Fëmijët laringjit


 • Varieteteve të pezmatim i fytit
 • Çfarë trajtimi?
 • Pezmatim i fytit akute Constrictive

 • Varieteteve të pezmatim i fytit

  Kataral laringjit duket
  ngjirurit e zërit, fyt sadnenyem, ndjenjë
  gudulis, kollë të përhershme.
  Kataral pezmatim i fytit - kjo është forma më e lehtë
  sëmundje.

  D laringjit ipertroficheskiy shprehur më shumë
  ngjirurit e zërit të fortë zëri, kollë dhe gudulis.
  Kështu marrëdhëniet janë të vogla,
  madhësi më të vogël, përhapjes, si
  këngëtar i quajtur nodules, të cilat janë shtuar
  zëri i ngjirur. Në disa fëmijë vuajnë
  laringjit në fëmijëri, në adoleshencë
  ngjirurit e zërit kalon. Mjekët shpjegojnë se kjo

  ndryshimet hormonale. Mjekimi është
  është e njëjtë si për llojet e tjera të pezmatim i fytit. Në
  majë, gunga mbi lidhjet thaj
  nitrat argjendi. Nëse marrëdhëniet ndryshuar
  shumë, nganjëherë bëhet fjalë për kirurgji -
  Zonat e prekura ligaments hiqet
  kirurgjike.

  Laringjit atrofik

  duket
  i hedh lëng e brendshme - mukozës - membranë
  laring. Pacientët ankohen për gojën e thatë,
  kollë e dhimbshme, zë ata pothuajse gjithmonë
  ngjirur. Një kollë e fortë mund të zhvishem larg nga
  mbuluar me vija me gjak. Për fat të mirë, kjo sëmundje tek fëmijët
  praktikisht kurrë. Arsyeja për këtë
  mjekët pezmatim i fytit besoj përdorimin e tepruar


  ushqim me erëza, të pasura me herbs dhe erëza.
  Zakonisht në këtë rast, përveç laring, i prekur edhe
  dhe mur pasmë i faring. Zakonshme vuajtje në
  alpinistët, banorët e Kaukazit.

  Ekziston edhe një lloj i veçantë i pezmatim i fytit - e ashtuquajtura profesionale.
  Kjo sëmundje zakonisht vuajnë nga mësuesit,
  mësuesit dhe të tjerët të cilët për shërbimin e tij
  shpesh duhet të llojit zërin tuaj. I lidhur
  shpesh formuar një lloj trashje - këngëtarit nodules. Votim përfundimisht
  është, si Vito Corleone nga filmi Kumbari.


  Çfarë trajtimi?

  Nëse nuk të provojë të sëmundjes kronike
  shtet, laringjit fjalë për fjalë mund të fitojë
  në disa ditë. Është e rëndësishme të kuptohet se

  heshtje - ari, në kuptimin më të fjalëpërfjalshëm,
  i fjalës. Nuk është gjithmonë e lehtë për të marrë këtë
  Sipas të fëmijës, por fëmijët zakonisht i madh
  e kuptojnë se ditët më të mira
  flasë në një pëshpëritje, atëherë vuajnë gjatë
  javë.

  Mundohuni të frymëmarrje të mundshme të fëmijëve
  hundë, jo goja juaj. Dries ajrit të thatë
  litarët vokale, amplifying ngjirurit e zërit.


  Foshnja pini ujë sa më shumë të jetë e mundur! Sigurisht,
  ajo nuk është një soda nga frigorifer. Më mirë
  për të pirë ujë të ngrohtë në një ditë të nxehtë mund
  dhe të pijë ujë në temperaturën e dhomës. Lëngjet
  Trupi laringjit ka nevojë të paktën 1,5-2 litra
  ditë. Është më mirë nëse fëmija do të pinte

  gradualisht, në pjesë të vogla, pastaj links
  do të jetë shumë më e lehtë. Mirë për të hequr qafe
  i zërave ngjirur dhe të ngrohtë osyplosty ziera
  qumësht. Efekti do të jetë më e madhe nëse një gotë
  të shtoni një fetë e qumështit shkrirë
  gjalpë: ajo do të heqë ashpër dhe të thatë.

  Nëse riparim juaj në shtëpi dhe apartament të plotë të ajrit
  avujt kaustike, ajo është e mirë për të dërguar
  fëmijë në vend, për të vizituar gjyshe dhe t d -.. me pak fjalë,
  kudo, por se ai nuk ishte marrë frymë
  substanca irrituese. Përndryshe, të shpëtoj prej
  pezmatim i fytit do të jetë shumë e vështirë.

