Fëmijëve të sheshtë


 • Shputë e rrafshët
 • Çfarë është e sheshtë
 • Si për të trajtuar këmbët e sheshtë
 • Komplikimet e sheshtë

 • Shputë e rrafshët

  I tillë
  Mjekët aktgjykimi bezdisshëm për shumicën e prindërve: një ecje të bukur
  fëmijë në rrezik. Oh, në qoftë se ajo ishte vetëm kozmetik
  Problemi ... Për fat të keq, rrafshim i harkun e këmbë - një serioz dhe i fshehtë
  patologji, modifikon pothuajse të gjithë musculoskeletal
  makinë. Çfarë është e rrezikshme është sëmundje? Si të njohin atë? Dhe është e ekspozuar
  ajo trajtohet?

  Për fat të keq, këmbët banesë - është një nga më të zakonshme
  anomalitë në zhvillimin e sistemit musculoskeletal. Lo
  Statistikat zhgënjyese: 1500000 popullsi fëmijë i qytetit

  Moska ajo u gjet në 9000 djemtë. Dhe rreth 2.000 pacientë të rinj
  ankuar për dhimbje këmbë. Para së gjithash, le të shohim se çfarë
  thotë nga kjo sëmundje?


  Këmbët Flat - një gjë e shëmtuar e këmbë, në të cilën
  ulet (rrafshim) të shkop. Për të kuptuar më mirë natyrën e sëmundjes,
  analizuar disa karakteristika anatomike të këmbës. Në rrjedhën e evolucionit
  ajo mori formën që ju lejon për të në mënyrë të barabartë të shpërndarë peshën.
  Eshtrat e këmbës janë të lidhura me ligaments forta interosseous (i cili
  ind fijor lidhës i Arsimit, të paraqitur si
  rreze që lidh kockat) dhe formojnë organ i saj, i cili siguron


  Lëvizjet e amortizimit të gjatë në këmbë dhe drejtimin. Konveks qemer fokusuar
  Drejtimet gjatësisë dhe tërthor. Prandaj, i vetëm i rritur
  normalisht bazohet në tre pika - kodër thembra, kreu i metatarsal 1
  kockave dhe kockave 5 metatarsal. Ka dy gjatësisë dhe një tërthor
  harku i këmbës. Brendshme dhe të jashtme gjatësor formë harku hark,
  dhe front - një kryq. Në varësi të deformimit të dalluar
  harqe gjatësisë dhe tërthor.

  Në jashtme gjatësor uploschayutsya dhe harkun e brendshme të këmbës,
  rrit gjatësinë dhe pothuajse të gjithë zonën e këmbë në kontakt me dysheme.

  Kur ndër - vulosur hark tërthor, perparme

  llak devijon dhe është i bazuar në pesë kockat metatarsal e kokës.

  Të gjithë fëmijët nën dy vjet e harkut gjatësor i banesës këmbë. Një i tillë
  kusht fiziologjik, ekspertët besojnë, sepse kocka në
  Fëmijët e butë, elastik. Ajo është e ulët me minerale
  forca siguruar kockave, dhe sistemi muskuloz zhvilluar
  mjaftueshme. Kur fëmijët fillojnë që të ngrihet në këmbë (7-9 muaj) dhe
  ecin vetëm (10-12 muaj) funksion merr amortizues
  vetë "jastëk yndyrë", e cila është e vendosur në bazë, nën lëkurë.

  2-3 vjet duke fituar një numër të mjaftueshëm minerale të eshtrave
  substanca, sipërfaqet e përbashkëta të bëhet formë normale, komunikim

  bëhet më e fortë dhe fuqia e muskujve lejon më i gjatë të jetë "në
  këmbët. " Formimi i eshtrave të këmbës merr rreth 5 -,
  6 vjeç.
  Vetëm këtë herë ne mund të flasim për praninë ose
  Nuk ka këmbët banesë në fëmijët.

  Çfarë është e sheshtë

  Shumica e fëmijëve të gjetur harqe gjatësore. Ajo është e
  kongjenitale dhe fituar. Forma kongjenitale e sëmundjes ndodh
  rrallë është rezultat i keqformime fetale. Identifikoj
  ajo është tashmë në spital. Në shumicën e rasteve, goditi një këmbë, por nganjëherë
  dhe të dyja janë të prekur. Kusht i shprehur në fëmijët është mjaft i dukshëm:
  konveks i vetëm dhe "pa lidhje" perparme jashtë.

  Trajtim
  mbajtur ditët e para të jetës, deformim korrigjohen gradualisht
  duke përdorur hedh. Nëse kjo dështon, të përdorë
  kirurgji.


