Frakturat fëmijë


 • Frakturë klavikul në një fëmijë
 • Thyerje e humerus në një fëmijë
 • Frakturë brinjë në një fëmijë
 • Frakturë shpinë në një fëmijë
 • Thyerje e pelvisit të një fëmije
 • Frakturë hip në një fëmijë
 • Tibia frakturë në një fëmijë

 • Frakturë klavikul në një fëmijë

  Ajo është gjetur shpesh në fëmijët thyerje e klavikul. Ata Voznyka-tion në vjeshtë në sipërfaqen anësore të sup ose në krah do të shtrihet Univ. Identifikimi klavikul thyerje zakonisht është i vështirë, pasi ajo është drejtpërdrejt nën lëkurë. Në fëmijët, 3 vitet e para të jetës janë shpesh fraktura jo të plota të klavikul. Prindërit nuk mund të injorojë simptomet e tyre apo frakturë (2-3 ditë fëmija nuk është i sëmurë ngre dorën) të shpjeguara ndryshe - thjesht të hedhur.

  Vetëm kur shërojnë frakturë në vend deri në fund të 7-8 ditëve ka ënjtje të dendura - kallo, ndërsa mjeku baby-thirrje, ai i dërgon një fëmijë për të studiuar X-ing, dhe vetëm diagnostikuar - frakturë.

  Nëse ka pasur një frakturë e klavikul me zhvendosjen, fëmijë-në pozicionin më të vogël të detyruar, trupi i tij tilted në anën në të dëmeve dorë të shëndetshme ajo mbështet të plagosur, lëvizje në shpatullën përbashkët në e tij e kufizuar ashpër për shkak të dhimbjes. Në ofrimin e ndihmës së parë në vend të ul receptorin e telefonit në dorë Kosyno-mia ose, prybyntuvaty më të mirë atë të trupit.


  Thyerje e humerus në një fëmijë

  Thyerje e humerus në fëmijë - një dëmtimi të rëndë, kjo bujë-peared pasi bie në bërryl, krah të shtrirë ose kur goditi mbi supe.


  Ka thyerje të fund e sipërme të humerus, mediave të tretat e tij dhe në fund të ulët. Në kthesën e kompensuar otlom-ing kockë vërejtur: deformim, lëvizshmërinë jonormale, përtypje, edemë dhe hemorragji. Hand varur në anët tuaja ", si një kamxhik", ajo nuk mund të lëvizë. Megjithatë frakturë subperiosteal ne-nuk ka shprehur të gjitha simptomat, dhe kjo mund të çojë në dia-gnostik gabim.

  Lëndimet më të rënda ndodhin në thyerje të fund të ulët të humerus. Patate të skuqura shpesh janë zhvendosur në një të madhe Dis këmbë, të dëmtuara qese kyçeve dhe shpesh enët dhe nerva. Me rritjen e ënjtje të qarkullimit të gjakut në gjymtyrë dëmtuar që mund të përfundojë e saj obeskrov-Libanin dhe nekrozë.


  Prandaj, një dorë urgjente nevoja shinirovat, në orën e ardhshme, thyerje të aplikojnë të ftohtë dhe të transportuar fëmijën të një traume spital.

  Me fraktura parakrah në fëmijët e vegjël thyerje më të shpeshta dhe frakturat subperiosteal. Si të dy mund të thyejnë kockat (radiale dhe ulnar) dhe një nga këto. Frakturë në të tretën e mesme të parakrah mund të shihet deformim më këndore në thyerje të tretën e poshtme të zhvendosjes së fragmenteve - ". Shtyreobraznuyu" Transporti më i përshtatshëm autobus për para-plechya në foshnjat është kartoni. Ham mund të aplikohet vetëm në parakrah dhe prybyntuvaty mundësisht bashkë-birit.


  Frakturë brinjë në një fëmijë

  Frakturat brinjë janë të rralla për shkak të elasticitetit të buzë-të kuadrit dhe amortizimit të mirë mbi të ndikimit në gjoks. Në thyerje të izoluara brinjë fëmijë ankohet për dhimbje në vendin e lëndimit të rëndë në mënyrë dramatike nga kollitjes, frymëmarrje të thellë, teshtimë. Kid ta kursejnë lëndim, takes've kishte dispozita me gjysmë zemre lëviz. Kur zhvendosja e një brinjë e thyer mund të jetë dëmtuar indet e mushkërive. Për sy-zaniya fashë të ndihmës së parë gjoksit të shtrënguar (të arsyeshme dhe peshqir). Lidhurit mund të reduktojnë lëvizjen e saj gjatë frymëmarrjes. Beware urgjentisht, në gjysmë-ulur pozitë duhet të sjellë fëmijën në spital.


  Frakturë shpinë në një fëmijë

  Thyerje e shtyllës kurrizore në foshnjat nuk ndodhin, në moshë të hershme, ato mund të jenë një rënie nga një lartësi e madhe (nga përafërsisht-në shtëpi me ballkon) ose në aksidentet rrugore. Pozvonoch-nick fëmijë të rinj më shumë se 30% e kërc. Kjo i jep fleksibilitet të madh dhe të mirë goditje të traumave jastëk. Aksidentet prekur kryesisht shpinë kraharorit, dhe është compression (për shkak të compression) thyerje të një ose dy rruaza. Simptomet kryesore të traumës janë: Bastisjet konstante dhimbje të moderuar grihë dëme, duke kufizuar lëvizjen e shtyllës kurrizore, dhe mo-ment plagosje - vështirësi në frymëmarrje (për disa fëmijë se-Kund nuk mund të marr frymë).

