Nefropati Dismetabolic në fëmijët


 • Arsyet dysmetabolycheskoy nephropathy
 • Manifestimet dysmetabolycheskoy nephropathy
 • Dietë në trajtim të oksalaturii
 • Dietë në trajtim të uraturiya
 • Dietë në trajtimin e phosphaturia

 • Dismetabolic nefropati - një grup i sëmundjes së veshkave, zhvillimin e të cilave është e lidhur me çrregullime metabolike.

  Kohët e fundit, fëmijët janë metabolizmi gjithnjë e më të zakonshme që të çojnë në rritjen e sekretim urinar të kripërave të ndryshme - oxalates, urates, fosfateve, etj Kjo është lehtësuar nga ndotja, duke ngrënë ushqime me aditivëve kimike dhe faktorët trashëgues. Fëmijët e këmbimit nephropathy kanë një rrezik në rritje e gurë urinar.

  Me progresion të nephropathy dizmetabolicheskih mund të përjetojnë inflamacion i veshkave (nefrit, pyelonephritis), urolithiasis, cystitis.

  Nefropati Dismetabolic duket simptoma të përbashkëta të çrregullime metabolike dhe ndryshimet në urinë. Ndryshimet në urinë gjetur si një kripërave papastërtisë (oxalate, urate, fosfat, etj), qelizat e kuqe të gjakut, proteinave, leukociteve.


  Arsyet dysmetabolycheskoy nephropathy

  Arsyet dysmetabolycheskoy nephropathy mund të përfshijnë:

 • sëmundje të ndryshme metabolike (i trashëguar apo e fituar kalcium metabolike, acid oxalic, urinës, cystine, fosfatet)
 • UTI

 • Stagnimi i urinës (p.sh., zbrazjes parakohshëm i fshikëzës, ngushtimi i të traktit urinar, etj)
 • endokrine zabolevniy
 • gastro-intestinale traktin (worms, giardiasis)
 • onkologji
 • duke marrë drogë të caktuara
 • radioterapi
 • Më të nefropati dismetabolic ndodh si oksaluryy (sekretim urinar të oxalate) dhe uraturiya (sekretim urinar të urate)

  Arsyet oksaluryy:

 • Defektet e trashëguara të enzimeve
 • Të ardhurat u rritën vakt oxalate
 • semundja inflamatore e zorreve
 • zhvendos operacionet në zorrë
 • Semundja Crohn
 • kolit ulcerative
 • Mungesa e vitaminës B6
 • futje tepruar i acidit askorbik
 • Arsyet uraturiya:

 • Shkaqet trashëgues (defekt i veshkave me tuba, metabolizmi purine të zgjeruara)
 • rritur konsumi i produkteve të mishit
 • trajtim kimioterapia
 • Përdorimi i zgjatur i furosemide

 • Manifestimet dysmetabolycheskoy nephropathy

  Fëmijët nën 5 vjeç nuk ka simptoma specifike. Në fëmijët më të rritur dhe të rriturit, lodhje, dhimbje të barkut, të karakterizuara nga mbajtjes fluide, edema e kapakëve të syrit që duket, reduktim në urinë, dhimbje gjemba në shpinë të ulët. Shpesh ka kruarje, dhimbje dhe skuqje në vulvë. Urina e turbullt, me sediment në muret e tenxhere formuar shtresë e vështirë është larë larg.

  Për të sqaruar diagnozën mjeku përshkruan një përzgjedhje e përditshme të kripërave të kërkimit në urinë.

  Urina është mbledhur në këtë mënyrë. Urinë e parë në mëngjes nuk është marrë parasysh. Të gjitha pjesë e mëvonshme e urinës, duke përfshirë edhe pjesën e mëngjesit të ditës, të shkrihen në një bankë, e cila është ruajtur në një vend të freskët. Masa Morning Shuma totale ditore e urinës, përzierje mirë, pastaj derdh 200 ml për analizë.
  Në trajtimin e shkëmbimit nefropati, përveç ilaçeve, dietën e kërkuar, karakteristika të cilat varen nga natyra e kripërave. Recommended në mënyrë të konsiderueshme të rritur sasinë e marrjes fluide. Si pije mund të përdorni zierje e fruta të thata, kënaqur supë - 2 lugë tërshërë papërpunuar nevojë për të larë, derdh një gotë me ujë dhe ziej për 10 minuta, pastaj të lënë në një termos 4 orë, tendosje dhe pije, në varësi të moshës, për të një filxhan në ditë.  Me ujë mineral me oxalate përdorim më të mirë pak alkaline, uji mineral, SLAVYANOVSKAYA, Smirnovskaya. Në kripërave urate - Jermuk, Borjomi, ysty-su.
  Nëse një mostër e urinës është e përcaktuar fosfateve, ujërat minerale alkaline janë të kundërindikuar.


  Dietë në trajtim të oksalaturii

  Zgjidhur:

  Bruksel, lulelakër, lakër, kajsi, banane, pjeprat, dardha, pumpkins, tranguj, bizele, të gjitha llojet e drithërave, bukë e bardhë, vaj perimesh. Periodikisht - patate dhe lakër dietë. Patate dhe lakër dietë.

  Kufizuar:

  Karrota, bishtaja, Çikore, qepë, domate, çaj i fortë, viçi, pule, pelte, mëlçisë, cod, currants, mollë Antonovsky, radishes.

  Përjashtohen:

  Çokollatë, panxhar, selino, spinaq, lëpjetë, raven, majdanoz, extractives (supë).


  Dietë në trajtim të uraturiya

  Zgjidhur:

  Produktet e qumështit në mëngjes. Patate dhe lakër dietë. Lulelakër dhe lakër, drithërat (hikërror, kënaqur, mel, oriz), perime, kajsi të thata, kumbulla të thara, alga deti, krunde gruri, gjalpë dhe perime të naftës, misri, gruri, thekër miell. Mish ligët dhe peshk -3 herë në javë për 150 g. Fëmijët më të rritur në formë të zier në mëngjes.

  Kufizuar:

  Bizele, fasule, mish lope, mish pule, lepuri.

  Përjashtohen:


  Çaj i fortë, kakao, kafe, çokollatë, sardelet, mëlçisë e kafshëve, thjerrëzat, mish derri, mish organeve, vaj peshku, mish dhe supë peshku.


  Dietë në trajtimin e phosphaturia

  Zgjidhur:

  Gjalpë, perime, oriz, bollgur, makarona, miell dhe i klasës së parë, patate, lakër, karrota, prej trangujve, panxhar, domate, kajsi, shalqi, dardha, kumbulla, luleshtrydhe, qershi.

  Kufizuar:

  Viçi, derri, sallam ziera, vezë, miell i bluar trash, misër, miell, klasa e dytë, qumësht, salcë kosi.

  Përjashtohen:

  Djathë, djathë, mëlçisë viçi, mish, mish pule, peshk, vezë, fasule, bizele, çokollatë, kënaqur elb, elb, hikërror, mel.

  Kur kombinohet çrregullime metabolike Diet caktuar individualisht.