  Si për të fituar gjatësor shputë e rrafshët, ajo mund të jetë:

 • Traumatik. Ka pas frakturave të kockave të këmbës dhe kyçin e këmbës.
  Dëmi i pjesshëm ose i përgjithshëm për të ligaments në një dëmtim të ngjashme, dhe
  qëndrim më të gjatë në një fëmijë suva fashë lehtësojnë rrafshim
  harqet e këmbë.
 • paralitik. Çohu nga çrregullime të sistemeve qendrore ose periferike nervor (shpesh - efektet e poliomielitit).
 • Static.

  Kjo - forma më e zakonshme e sëmundjes. Nuk është e gjatë
  mbingarkesë me një rritje të konsiderueshme në peshë trupin, si rregull,
  obeziteti, çrregullime endokrine.
 • rakitik. Rezultuese të ligaments tepruar elasticitetit dhe dobësim i muskujve
  harqet e këmbë. Kjo mund të shërbejë si një mungesë e vitaminave dhe
  elementët gjurmë - me rakit ose lodhje të përgjithshme, dhe - me kongjenitale patologjinë e indit lidhor.
 • Pra, të ndaluar
  u deformuar. Çfarë ndodh në trup? Tufa
  dërgojnë "sinjale" të telashe sistemit nervor në këtë "vend". Në përgjigje, muskujt janë "instruktuar" për t'u bashkuar me "luftën" me

  Forcat deformuara - dmth tendosje siç duhet. Por gjatë
  përballoj një ngarkesë ata nuk mund, të varfëruar në mënyrë të shpejtë,
  relaksohuni dhe shtrirje. Një forcë e deformimeve vazhdon
  veprojnë tani në lidhjet. Së shpejti ata ndodhin shtrihen
  (Sidomos në qoftë se ka një anomali kongjenitale e indit lidhor)
  sepse pa muskujt mbështetje afat të gjatë ata nuk mund. Tani të gjithë
  barrë vendoset në kockë. Kur ata nuk qëndrojnë deri fillon
  deformim i compression. Në këtë kohë lidhja më në fund "pension" nga
  dështim dhe deformim hyn në fazën përfundimtare, të pakthyeshme. Mars
  humbet fleksibilitet, smoothness.

  Fëmijët shpesh ankohen për lodhje në
  ecje, dhimbje në kyçin e këmbës apo të ulët këmbë, dhe shpesh-në
  prapa. Disa nuk mund të përcaktojë në mënyrë të qartë se ku ata
  të ndjehen siklet apo dhimbje, kështu që nuk ankohen, vetëm
  preferojnë të qeta, lojra më pak të lëvizshme. Ka tendosje
  Kyçin e këmbës (i quajtur gjithashtu valhusnoy ose X-formë). Në
  prezenca e një ose më shumë nga simptomat e mëposhtme, duhet të këshillohet
  pedikyrist.

  Ndonjëherë gjë e shëmtuar e këmbës mund të jetë shumë vite (deri
  mosha madhore) nuk është e manifestuar veten. Por herët a vonë keqësim
  ndodh sepse trupi nuk është i mundshëm kompensues

  pafund.

  Fëmija 3 vjet (por jo para) mund të bëjë diagnoza fillestare
  patologji, duke përdorur metodën më të zakonshme - plantohraf
  (Gjurmë). Është e lehtë për të bërë dhe në shtëpi. Në katin e
  vënë një fletë të bardhë të letrës, dhe fëmija është në atë me të dy këmbët.
  Mundësisht, thembra ishin me lagështi, ndërsa në letër ajo do të qartë
  mark. Trungu ju do të duhet për të mbajtur drejt, këmbët së bashku. Skicë
  ndaluar në një pozicion të fortifikuar me laps. Pastaj pingul
  linjë kontur është mbajtur i drejtë, duke kaluar një pjesë të ngushtë të të gjithë këmbë.
  Shkalla më e lehtë e deformimit - së pari. Por më i vështirë dhe
  Seriozisht - e treta.

  Fëmijët radiografi në këtë moshë nuk është bërë. Së pari,
  Kockat këmbë janë ende jo plotësisht "i pjekur" kërc X-ray
  foto nuk është e dukshme dhe e vlerësojmë lartësinë e vërtetë të harkut gjatësor
  i vështirë. Së dyti, kjo metodë e diagnozës për një fëmijë
  goxha i keq, kështu që është ekzekutuar vetëm indikacione kur serioze
  dhe shpesh pas 9 vjetësh.

  Vetëm për të eleminuar dhimbjet e shprehur përdorimin e lejuar të ilaçeve dhimbje.

  Si për të trajtuar këmbët e sheshtë
  Për fat të keq, të presin për të përfunduar çlirimin nga e sheshtë,
  veçanërisht në një sëmundje të avancuar, megjithatë. Por ne duhet të trajtohen
  me kujdes, rregullisht dhe në mirëbesim.

  Më herët shenjat
  sëmundje, më pak gjë e shëmtuar e këmbë, më i favorshëm
  kushtet për të ndaluar përparimin e sheshtë dhe korrigjim të saj.

