Gjinekologji pediatrik nga lindja deri në maturim


 • Problemet e grave e fëmijërisë
 • Në kopsht dhe në shkollën shkoj i shëndetshëm
 • Koha për të menstruacioneve
 • Ndihma vajzat e tyre
 • Stomak dhimbje - një drejtuar te mjeku
 • Agjërimi - armik për Shëndetin e Grave
 • Problemi Adult

 • Problemet e grave e fëmijërisë

  Shumë nëna të gjeni se vajzat kanë nevojë për "mjeke" nuk paraqitet para një vajzë bëhet një grua. Një baba nuk preferojnë të mos prekë këtë çështje, duke i lënë njerëzit në mëshirën e një femre. Megjithatë, fëmija është i lindur ka një vajzë apo një djalë dhe kërkon një qëndrim të përshtatshëm për të, përndryshe ne nuk e shohim brezi i ri i shëndetshëm.


  Një vajzë është i lindur, nëna ime mori një pjesë solide të hormoneve seksuale femërore. Sepse një crumbs porsalindur janë në lengjet vaginale, gjakderdhje deri në bymehet gjëndra e qumështit. Nuk ka asgjë të keqe ose të rrezikshme për të. Niveli njerëzve gradualisht të tjerë të hormoneve në gjak ul fëmijën, dhe të gjitha simptomat zhduken vetë. Ndonjëherë gjatë moms shtatzëna ultratinguj mjeku e sheh të ardhmen e saj cist bijën e vezores. Kjo kist shpesh zhduken me kalimin e kohës dhe nuk kërkojnë kirurgji.

  Megjithatë, ka disa (për fat të mirë shumë rrallë) dhe raste trishtuar ku një vajzë e moshës një vit e gjysmë, tumor malinj të aparatit gjenital femëror.

  Në kopsht dhe në shkollën shkoj i shëndetshëm

  Para-shkollor dhe mosha shkollore herët - gjatë kësaj periudhe vajzat shpesh vuajnë nga vulvita - inflamacion i vulvë. Shqetësuar për acarim, djegien, kruajtje, dhe urinim të dhimbshme. Vulvita shumë arsye. Fakti se vajzat në krahasim me gratë e rritura nuk ka bakteret e acidit laktik - mbrojtës natyror i infeksionit vaginale. Dhe në rënie të vogël në imunitet, për shembull, pas ARI zakonshme ose gripi, të gjithë që jetojnë në mikrobeve bigëzim "hidhem" në trupin e rraskapitur. Shpesh shkaktojnë acarim si krimba dhe pinworms.  Prindërit duhet të dinë se vulvitis nganjëherë është vetëm manifestim i alergji. Simptomë që është alarmante: hëngrën portokalli, çokollatë - dhe pastaj filloi të kruar dhe ankohen.

  Çuditërisht, edhe fëmijë shumë i vogël mund të merrni seksualisht infeksion të transmetueshme - Trichomonas, klamidia, gonorre - përmes përditshme. Sepse fëmija mund të lehtë të futur objekte jo vetëm në sy ose hundë, por edhe në vaginë, e cila pastaj të shkaktojë inflamacion. Nënat dhe baballarët duhet të mbahet mend këtë mundësi!


  Koha për të menstruacioneve

  Nënat më të njohura pyetje bijat e të cilëve janë në rritje, "Kur një vajzë duhet të fillojnë muajin?" Çfarë është "në fillim" dhe çfarë është "vonë"?

  Shumë varet nga trashëgim dhe mjedisit.
  Në vendet tropikale të popujve të jugut vajzat piqen më herët. Në veri - më vonë. Zakonisht në 11 vjet, plus ose minus dy vjet vajzë në rritje ", me hapa të mëdhenj", duke lënë pas të gjithë djemtë në klasë, ajo fillon të rritet gjoksin, ka flokët e trupit nën sqetull dhe flokët pubike në llojin femër. Mesatare mujore të vijë në 12 vjet, për të qenë të saktë - në 8-13 vjet.

