Nefropati Dismetabolic hanë më shumë mollë dhe rrush


 • Oxalates në urinë - diagnozë e zakonshme
 • nefropati dismetabolic nga fëmijëria
 • Trajtimi oksaluryy
 • Dietë terapeutik

 • Oxalates në urinë - diagnozë e zakonshme

  Oxalates në urinë. Ky mbishkrim, i shkruar në mënyrë të shkujdesur me dorë, shumë kanë parë në rezultatet e urinës. Pak i jep kuptim. Nëse gjatë disa teste të përsëritura zbuluar sekretim urinar vazhdueshme e kristaleve oxalate kalcium (oksaluriya) duhet të mendojnë për një ekzaminim më të plotë, pasi kjo mund të jetë shenja e parë e çrregullimeve të rënda të veshkave. Më shpesh shfaqet në dietë urinë oxalate të pasur në kripëra të acidit oxalic.

  Por ka një numër mjaft i njerëzve që kanë një shenjë e acidit lindura metabolike oxalic.

  Kjo sëmundje, emri i plotë i të cilit tingëllon shumë e cleverly - nefropati dismetabolic, më shpesh manifestohet me sëmundje të veshkave dhe gurët në veshka inflamatore. Çrregullimi i lidhur me shkeljes të substancave të ndarjes veshkave që mbështesin kripë normale të acidit oksalik (oxalates) në tretësirë.


  nefropati dismetabolic nga fëmijëria


  Veçoritë specifike të sëmundjes atje. Shumë shpesh ajo është e kaluar në fëmijëri kur fëmijët me dhimbje abdominale korrente dhe shenjat e alergjive të lëkurës trajtuar për worms, dysbiosis, etj, por nuk i kushtoj vëmendje për praninë e oxalate në urinalysis.


  Në favor të këtij interpretimi dhe diagnoza e pranisë së racë e rasteve të urolithiasis, çrregullime metabolike, sëmundje të zemrës, traktin e tretjes. Urina është plot ngjyra, shpesh vëllimit ditor të reduktohet. Sëmundja manifestohet në çdo moshë, por më shpesh kjo ndodh në mes të moshës 6-7 vjet dhe 10-14 vjet. Paralelisht kthen sëmundje traktit biliar, Dystonia vegjetativ-vaskulare. Me përparimin e sëmundjes mund të zhvillohet glomerulonefriti, por shpesh duhet të takohet me pranimin e zhvillimit të infeksioneve sekondare dhe pyelonephritis.

  Ndonjëherë sëmundja është zbuluar në mënyrë të rastësishme dhe menjëherë të fillojnë të ardhurat e trajtimit në mënyrë të favorshme.

  Trajtimi oksaluryy pa respektuar regjimin e caktuar të ushqimit nuk jep rezultate pozitive. Kjo është për shkak të faktit se ushqimi mund të vijnë të mëdha, ndonjëherë sasi të tepruar të acidit oxalic.

  Në të rriturit, sëmundje, si i tillë, nuk ka gjetur mjekët ulëta vigjilencë dhe trajtojnë hetimor tij - urolithiasis, pielonefrit.


  Trajtimi oksaluryy

  Mjekimi është i bazuar në përdorimin e të ushqyerit klinike. Kur ndërtimi futje dietetike për pacientët oksaluriyeyu mos harroni se futja e produkteve ushqimore të pasura me acid oxalic, rrit sekretim të oxalate në urinë.

  Prandaj, nga dietë të përjashtuar produktet me përmbajtje të tepërt të acidit oxalic dhe kripërat e saj, kalë dori, spinaq, panxhar, fasule, raven, fiq, majdanoz, kumbulla, luleshtrydhe, gooseberries, çaj, kakao, çokollatë. Burimi i formimit të oksalik mund të jetë shkak të përmbajtjes xhelatinë në hlikokolu.

  Trupi urinar oxalate kontribuojë mollë, dardha, ftua, lë pemë dardhe, rrush, currants zi (në formën e zierje). Supë të përgatitur për të zhvishem fruta të rrisë alokimin e oksalik nga trupi. Në mënyrë alkalizon trupin dhe eliminimin e deficitit të kaliumit dhe magnezit injektuar një sasi të madhe të frutave pa sheqer dhe fruta të thata (dardha, kumbulla të thara, kajsi të thata).  Që nga droga janë të rekomanduara membranostabilizatory dhe antioksidantë. Cakto kalium dhe magnez, Retinol, acetat tocopherol, pyrodoksyn, e cila përdoret në një dozë të 0,02 -. 0.04 m Sutkursami 10 - 30 ditë me një interval prej 2 - 4 javë për muaj.


  Dietë terapeutik


  Recommended: bukë të bardhë, sallo, perime dhe gjalpë, krem ​​kosi, patate, lulelakër dhe lakër dhe perime të tjera (thjerrëzat, bizele, bizele të njoma, turnips, asparagus, prej trangujve), qumësht, djathë, vezë, produkte qumështi, djathi, supave vegjetarian (me fruta të lejuara dhe perime), mishit, pulave dhe peshku të ziera në sasi të pakufizuar e kokrrizave të miellit të testit, lakër, mollë, dardha, kajsi, pjeshkë, rrushi, dogwood, ftua.
  Disa kufizime në dietë kripë tryezë dhe karbohidrateve. Gjatë sëmundjes akute duhet të kufizojnë konsumin e qumështit dhe produkteve që përmbajnë sasi të konsiderueshme të kalciumit.

  Është e nevojshme për të rritur volumin e përditshme të lëngshme (deri në 2 litra në ditë me lëng të perimeve të freskëta dhe fruta), duke përfshirë orët e vona të mbrëmjes, ajo do të parandaluar kristalizimin e kripërave në urinë. Ndikim pozitiv në sëmundjen ofrojë ujërat slabomineralizovanimineralni si Naftussya, numër Essentuki 20 (norma e rekomanduar për 3 - 4 javëve të ndjekur nga 3 - 4 muaj pushim).

  Dieta duhet të ndiqet çdo 2 - 3 javë intervale të 3 - 4 javë gjatë të cilit dietë rekomanduar me kufizimin e karbohidrateve në 300 g.  Informacion nga neni Firsov LF "Ndihmë! Oxalates në urinë. "