  Në fazën fillestare të dhimbje në këmbë mund të eliminohen brenda 1-2
  muaj duke banja të ngrohta këmbë çdo ditë me kripë deti,
  masazh manual mjekësor dhe gjimnastikë. Sa për banjot -
  Kërkesat janë të thjeshta: temperatura e ujit + 40-50 C, kohëzgjatja
  Procedurat - 15-20 minuta, dhe proporcionet e përbërësve të listuara në
  pako dhe janë të ndryshme në varësi të përqendrimit të lëndës së thatë.

  Shumë të dobishme efekt vullneti i vetë-masazh - e mirë për të

  Ka shumë plane (Mats veçanta, rrit,
  topa). Ushtrimet janë kryer me ta lirisht (ecin në masazh
  s mat, këmbët masazh roll bosht, etj). Rezultati është përmirësuar
  qarkullim, ton normal të muskujve. Gjimnastikës është bërë e mirë në
  mëngjes, kur muskujt nuk janë shterur ende. Inxhinieri dhe tempo ushtrime
  (Shih. Gjimnastikë kur sheshtë) tregojnë fëmijën më të mirë në tuaj
  shembull. Dhomë nuk duhet të jetë mbytës, apo drafte, dhe
  angazhohen fëmija juaj në veshje të rehatshme nuk duhet penguar lëvizjet e tij.


  Massage Therapy duhet të ndjekë diplomuar - instruktor i terapisë fizike dhe masazh.

  Ne trajtimin e dystaban përdorur shpesh dhe fizioterapia
  (Banjot Parafinoozokeritovye, electrophoresis, etj), e cila përmirëson
  metabolizmin dhe gjaku rrjedhë në inde dhe indirekt e forcon
  harku i këmbës. Masazh dhe fizioterapi kurse emërohen, zakonisht 10-15
  Procedurat. Është e dëshirueshme për të kryer 2-3 kurse në vit.

  Një rol të veçantë në trajtimin dhe parandalimin e përparimit të sheshtë
  e dhëna insoles ortopedike, janë të emëruar në krye
  shkalla e patologjisë. Ato ndihmojnë në lehtësimin zonat e dhimbshme të këmbës dhe
  Zbulimi i saktë i shenjave fillestare të tendosje
  këmbët e sheshtë. Llogaritjet Lartësia harqe në thembra e këmbë varet nga

  Shkalla e rrafshim. Ata kanë nevojë për të investuar në një shtëpi dhe në rrugë këpucë,
  Për të bërë jetën më të lehtë për thërrimet kur ajo është më aq kohë sa të jetë e mundur
  këmbët. Si fëmija rritet, shuma
  insoles-oxhaku duhet të ndryshohet. Unë nuk mund ta bëjë pa përsëritet
  në pedikyrist konsultimit. Për të marrë insoles më të mira në
  Enterprise ortopedike, qendrat ortopedike ose
  urdhëroi individualisht.

  Vetëm në këtë rast, këto produkte janë të garantuara për të përmbushur
  standardet e kërkuara. Dhe përsëri, kjo nuk është e nevojshme për të përdorur ortopedik
  insoles "vetëm në rast". Nëse ju i vishni ato vazhdimisht pa objektiv
  nevojshme, harku i këmbës do të jetë i qetë dhe të sheshtë

  mund të zhvillohet edhe në pikën shëndetshme ortopedike e parë të fëmijës.

  Nëse fëmija - i shkallës së tretë këmbët gjatësisë sheshtë, veçanërisht
  i kombinuar me valhusnoy deformim kyçin e këmbës shtrojë
  nuk është i kufizuar. Ai do të duhet të "nxjerr" në këpucë ortopedike -
  çizme me lidhëse dhe mbështetjen e ngurtë e brendshme anësore të këmbës.

  Komplikimet e sheshtë

  Cilat janë komplikimet e këmbët e sheshtë? Për fat të keq, shumë të ndryshme.
  Së pari është rrafshim i harkut tërthor e 1 subluxation
  thumb jashtë si një adoleshent. Nëse këmbë qenë të gjatë në
  mënyrë të gabuar, veçanërisht në qoftë se ka një valgus

  gjë e shëmtuar e përbashkët kyçin e këmbës, ajo mund të çojë në deformime në
  nyjet e këmbës dhe madje edhe të ndryshojë raportet sipërfaqet kyçeve
  gju dhe hip joints. Kjo është shoqëruar me dhimbje në këmbë,
  sidomos në mbrëmje, dhe funksionet më të ulëta të zhvlerësimit të çon në
  dhimbje prapa. Në të ardhmen, kjo mund të çojë në scoliosis,
  është gjë e shëmtuar lakuar kurrizore majtë apo të djathtë, apo e saj
  lakim te formuar nje fryrje nga prapa - kyphosis.

  Informacion nga artikullin "Diagnoza:. Këmbët e sheshtë"