Diabetes mitur


 • Problemet me "sheqer"
 • Trainspotting ...
 • Si për të zbuluar sëmundjen në një fëmijë?
 • Lëngje të dobishme dhe arra ...

 • Problemet me "sheqer"

  Diabetes - rezultat i një kompleks "problemeve" në trup të lidhur me një rritje në nivelet e sheqerit në gjak. Sheqeri është (glukozës) në gjak është mbi të gjitha. Kjo është jetike për të trupit - me energji i saj përçarje është prodhuar.

  Por për ata që vuajnë nga diabeti, sheqeri është konsumuar, dhe grumbullohen në gjak, e cila mund të çojë në një zhvillim të shpejtë të sëmundjeve të brendshme, vizion të reduktuar, çrregullimeve në sistemin kardiovaskular.

  Me ndarjen hormonin insulinë glukozë është përgjegjës. Ajo është prodhuar nga qelizat beta që banojnë në pankreas.


  Trainspotting ...

  Ka njerëz që janë "përtacë" qelizat beta ose për disa arsye ata janë të pakta. Ndërsa insulinë nuk prodhohet vetëm. Ky është lloji 1 i diabetit - insulinë.

  Diabet insulinë-varur vuajnë kryesisht fëmijët dhe të rinjtë nën 30 vjeç. Shpesh kjo formë e sëmundjes - i trashëguar. Tip diabeti 1 ka nevojë të vazhdueshme insulinë trupit rimbushje nga jashtë - me injeksion.

  Kur trupi nuk mund të përdorin glukozën për energji ai konsumon rezervat yndyrë. Njeriu fillon të shpejt të humbur peshë ... edhe shenjat e para që një fëmijë mund të jetë diabet janë urinim i shpeshtë (kështu që trupi nuk ishte i helmuar nga glukoza e tepërt, veshkat fillojnë të shfaqin atë së bashku me të lëngshme).


  Kjo çon në etja konstante.


  Si për të zbuluar sëmundjen në një fëmijë?

  Etje e vazhdueshme, sidomos natën - një nga shenjat e para të diabetit. Fëmijët me diabet shpesh rritur jashtë normales oreksin, dhe duke ndryshuar preferencat në ushqim. Ka edhe manifestime të jashtme: mukozës së gojës dhe hundës janë gjenital lëkurë të thatë vepron acarim. Në praninë e të paktën një nga këto karakteristika, kthehen testuar menjëherë për të sheqerit në gjak dhe urinë, fëmijët Shfaquni endokrinolog.

  10 milionë njerëz vuajnë nga forma të ndryshme të diabetit. Rreth një milion prej tyre kanë diabet tip 1, që kërkojnë injeksione të rregullt të insulinës.

  Më shumë se 200 mijë prej tyre - fëmijët.


  Lëngje të dobishme dhe arra ...

  Nëse fëmija juaj ka diabet, është e rëndësishme për të ngrënë në orar. Një vakte të vogla dhe të shpeshta të ndihmojë përdorimi trupi insulinë më mirë.

  Lëreni fëmijën tuaj më shumë lëng, mundësisht fllad-shtrydhur. I mirë jo vetëm fruta, por edhe perime dhe të përziera. Për shembull, të mirë-dinjitoz pije të përziera në proporcione të barabarta të karrota dhe molle lëng ose pije të ujit mineral me lëng boronicë holluar me shtimin e mollë.

  E mirë për të ngrënë një ditë 2 - 3 lugë arra, arra pishe ose lajthi.

  Çdo ditë fëmija juaj të bëjë salads.

  Por ata nuk shtoni uthull ose majonezë. E njëjta sallatë e lakër të freskët më mirë të mbushur me lëng limoni ose vaj perimesh.

  Nevojë për më shumë proteina bimore, shumë e lulelakër, brokoli, të gjitha llojet e fasule.

  Nga mishi nuk do të heqë dorë, por ajo nuk është e nevojshme të rosto dhe merak në lëng të vet. Më i mirë steamed ose pjekur.

  Informacion nga neni "diabetit Fëmijëve: jeta pa ëmbëlsirat."