  Ndihmë e mirë me pezmatim i fytit mbytje.
  Vënë në një palë fëmijën frymë. Është më mirë nëse
  Ky është një nebulizer tejzanor dhe marr frymë

  fëmija do të ekstrakt bimeve medicinale të tilla si
  kamomil. Por ju mund të bëni thithjen e rregullt të patateve. Për ta bërë këtë,
  patate vlim, kullimin e ujit dhe të vendosur mbi
  fëmijë tenxhere. Le të merr frymë përmes gojës. Ju gjithashtu mund të
  vetëm të përgatisë futjen e bimëve (kamomil,
  Wort St. John ose sherbela) dhe pastaj ngrohet mbi ujë
  dush dhe të lejojë që fëmija të marrë frymë. Infuzion është përgatitur
  më poshtë: në gotë me ujë të vluar
  vendosur dy lugë barishte të gjitha
  pjekur në një banjë me ujë për 15 minuta,
  pastaj ftohur, filtruar dhe kanë
  ujë të vëllimit origjinal. Efektive në
  eukalipt mbytje pezmatim i fytit. Më mirë

  thith 3-4 herë në ditë për 5-10 minuta.

  Shërim të shpejtë nuk do të ndodhë nëse nuk
  ndiqni një dietë të caktuar. Përjashtojë nga
  seasonings ushqim për fëmijë pikante, erëza,
  ketchup, ushqim skuqur. Nëse fëmija nuk ka si
  mish dhe perime të ziera, ju mund të piqem tyre.

  Në ditët e para të sëmundjes mund të ndihmojë në këmbë të nxehtë
  Bath: temperatura e ujit duhet të jetë 42-45 gradë,
  20-30 minuta. Pas dush, e vënë në të mirë
  çorape dhe nuk shkojnë jashtë. Shumë i përshtatshëm
  të kryejnë procedura të tilla para gjumit. Mund
  Ndihmë dhe gjiri candies me mente (për
  Fëmijët më të vjetër të cilët nuk kanë alergji), por ajo
  thotë më shumë ndihmë.

  Nëse
  pezmatim i fytit vazhdon për disa ditë,
  konsultoheni me një mjek. Konsultoni mjekun tuaj edhe
  nëse përsëritet në pezmatim i fytit tuaj
  Fëmija në mënyrë të përsëritur. Për fëmijët mëdha
  pezmatim i fytit zakonisht nuk është e rrezikshme.
  Laringjit në
  fëmijë i vogël gjithmonë kërkon urgjent
  Shëndetësia.


  Pezmatim i fytit akute Constrictive

  Mbi të duhet të trajtohen veç e veç. Në një tjetër mënyrë ajo
  gjendje quhet imët guri rreme - it
  emri shpesh mund të gjenden në
  letërsi klasike.

  Çfarë është ajo dhe si të luftohen kjo? I gabuar
  drithëra - një gjendje në të cilën nuk është ënjtje
  laringut, duke rezultuar ne lumenin laring
  ngushton dhe fëmija është duke pasur vështirësi në frymëmarrje.

  Pa
  Pacienti Healthcare mund të vdesë.
  Imët guri i rremë mund të ndodhë si në të ndryshme
  infeksionit (ftohjet e rënda, gripit, dhe kështu me radhë. f.), dhe në
  fëmijët të prirur për të alergjive. Në këtë rast,
  imët guri i rremë nuk ka rritje në temperaturë.
  Imët guri është më e zakonshme në fëmijë të vegjël, për të cilët si
  ai është më i rrezikshëm.


  Si funksionon imët guri të rreme? Papritmas (shpesh
  të gjitha - natë) fëmija fillon të mbyten.
  Imët guri zakonisht zhvillohet shpejt, fjalë për fjalë
  disa orë, ndonjëherë - 2-3 orë ose më pak.
  Zëri i fëmijës është i ngjirurit e zërit, kollë -
  leh, frymëmarrje të zhurmshme, me të shënuar
  fituar frymëzim.

  Nëse ngushtimi i rëndë i laring,
  Ju mund të shihni se si e poshtme e qafës për frymë bie mirë
  i quajtur qafës fossa - i uritur,
  e cila është mbi gjoksit. Nëse ngushtim
  shumë i fortë, ai do të marrë një frymë
  Pjesëmarrja dhe muskujt e tjerë të gjoksit, me
  Kjo inhaling hapësirat ndërmjet brinjëve janë
  zhytet në. Ngjyra blu e lëkurës nasolabial
  trekëndësh ose një person - një shenjë e shumë e rëndë
  shtet. Dukuri e drithërave të kontribuojë
  moti i lagësht, temperatura të ngrohur
  ndikimi i viruseve të përdorur
  Fëmijët te duron produkte "të rrezikshme". Nga
  Miell i bluar trash e vërtetë që ndodh kur difteria,
  imët guri i rremë i përafërt kollë e ndryshme, leh.

  Informacion nga artikullin "pezmatim i fytit tek fëmijët."