Fëmijët miokardit dhe SARS


 • Ajo dhemb fëmijët qofshin zemra
 • Fëmijët miokardit si rezultat i sëmundjes infektive
 • Si për të trajtuar një miokardit fëmijë

 • Ajo dhemb fëmijët qofshin zemra
  "Mami, unë lënduar këtu", - tha fëmija dhe e vë dorën e tij në anën e majtë të gjoksit. "Nuk mund të ketë - nënë përgjegjës. - Ja zemra dhe zemra e fëmijëve nuk dhemb ... ".

  Në të vërtetë, fëmijët shpesh ankohen për dhimbje në zemër të rriturit imitim. Është gjithashtu e vërtetë se ata nuk e lokalizoni dhimbjen, dhe shpesh duket që lëndon një vend krejt të ndryshme, të tilla si në stomak.

  Por një fëmijë mund të dëmtojë dhe zemra. Dhe, edhe pse sëmundje kardiovaskulare rrallë prek fëmijët se sa të rriturit, origjina e shumë sëmundjeve të zemrës i rritur është në rritje tek fëmijët.

  Features fëmijë kardiovaskular bëjnë të ndjeshme për një sërë faktorësh të jashtëm, dhe për këtë arsye çdo sëmundje ngjitëse deri në një masë funksion penalizuar e zemrës dhe enëve të gjakut. Shumë shpesh vuan zemrën me SARS, pneumoni, dizenteria. Dhe pothuajse në mënyrë të pashmangshme - me difteria.

  Me tre predha mur zemra është më e ndjeshme ndaj agjentëve infektiv infarkt - muskujve të zemrës. Toksina lëshuar nga mikrobet dhe fibrave muskulore të dëmshme që gjenden në mes shtresave lidhës të endura. Por jo kjo.

  Nën ndikimin e proteinave toksina që qarkullojnë në gjak, janë modifikuar në mënyrë që trupi fillon të perceptojnë ato si të huaj.


  Një i huaj, siç e dimë, ai gjithmonë mundohet të heq neutralizoj. Ka një reagim që zakonisht përfundon me inflamacion të muskujve të zemrës - miokardit.


  Fëmijët miokardit si rezultat i sëmundjes infektive

  Miokardit mund të ndodhë edhe në mes apo edhe në fillim të infeksionit, por ajo është shpesh simptomat e para shfaqen vetëm pas tre deri në katër javë, në një kohë kur fëmija konsiderohet i shëruar.

  Në më pak të rënda rritet temperatura miokardit pak apo edhe të mbetet normal. Shkelja e duke u shprehur i butë, dhe fëmijë, veçanërisht i vogël, nuk ka ankohet.

  Megjithatë, nëna mund të shihni se ai u kthye i zbehtë, u bë i mbytur në lot dhe i çuditshëm pa shkak, duke luajtur, shpejt gomave shkon ngurrojnë, zakonisht ulet, shkallët rritet më ngadalë se zakonisht, me gulçim. Në raste të tilla është e nevojshme të konsultoheni me mjekun për të shqyrtuar fëmijën.

  Kur miokardit Simptomat mesatarisht të rënda të bëhen më të dukshme. Letargji goditës, lëvizshmëria e ulët e fëmijës, gulçim që ndodh edhe me pak tendosje fizike. Fëmijët më të rritur ankohen palpitations, "venitje" e zemrës, shpesh dhe dëshpërimet. Edhe shprehur më ashpër këto simptome kur miokardit shkon vështirë.

  Rezultat i sëmundjes nuk varet vetëm nga shkalla e ashpërsisë, por nëse në kohë u diagnostikua, trajtoheshin me butësi Nëse dhe, më e rëndësishmja, mbajtur ose modalitetin qëllim.

  Format e lehta të miokardit zakonisht përfundojnë në 3-4 javë shërim të plotë, edhe pse aritmi të vogla mund të ruhet për një kohë të gjatë.

  Një rezultat i suksesshëm vërejtur me miokardit moderuar. Megjithatë, në disa raste, inflamacion bëhet karakter më të përhapura të muskujve fibrave vdekjen, dhe në vend të tyre nuk është në zhvillim të muskujve dhe indeve lidhës që është kompakt me kalimin e kohës, duke u bërë palakueshëm dhe "i vdekur" ind mbresë.

  Nuk është përafërsisht e njëjtë si pothuajse të gjithë duhej të ndiqte, kur, pas një plagë apo inflamacion të lëkurës është mbresë e trashë. Nëse lezioneve të tilla në miokardit pak, ata nuk arrijnë në rrezik. Por kur ata fillojnë të zënë sipërfaqe të mëdha dhe është fjala për sklerozë totale të miokardit, funksion zemra është penguar seriozisht, dhe mund të zhvillojnë probleme të rënda qarkullimit të gjakut. Kjo ndodh më shpesh në rastet ku është e vështirë ose miokardit ndodh atje sërish, pasi një tjetër infeksion.