  Pacienti duhet të dërgohet menjëherë në spital në një pozicion të prirur, e cila do të mbahet studim rent-henolohicheskoe.


  Thyerje e pelvisit të një fëmije

  Thyerje e pelvisit - një nga plagët më të vështira, shpesh me vodzhuvatys-tronditje dhe dëmtim të organeve të brendshme. Taz në fëmijë të vegjël është shumë i fortë dhe fleksibil. Për të thyer ajo kishte nevojë për një goditje të fortë. Kjo është arsyeja ne-thyerje ndodhin kryesisht gjatë aksidentet e makinave, duke rënë nga një lartësi e madhe. Me të brendshme op-haniv shpesh vuajnë uretrës dhe fshikëzës. Fëmija nga lëndimi është në gjendje të rëndë, kontaktoni me të vështirë.

  Ajo shpesh merr një Polo detyruar janë të ashtu-quajtur "sjellje bretkocë" - këmbë-fish i holluar dhe ju jeni në hip dhe gju nyje. Një simptomë tipike e "mbërthyer pesë" - fëmija nuk është në gjendje të marr me post-chi. Dhimbje në eshtrat e legenit, bruises në ijë ose mësipërme të pubis, pamundësia për të urinuar - shenja tipike -ve të pelvisit të rënda të traumës. Viktima në çdo rast në çaj nuk mund të kthehen në anën, e vënë dhe të vënë në këmbë. Lloji më i mirë i transportit - në bord. Kur kërrusur dhe i divorcuar, ka Piercings rrethoni rul, e bërë nga batanije palosur. Ky legen polo-qeveritare siguron relaksim të muskujve, ul ob dhimbje frakturë Oblast dhe parandalimin e mëtejshëm mbeturinat zhvendosje.

  Për lehtësim dhimbje mund të jepet analginum. Në dimër, fëmijë-ka duhet të mbyllen mirë, si ftohje rrit shoku.


  Frakturë hip në një fëmijë

  Thyerje e femurit në fëmijët e vegjël shpesh bujë-peared pasi bie nga një lartësi apo gjatë lojrave në natyrë (udhëtim me sajë, ritëm, biçikletë dhe kështu me radhë. D.). Thyerje me zhvendosje-em janë të gjitha shenja të lëndimit, dhimbje, mosfunksionim të gjymtyrëve, mobiliteti i parregullt i crunching e eshtrave, gjë e shëmtuar, ënjtje. Megjithatë, në qoftë se këto simptoma thyerje të qetë - formojnë këmbët nuk ndryshojnë, nuk ka patate të skuqura crunching dhe lëvizshmërinë. Rebbe-KOKSH edhe mund të marr, por kjo nuk do të vijnë më.

  Nëse ndihma e parë është e nevojshme immobilization e tre pellgje të mëdha shkalla më sous-të ulët, hip, gju dhe shin-jambik. Imponuar një autobus të shkurtër vetëm gjatësia e femurit është etsya gabim i madh për shkak se ajo nuk krijon paqe për këmbë të dëmtuar. Për splinting janë dy bordet e hollë width 5,6 cm gjatësi prej njërës -. Nga sqetull deri në thembër, të tjera - nga bigëzim deri në thembër. Gomat mbështjellë me pambuk dhe ndreqja e bin-ter. Gomë gjatë vendosur në sipërfaqen e jashtme të këmbëve dhe trungut, shkurtër - mbi sipërfaqen e brendshme të këmbës. Bordet përshtatshëm kompensatë. Karton nuk mund të përdoret - kjo nuk siguron një fiksim kockave-thyerje.

  Në rastet kur nuk ka vspomohatel-materiale atje, ju mund të prybyntuvaty viktimë e një ritëm të shëndetshëm. Mos harroni kur transportimin e një fëmijë me një femurit të thyer pa splinting tronditje të mundshme. Në dimër, pacienti duhet të jetë e ngrohtë. Gjatë dorëzimit të fëmijës në jo spital ushqim fol duo, si ajo mund të ndërhyjë me anestezi kur tërheqje aplikuar.

  Thyerje e femurit (sikur supe) mund të ndodhë në foshnjat pelena i përafërt. Këto thyerje ndodhin më shpesh në fëmijët me rakit. Një fëmijë qan, dhimbje të kockave të bëhet i shqetësuar, nuk pranon gjoksin. Ai ndalet duke lëvizur këmbën në vendin e frakturë shfaqet pripuh Lost-me gjakderdhje.

  Pas ndreqim këmbën e dëmtuar duhet të dorëzojë fëmijën në spital.


  Tibia frakturë në një fëmijë

  Në mesin e frakturave të fyell e këmbës frakturë është e vetme-tion më e zakonshme e këmbës, të paktën - të dy kockat. Në foshnjat thyerje të këmbës është zakonisht podnadko-tikat.
  Prindërit i kushtoj vëmendje për faktin se fëmija është në-shkelën në këmbë. Kjo është shpesh e vetmja shenjë e thyerje. Kids jo gjithmonë mund të tregojë vendin e lënduar dhe vetëm ankohen për dhimbje këmbë. Vetëm me një prekje të kujdesshëm dhe të kujdesshëm mund të zbulojë dëme. Në raste të tilla gjithmonë-në makinë rrezet-X - apo vënë diagnoza e madhe-Free dështon.

  Thyerje me zhvendosje të vërejtur, deformim të caktuar, ënjtje, lëvizshmërisë jo normale, humbja e funksionit gjymtyrë dhe gjakderdhje dhe dhimbje.

  Informacion nga artikullin "Dëmtimi në eshtra dhe nyje."