shkëputje. Nëse dhëmbi është i rrëzuan nga një fëmijë, dentistët nuk rekomandojmë reimplantirovat atë.

  Nëse dhëmb qumështi është reimplantirovan, ekziston mundësia e dëmtimit të dhëmb indigjene. Dhëmb i përhershëm duhet të reimplantirovan mundur menjëherë, zakonisht brenda tridhjetë minuta është koha maksimale të mbështetur tul dentar. Së pari, sigurohuni që dhëmbi është me të vërtetë e përhershme dhe që atë e tërë. Butësisht marrë të mbajë të saj nga ana e kurorës (pjesa e lartë e dhëmbit që është e dukshme në gojë), por jo rrënjët gjenitale. Shumë të butë pije dhëmbin nën rubinet. Në asnjë rast nuk e pastër dhe fshij rrënjën e dhëmbëve; kjo mund të dëmtojë ind lidhës që është i nevojshëm për të shëruar dhëmbin.

  Vendi dhëmbin përsëri në vendin e saj të përhershëm. Nëse ju nuk mund të reimplantirovat dhëmb, e vënë atë në një gotë qumësht. Atëherë ju lutemi të marrë një fëmijë te dentisti apo kërkojnë kujdes urgjent dentar. Nëse brenda tridhjetë minuta të dhëmbit ishte nga goja, shanset e suksesit të saj reduktohet reimplantatsiey.


  Kujdesi për një fëmijë

  Zakonisht ndodh nëpërmjet kontaktit me ujë të nxehtë, por vaj të nxehtë, yndyra dhe substanca të tjera mund të plagosë të lëkurës. Ekspozimit të zgjatur në diell mund të shkaktojë djegie të rënda. Burns janë të ndarë në tri kategori: Shkalla e parë djeg vetëm shtresa e sipërfaqes së lëkurës të dëmtuara dhe zakonisht është skuqje e zonës së prekur; i dytë-shkallë djegiet e thellë të gënjyer shtresa të lëkurës dhe formë të dëmtuara blisters; djegie të shkallës së tretë më të thellë janë shtresat e dëmtuara të lëkurës, shpesh me nervave dhe enëve të gjakut.

  Djegiet e tretë-shkallë janë lezione të rënda dhe shpesh kërkojnë operacione të lëkurës shartim.

  Asnjëherë yndyrat djeg vaj, vaj, gjalpë, krem ​​ose naftës pelte. Vendos në zonën e djegur fashë sterile të trashë, ajo do të zvogëlojë dhimbjen e djegur.

  Nëse blisters të formuar, mos e birë ato. Zbulimin e flluskë, ju mund të infektojnë një plagë. Nëse prishet flluskë vetë, ajo është e mirë për të prerë gërshërë gozhdë lëkurës ose piskatore të mprehta, para prokyp'yatyvshy ato për pesë minuta. Pastaj të hedhur një fashë sterile. Një mjek duhet të shqyrtojë çdo blisters ia plas si shpesh përshkruajnë krem ​​antibiotik për të parandaluar infeksionin e plagës.

  Nëse flluskë është i përsosur, por të gjitha shenja të dukshme të infeksionit (si blisters ose qelb në të kuqe në skajet e saj), konsultohuni me mjekun. Asnjëherë mos lyej djeg jod ose ndonjë medikament antiseptik në qoftë se ju nuk keni marrë udhëzime të tilla nga një mjek ose infermiere.

  Në rastet e djegien nga dielli të vogla, mjeku juaj duhet të shqyrtojë të gjithë kujdesin. Kjo është veçanërisht e rëndësishme me djegie e fytyrë, armëve, këmbët dhe ijë, ku vonesa në trajtimin mund të çojë në dhëmbëza ose dëmtim funksional.

  Informacion nga artikullin "trauma e një fëmije -. Një çështje serioze"