  Nëse nuk mun në 15 vjet, prindërit duhet të konsultoheni me një mjek. Në mënyrë të ngjashme, duhet të bëni kur fëmija fillon të lulëzojë para 8 viteve. Për shembull, të shkaktojë pjekjen e parakohshme, ndonjëherë - 3-4 vjet janë tumoret e veshkave gjëndra dhe tru.
  Ndihma vajzat e tyre

  Menstruacioneve parë - një provë e marrëdhënieve të forcës midis nënës dhe vajzës. Në një vajzë të hollë, të pjekur, të ndjehen krenarë dhe të kënaqur. Kur nuk ka një miqësi e ngushtë me nënën e saj - një i frikësuar, i hutuar dhe fajtor. Pajtohem vështirë se të quhet një familje të lumtur nëse vajza gjakderdhja zgjat tre muaj, duke dëshmuar atë në fund për të përfunduar lodhje, dhe nëna e saj, ndërsa duke përsëritur: "Kam biseduar me fqinjët, dhe të gjithë pohuan në menstruacioneve të parë është një fenomen i zakonshëm , duke i dhënë vitamina bija dhe çaj hithër. "

  Mos harroni, mom: gjakderdhje më të gjatë, më e vështirë restauruar një cikël normal menstrual.

  Dhe vitamina dhe çaj medicinale - gjëra janë të mira, por në këtë situatë është absolutisht e padobishme. Trajtimi duhet vetëm të emërojë gjinekologu, jo një fqinj!

  Mami gjithashtu duhet të dini se kur secili vajza fillon me menstruacione, sa ditë janë në zhvillim e sipër, ose nuk shoqërohet me dhimbje. By Dr. duhet të trajtohet me cikël të parregullt apo të gjata, më shumë se shtatë ditë, sekrecione me bollëk. Vetëm gjinekolog ka të drejtë të thotë se çdo gjë është normale, ose në qoftë se mjekimin e nevojshëm përshkruajnë.


  Stomak dhimbje - një drejtuar te mjeku

  Të rriturit ndonjëherë ndjehen se vajzat nuk janë seksualisht aktive, mund të ketë inflamacion. Ajo nuk është.

  Inflamim mund të merrni të sëmurë, oslabnuvshy pas një infeksioni të rëndë viral. Mikrobet aftë për rrjedhje të zorrëve në zgavrën e barkut dhe e goditi në vezoret dhe tubat fallopiane. Edhe menstruacioneve të rënda në imunitet të ulët ndonjëherë të shkaktojë inflamacion nëse thyer rrjedhjen e lirë të gjakut nga mitër përmes tiparet e zhvillimit të saj.

  Vajzat inflamacion duket mjaft i ulët: vetëm kohët pobolyuye stomak, çfarë as ajo as nëna e saj nuk i kushtoj vëmendje - mendoj se ndoshta në edukimin fizik "nxorrën muskujve" ose karrige shkuar gjatë. Dhe 10 vjet më vonë aty vjen një fund i natyrshëm: një grua trajtohet për shterpësi të qëndrueshëm dhe mjeku gjatë laparoscopy (bark hulumtim optik) e sheh fort të mbyllura tuba fallopiane adhesions.  Prandaj, çdo dhimbje barkut së pari duhet të tregojnë vajzë gjinekolog, dhe pastaj të gjithë profesionistët e tjerë.