  Inflamacioni në muskulin kardiak dhe nganjëherë përfundon si vijon: Qelizat janë oksigjeni nuk është më ekonomikisht humbur, të reduktuara burime miokardit energjisë, dhe si pasojë e dobëson forcën e saj shtrëngohet.

  Me fjalë të tjera - ka miokardit, të hahet çrregullime të muskujve të zemrës. Është e rëndësishme për të parandaluar këtë. Sepse ndryshimet në muskujt e zemrës jo vetëm komplikojë jetën, por edhe të rrisë rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës janë në moshë të re.


  Si për të trajtuar një miokardit fëmijë

  Nëse miokardit shkon e vështirë, trajtim stacionar zakonisht nuk është e nevojshme. Fëmija largohet nga shtëpia. Dhe prindërit duhet në mënyrë të vendosur e di se gjëja kryesore tani - receta rreptë implementimin e mjekut.

  Vështirësitë më të mëdha lindin, siç ka treguar përvoja, e më në dukje të thjeshtë: përputhjen me regjim shtrati. Ndërsa një fëmijë ndihet keq, ai nuk kërkon që të ngrihet, por sapo ai merr më të mirë, një është i tunduar që të ngrihet, të drejtuar nëpër dhomë, gërmoj në lodra apo libra.

  E megjithatë, është e nevojshme për të gënjyer - që në mënyrë që të mos kanë zhvilluar ndryshimet më serioze në muskujve të zemrës.

  Fëmijët më të vegjël të dhënë lodra, e lartë - libra, shahut, pad skemë, lojra ju mund të bëni në shtrat.

  Kur përmirësimi i funksionit të zemrës, mjek terapi ushtrim përshkruan. Fillimisht ushtrime punuar jashtë të gënjyer, atëherë - i ulur dhe më në fund - në këmbë. Kompleksi gradualisht komplikuar, ai prezantoi dhe ushtrime të frymëmarrjes. Duhet pasur kujdes reagimin në përgjigje të ushtruar. Unë këshillojnë prindërit për të filluar një ditar në të cilin për të regjistruar në mëngjes (7 - 8 të mëngjesit, para mëngjes) dhe në mbrëmje (17 orë) temperatura, norma impuls para dhe pas ushtrimit, vëzhgime të tjera.  Shërim të shpejtë të fëmijës kontribuon në ushqimin e duhur. Për të përmirësuar metabolizmin në zemrën e këtyre kripërave të nevojshme të magnez dhe kalium. Furnizuesit e tyre mund të jetë e drithëra, hikërror, e rëndë, elb dhe patate të pjekura, fruta të thata, kajsi veçanërisht të thata, kumbulla të thara.

  Vajrat shumë të dobishme bimore - luledielli, ulliri, vaj misri. Ato sigurojnë energjinë e zemrës, për të përmirësuar gjendjen e membranës qelizore. Yndyrna vegjetale duhet të përbëjnë 1/3 e të gjithë dhjamin që merr një fëmijë, por ata nuk duhet të përdorin për gatim, dhe mbush ato ushqime të gatshme. Fried është shmangur më të mirë. Ajo eliminuar të gjithë mprehtë dhe i kripur.  Nevoja për vitamina, sidomos acid Askorbik, vitamina A, E, B gjatë rritjes së sëmundjes si këto vitamina janë të përfshirë në proceset metabolike që ndodhin në miokardit. Fëmija duhet t'u kërkohet të japin bimëve të freskëta (majdanoz, kopër, koriandër), frutat, me përjashtim të vështirë (ftua, dardhë, vështirë), perimet, të ndryshme të pasura me fibra dhe shkaktojnë vanitet (lakër, fasule, bizele).

  Sigurisht, fëmija e nevojshme proteina, dmth mish dhe peshk enët, dhe mjaft të sigurt - kos, qumësht dhe djathë. Duhet të ketë më shpesh, por në pjesë të vogla. Që oreks mëngjes në këto fëmijë është zvogëluar dhe ata hanë pak pas mëngjesin e parë (8-9 orë) duhet të hyjnë të dytë të (11 - 12 orë).  Me përmirësimin e sistemit kardiovaskular lejon fëmijën te mjeku për të marrë lart, ecin nëpër dhomë dhe pastaj të ecin. Gjatë kësaj periudhe, prindërit ballafaqohen me shumë probleme. Mund fëmija juaj drejtuar rreth, luajnë lojëra në natyrë, të rriten shkallët, aktivitet fizik në shkollë? Duke iu përgjigjur këtyre pyetjeve është e qartë e pamundur. Ajo është e vendosur në mënyrë individuale, në varësi mirëqenien dhe objektive të dhëna të fëmijës regjistruara në elektrokardiogramë.

  Detyra e prindërve - për të siguruar që fëmija të mos kalojë veprimtarinë limitet e rekomanduar, por jo reduktimin e tyre pa u bërë i dyshimtë nuk, përqëndruar në ndjenjat e tij.

  Informacion nga nenet VP Bisyarinoy "SARS - kërcënim i zemrës".