Fëmijët trajtim urinim i pavullnetshëm


 • Trajtimi i urinim i pavullnetshëm infantile
 • Trajtim të drogës e urinim i pavullnetshëm
 • Trajtim jo-farmakologjike të urinim i pavullnetshëm

  Trajtimi i urinim i pavullnetshëm infantile

  Kërkojnë kujdes mjekësor për zgjidhjen e problemit të vlerë urinim i pavullnetshëm nëse
  fëmijë i lënë krevat tij lagur më shpesh se një herë në 21 ditë
  mosha e katër vjet. Gjetja jashtë me makinë shfaqjes së urinim i pavullnetshëm
  fëmijë dhe të kërkoni për mënyrat e duhura për të trajtuar prindërit
  për të vizituar pediatër, urolog, gjinekolog dhe neurolog.

  Fëmijët mbi 6-10 vjet, që vuajnë nga urinim i pavullnetshëm kërkojnë shqyrtim urologjike.

  Për këtë qëllim mund të caktohet:

 • uroflowmetry (për vlerësimin funksional të fshikëzës urinare);
 • cystography (renhrenohrafiya fshikëz e mbushur me agjent special-kontrast);
 • Ultratingull e veshkave dhe fshikëzës;
 • Dëshmia - cystoscopy.


 • ditë ka rreth 300 mënyra për të trajtuar mosmbajtjeje. Kjo
  dhe terapi fizike, dhe dieta të veçanta, dhe kurse akupunkturë,
  dhe trajnimi auditory, dhe medikamente të ndryshme, dhe madje hipnozë.
  Por mjeku ka për të përshkruajnë ato, dhe vetëm pas shqyrtimit të kujdesshëm
  durueshëm dhe identifikuar shkaqet e sëmundjes.

  Megjithatë, ka disa të përgjithshme këshilla të dobishme për prindërit e fëmijëve që vuajnë nga urinim i pavullnetshëm :

 • Përkraheni fëmijën shpjegojë çfarë në botë ka shumë fëmijë të cilët kanë të njëjtin problem.
 • As
  në çdo rast nuk shaj dhe ndëshkuar asnjë fëmijë nëse ai u zgjua
  lagësht. Nuk është faji i tij, dhe problemi të zgjidhet së bashku.


 • Mos
  veshin pelena natën. Shumica dërrmuese katër deri në pesë vjet "
  fëmijët me urinim i pavullnetshëm - fëmijët për një kohë të gjatë që të mos humbasin pelena e tyre.
  Pelena janë të nevojshme vetëm në raste të caktuara, për shëtitjet,
  gjatë gjumit, larg, në rrugë. Vjet Përafërsisht një e gjysmë të një fëmije
  duhet të harrojmë gradualisht rreth tyre, dhe kjo është koha prindërit
  mësojnë atë për të përdorur në banjë. Në fund të fundit, si e çuditshme si ajo Dashuri,
  por shumë fëmijë, "shkrirë" me pelena (veçanërisht
  djem) nuk e di edhe se si "ky" për të bërë!
 • Recommended
  kufizojnë lëngje në mbrëmje dhe natën (për katër orë para gjumit)
  mbushjen sasi të drejtën e pijshëm në mëngjes dhe pasdite.

 • Ai duhet të shkojë në banjo para se të shkojnë në shtrat.
 • Të kujdeset për gjashtë ose shtatë-vjeçar fëmijë të vjetër ndjekur një rutinë të rreptë të përditshme, të shkojnë në shtrat jo më vonë se 21:00.
 • Mundohuni të shmangur abuzimin e panevojshme gjumit: lojra sportive aktive, duke shikuar filma "të frikshme", etj

 • disa raste prindërit zgjoni fëmijën që do të vijnë poshtë atë
  tualet natën dhe qëndruan thatë. Ne mund të themi se në këtë rast
  Fëmija fiziologjikisht nuk zgjohen, ajo është - si gjysmë në gjumë, si
  zgjoheni atë plotësisht është e vështirë. Shumica e mjekëve
  nuk rekomandoj duke bërë këtë. Por në qoftë se ju vendosni për të zgjoheni fëmijën natën
  duhet ta përmendë atë, duke çuar në shërohen plotësisht, në një rast tjetër,

  Ju vetëm urinim i pavullnetshëm sigurt mekanizëm.
 • Nëse fëmija juaj ka frikë nga errësira
  apo vetmia, apo fikur në nichnychok tij dhomë, të lënë
  të hapur derën në dhomë gjumi tuaj apo të presë për dëbimin e tij
  në një dhomë të veçantë.
 • Nëse ju tashmë keni pasur të paktën një natë "të thatë" - nuk e pajis keq në lavdërim.

