Masazh baby


 • Masazh baby
 • Si për të bërë masazh fëmijë

 • Masazh baby

  Fëmijët shpesh kanë tendencë për shumë sëmundje, veçanërisht kur ata e bëjnë
  i vogël. Kjo nuk është ende sistem mjaft i zhvilluar i fëmijës,
  Në mënyrë të veçantë imuniteti. Ilaçet, për fat të keq, nuk japin mjaftueshëm
  efekt, por në vend të shkaktojë një numër të efekteve anësore dhe edhe më shumë
  reduktuar imunitetin.


  Këtu dhe të vijnë për të trajtuar dhe për të parandaluar sëmundje të shumta fëmijërisë masazh fëmijëve.
  Në Evropë, ai gëzon popullaritet të madh në vitet e fundit, si
  jep rezultate të shpejta. Me masazh mund të fitojë rritje në peshë
  Imuniteti, korrekt dhe profilaksia banesë, Krivoshey, scoliosis

  dhe të shpëtoj nga shumë sëmundje.

  Fëmijët Masazh -
  ky është i vetmi lloj i masazh se nuk ka contraindications (për
  me përjashtim të temperaturë të lartë ose inflamacion apo serioz
  Sëmundjet, masazh pediatrik të ndaluara), por më tepër
  madje inkurajohet fuqimisht. Të gjithë prindërit e dini - edhe e thjeshtë
  fërkim ose stroking fëmijën jep peshë të madhe
  kënaqësi. Buzëqeshje shumë të fëmijës mund të rritur shpirtrat tuaj në
  ditë. Por kur ju e konsideroni se përveç emocioneve të këndshme masazh
  gjithashtu ofron terapeutik efekt, profilaktik, promovon
  zhvillimit fizik dhe mendor të moshës së fëmijës,
  Masazh fëmija është praktikisht efektive në trajtimin e shumë sëmundjeve.


  Fëmijët quajtur masazh, e cila është bërë zakonisht në mes
  hrudnychkovoho mosha e një vit. Edhe pse, natyrisht, ju mund të bëni
  dhe në 2 dhe 3 vjet - asnjë të keqe ajo do të sjellë. Masazh baby
  shërben si bazë për shëndetin dhe zhvillimin e duhur të fëmijës: jo
  sekret që sot numri i fëmijëve absolutisht të shëndetshme është shumë e vogël, dhe
  prandaj, masazh fëmijëve është më e rëndësishme se kurrë.
  Edhe prindërit me fëmijë të përkryer të shëndetshme nuk do të heqë dorë masazh:
  dhe kjo është parandalimi, dhe zhvillimi motorik i fëmijës, dhe fizik
  kontakt (nëse nëna masazh ose baba të bëjë). Por trajtimi i të ndryshme
  Sëmundjet e fëmijëve masazh vetëm tepër i çmuar.


  Si për të bërë masazh fëmijë

  Në fëmijët masazhet janë përdorur teknika të praktikisht të njëjta si në
  masazhet klasik, por ato kryhen veçanërisht i butë dhe i butë. Për fat të keq, nuk
  të gjitha teknikat klasike masazh (sidomos një shumë të teknikave goditje
  dridhje) tregon fëmijën viti i parë.

  Masazh Fëmijët përfshin teknikat themelore:

 • stroking
 • fërkim
 • nxemje
 • dridhje
 • Që lëkura e foshnjës është shumë delikat dhe i hollë, ju duhet së pari të aplikojë teknikat fal masazh
  (Stroking) dhe pastaj gradualisht ju mund të hyjë tjetër
  Teknikat (fërkim dhe dridhje të lehta dhe dridhje si
  dridhje) dhe trazim.

  Masazh dhe gjimnastikë janë fëmijët fillojnë me 1,5-2 muaj. Kryen fëmijët masazh duhet
  çdo ditë 40 minuta pas një vakt apo 25-30 minuta para ngrënies.
  Në vend të shpenzojë vetëm 1 masazh në ditë. Nuk rekomandohet
  masazh para gjumit.

  Gjatë muajve të ngrohtë, fërkoni fëmijën lakuriq më mirë, dhe në dimër,
  vjeshtë dhe pranverë e hershme është më e mirë për të mbuluar trupin e foshnjës, duke lënë të hapur
  masazhin vetëm në komplot moment. Nuk rekomandohet për fëmijët e përdorni krem ​​masazh dhe pluhurat, pasi kjo mund të shkaktojë alergji.

  Është e rëndësishme për të monitoruar mirëqenien e fëmijës gjatë masazh. Përgjigja duhet të jetë pozitiv. Nëse për ndonjë arsye një fëmijë i përgjigjet dobët për masazh, ju duhet menjëherë të ndërpresë.

  Lëvizja në kryerjen Massage Fëmijët duhet të jenë të
  drejtuar përgjatë enëve të gjakut. Massing në mëlçi
  stomak anashkalojë më mirë. Ju gjithashtu duhet për të shmangur seksin e fëmijës në masazh
  Organet e fëmijës. Për skuqje vogël e lëkurës si pasojë e fëmijës
  diatez masazh duhet të kryhet me shumë kujdes, duke shmangur zonat me
  i nxituar. Nëse skuqje u bë i rëndësishëm, fëmijët masazh në këtë kohë duhet të ndalet.

  Është e pamundur për fëmijët me masazh të ndryshme
  sëmundjet ngjitëse (posaçërisht gjatë etheve), rakit në
  gjatë acarimit, inguinale, femurit dhe hernie kërthizës, kongjenitale
  zemra porotsi, si dhe lëkurës ndryshme inflamatore

  Sëmundjet.

  Informacion nga artikullin "Massage Fëmijëve".