  Agjërimi - armik për Shëndetin e Grave

  Një tjetër shumë e rëndësishme për vajzat adoleshente problem - dëshirë të ngulët për të humbur peshë me çdo kusht. Tani në modë "dietë yndyrë të ulët", e cila nënkupton kufizime a përdoret një ditë për 60-70 gram yndyrë, dhe gjatë dieting - deri në 20-30 m Por asnjë nga nutritionists vjen me idenë për të eliminuar plotësisht yndyrna nga dietë. - absolutisht thelbësor për produktin e jetës! Por vajzat që ëndërrojnë për t'u bërë një model, të bëjë atë plotësisht dhe atje, hahet vetëm kos yndyrë të kos, fruta, perime ose edhe duke refuzuar për të ngrënë.  Por yndyrë është e nevojshme për sintezën e homonov seksit. Përveç kësaj, agjërimi jep trupit me ushqyesve vetëm të sistemit madhor - të trurit, zemrës, mushkërive, dhe kështu me radhë. Një sferë seksual si ajo mbyllet - pa të nuk mund të jetë. Si rezultat, vajzat vuajnë çrregullime të vazhdueshme hormonal dhe shterpësinë. Përsëri "të bëjë" sistemi riprodhues është shumë e vështirë. Kjo ndodh dhe pesha janë normale, dhe hëna nuk po vjen, dhe mjeku ka për të përshkruajnë trajtim të veçantë.

  Anomalitë në fushën gjinekologjik vërejtur në qoftë se një vajzë ka humbur një muaj më shumë se 10 për qind të peshës fillestare, që është, për shembull, 6 e 60 kg.

  Moms duhet të monitorojë nga afër ushqimin në rritje deri vajzë, nuk ngopem, por në çdo rast të parandaluar dietat paarsyeshme dhe uria. Nëse është e nevojshme, kontaktoni mjekun apo terapisti, psikiatër, por në çdo rast nuk mallkoj dhe nuk e hedhin vajzën nga sfidat fatin e saj.


  Problemi Adult

  Shpesh fëmijët kanë një gjinekolog për të diagnostikuar shtatzëninë. Nuk është sekret se adoleshentët seksualisht aktiv tani të fillojë herët. Shumë nëna rrit ankthin vetëm shpëtimi nga vajza shtatzënë gjetur nuk ka marrëdhënie intime me seksin e kundërt.

  Sigurisht, ai në fakt nuk është e vërtetë. Shtatzënia mund të ndodhë vetëm në ditë të caktuara të ciklit, dhe në bazë të këtij besimi të shenjtë të shumë vajzave dhe grave në të ashtuquajturën metodë kalendarik. Megjithatë, në një moshë të re, kjo metodë e llogaritjes "i rrezikshëm" dhe "të sigurta" ditë nuk veprojnë pothuajse asnjëherë sepse cikli është e paqëndrueshme dhe mund të humbasë në çdo kohë. Edhe pas marrëdhënieve seksuale gjatë shtatzënisë menstruacioneve mund të ndodhë në qoftë se menstruacioneve zgjat ciklin e gjatë dhe të shkurtër.

  Mbani në mend se shtatzënia adoleshente është rrallë përfundon me lindjen e fëmijës, jo më pak - lindjen e një fëmije të shëndetshëm, dhe raste mjaft të rralla ku lindja e fëmijës është i lumtur për prindërit e tij.

  Zakonisht njëjta shtatzënia adoleshente përfundon në abort, dhe kjo është e keqe për disa arsye. Së pari, trauma psikologjike pas një abort mund të mbetet për një jetë. Së dyti, aborti është kurrë e plotë pa pasojat. Më vonë, ai mund të "përgjigjet" shumë sëmundje të sistemit riprodhues ose endokrine. Fair?
  ? Hir VOST, duhet thënë se shtatzënia e dyshuar janë shpesh të rreme, edhe pse i shoqëruar nga një numër "shenjat e vërteta të shtatzënisë": dhimbje gjoksi, të përzier rritet, "tërheq më i kripur", madje edhe barkun në rritje - të gjitha këto karakteristika kanë një origjinë Psikogjenike dhe të zhduket me fillimin e periudhës së ardhshme menstrual.  Çfarë duhet të bëni në mënyrë që të shmangen të gjitha këto tmerret? Përgjigjja është e thjeshtë: të kujdeset për të gjithë kohën, jo duke e ndarë ditë në "i rrezikshëm" dhe "të sigurt".

  Informacion nga nenet Uvarova EV "Mami, babi dhe gjinekologji fëmijë."