 • Trajtim të drogës e urinim i pavullnetshëm

  Mjekësi
  projektuar për të lehtësuar vuajtjet e pacientit, në qoftë se ju nuk mund të arrijnë
  nga metodat e tjera. Ilaçet duhet të emërojë
  vetëm mjeku.

  Në mënyrë tipike, medikamente e mëposhtme:

 • Hormonet:
  Adiuretin SD (desmopressin, shitur nën emrin e "Miniryn"), e cila
  vjen në formën e pika ose llak dhe vihet në hundës.

  I zbatueshëm
  në ato raste ku mosmbajtjeje është e lidhur me të hormonal
  Problemet - Prodhimi reduktohet nga vasopressin - një hormon që është përgjegjës
  për rregullimin shkarkimin e lëngshme. Diabet Adiuretin zvogëlon sasinë e urinës
  dhe shpeshtësinë e urinimit. Trajtimi zgjat disa drogës
  muaj, së bashku me psikoterapi dhe trajnimit tualet.
 • Psychostimulants: Mezokarb (Sidnokarb). Ndikon në tonin e përgjithshëm të strukturave të qetë të muskujve, duke përfshirë fshikëz.
 • Kafeina.
 • Ilaqet kundër depresionit:
  Imipramine (melipramina) amitriptyline (amitriptyline). Mekanizmi i saktë
  veprim i antidepresantëve me mosmbajtjeje urinar është i panjohur, efikasitetit

  imipramine dhe amitriptyline themeluar empirike, por më vonë
  konfirmuar nga shumë studime. Për ilaqet kundër depresionit të tjera
  ky efekt nuk është e njohur.
 • Agoniste: Ephedrine (ephedrine hydrochloride). Veprimi i agonist adrenergjik është i lidhur me efekt psyhostymulyruyuschym.

 • Trajtimi i emëruar ekspert i duhur në një periudhë të shkurtër
  kohë në 30% të pacientëve me urinim i pavullnetshëm ndalet plotësisht, dhe pjesa tjetër
  fëmijë është shumë më e dobët.


  Trajtim jo-farmakologjike të urinim i pavullnetshëm


  urinim i pavullnetshëm nuk duhet të neglizhohet në psikoterapi. Në luftën kundër mosmbajtjeje
  urinë përdorur një shumëllojshmëri të metodave, madje ashtuquajturin
  "Terapi Dolphin" ku shërimi vjen nga komunikimi me delfinët.


  Delfinët, për fat të keq, nuk janë shitur në farmaci, duke e bërë
  ato të vështira. Ose ka qendër pediatrike
  psikolog, i cili do të jetë në gjendje të qasen problemet e fëmijëve dhe të përgatisin
  atë për të luftuar sëmundjen.

  Përveç kësaj, të ndryshme
  teknikat Hypnotherapy, duke përfshirë klasike dhe hyrëse hipnozë Psikologji,
  hipnosuhhestivnoy (sugjerim gjatë gjumit) terapi.

  Në disa raste,
  përdorur bimor mjekësi - herbs qetësues: karamele mente,
  sanëz, motherwort, etj.; Efektet tonik fizike
  (Mëngjes douches, etj); banjot pisha.

  Efekti i mirë
  arrihet me normalizimin e marrëdhënieve brenda familjes së vendimit

  Problemet emocionale dhe familjare, shkollore pacientët.

  Me të gjitha
  Pasiv shkojnë në trajtimin e urinim i pavullnetshëm tek fëmijët. I papërfunduar
  trajtim mund të çojë në shërimin e sëmundjes.

  Informacion nga artikullin "Trajtimi i urinim i pavullnetshëm (bedwetting) në fëmijët."