Dysbacteriosis ose Normofloriny në shpëtim


 • Primar Dysbacteriosis apo dytësor?
 • Si mund të kujdeset për bakteret e mirë?
 • Kur nuk e bëjnë pa Normoflorinov


 • Siç mund ta shikoni, jo të gjitha mikroorganizmat që jetojnë në traktin gastrointestinal (rreth 400 specie) janë po aq të dobishme. Për shembull, bifidobacteria dhe lactobacilli jeni në marrëdhënie miqësore me trupin tonë, që nuk është përfaqësues e vërtetë të microflora patogjen (lloje të caktuara të staphylococci, E. coli, Clostridium, kërpudhave Candida ose asperhyll dhe të tjerët).

  Pra, kur ka rritje e jashtëzakonshme (nga ky term i referohet deficitit, të tepërta dhe / ose raportin e dobët të mikrobeve të ndryshme që jetojnë në zorrë), ajo menjëherë fillon të vuajë shëndetin.

  Kështu, së bashku me trajtimin e sëmundjes në themel është e nevojshme për të kryer Trajtimi i dysbiosis . Pasi që vuajnë nga sëmundje të ndryshme, ne shpesh as nuk mendoj që kontribuojnë inNowadays që vuajnë dhe për të sjellë çekuilibër microflora.

  Primar Dysbacteriosis apo dytësor?

  Sipas kritereve të dysbiosis zorrëve Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk është një sëmundje e pavarur. Sipas ekspertëve më, por më tepër një sindrom që ndodh si rezultat i patologjive të tjera. Gjithashtu pozitën dominuese, mosbalancim microflora gjithmonë i mesëm dhe mund të veprojë si një shkak rrënjë e Sëmundjet e ndryshme.


  Por kjo pikëpamje është deri në një masë të diskutueshme. Shumë shkencëtarë sot mendjet janë të prirur të besojnë se në fillim ka rritje e jashtëzakonshme dhe provokon një shumëllojshmëri të sëmundjeve, jo anasjelltas. Pozita e tij, ata argumentojnë se ne kemi një ambient të pafavorshëm (jo të fshehtë që ne jemi duke marrë frymë e ajrit të ndotur dhe të ujit të pijshëm të pasigurt) dhe traditat e ushqimeve të dëmshme (abuzim i preservatives ushqimit të rafinuar dhe të pasur, rritjes dominant i baktereve acid laktik dhe protozoa tjetër kërkohet) . Si rezultat, nën ndikimin e këtyre faktorëve dhe ka një dysbiosis "primar".

  Megjithatë, shkelja fillestare e microflora në të vogla dhe shpesh asimptomatike.

  Por më të shumëzohen bakteret gut, më qartë manifestimeve destruktive. Ajo fillon me diarre (jashtëqitjen të lëngshme, ngjyra të gjelbër dhe skrayne erë), pacienti mund të ankohen për nauze dhe vanitet. Më vonë rritet diarre, është e mundur për të parë mbetjet e ushqim i patrazuar. Kusht Total njerëzor përkeqësohet, ai ndjen një dobësi konstante bëhet apatike.

  Nëse ju nuk ndërmarrin ndonjë veprim që njerëzit mund të arrijnë atë që quhet "trajtuar". Në zorrë të vazhdojë riprodhim të zgjeruara të patogjenëve Salmonella dhe dizenteri, dhe specie patogjene të E. coli, e cila në çdo moment mund të provokojnë procesin akute infektive.

  Simptomat më të zakonshme në këtë fazë janë dhimbje koke, vjellje, humbje e oreksit pothuajse të plotë, dobësi të përgjithshme. Diarre styazhelym erë kalbur vuante vazhdimisht njeri. Humbje katastrofike peshe, vitaminë mangësi dhe anemi, sistemin nervor - simptoma shumë të rënda të "vonuar" dysbiosis.


  Si mund të kujdeset për bakteret e mirë?

  Sigurisht, askush prej nesh nuk dëshiron të jetë përballur me simptomat e mësipërme. Prandaj është e rëndësishme që të kujdeset prej nesh jetojnë në ruajtjen e baktereve të dobishme për të parandaluar patogjene "vëllezërit" e tyre për të triumfuar. Por si?

  Për fat të keq, vetëm një ushqim normalizim, përfshirja racionin e produkteve të qumështit dhe fibra nuk e zgjidh problemin.

  Votzdes ai që mund të vijnë në shpëtim përgatitjet e dysbiosis për fëmijët dhe të rriturit nga lindja , cila primenyayutsyadlya përmirësimin e traktit digjestiv dhe rregullimin e florës zorrëve. A janë në përbërjen e tyre substanca bioactive klasifikuara në naprobiotiki veçantë dhe prebiotics.

  Duke probiotics përfshijnë organizmat e gjallë - bakteret e acidit laktik. Shpesh kjo bifidobacteria dhe lactobacilli (nganjëherë maja), të cilat janë banorë natyrore të zorrët e njerëzve të shëndetshëm.
  Përdorimi i probiotics stimulon zhvillimin e microflora natyrore, kështu që ata janë të përshkruara kryesisht për fëmijët foshnjat, të moshuarit dhe personat duke u trajtuar në spital.

  Prebiotics quhen nuk tretet përbërësit e ushqimit të stimuluar rritjen dhe veprimtarinë e një ose më shumë grupe të baktereve që jetojnë në zorrë të mëdha dhe në këtë mënyrë të ndihmojnë për të forcuar shëndetin. Komponentpischi të klasifikohen vetëm si një prebiotic, në qoftë se ajo nuk është i pathyeshëm enzimat ndihmon tretjen e ushqimit, zhytur në traktin e sipërm të tretjes dhe në terren etomsluzhit mbarështimit për lloje të caktuara të mikroorganizmave të dobishme - "popullsisë" të zorrës së trashë.

  Medikamente Synbiotic - një kombinim i probiotics dhe prebiotics që kombinon pronat e dobishme e para dhe probiotics, të cilat ata përforcojnë njëri funksione të tjera, dhe në këtë mënyrë të sigurojë një efekt të fortë pozitiv në proceset metabolike në trupin e njeriut dhe funksionit fiziologjik.

  Në mesin e këtyre barnave të marrë vendin që i takon në një bazë natyrore - Normofloriny. Avantazhi i tyre i veçantë që probiotic baktereve - bifidobacteria dhe lactobacilli - nuk janë në liofilizuar (të thata) shtetit, dhe forma "njerëzor". Normofloriny pasuruar metabolitet e tyre të dobishme - vitamina, minerale, amino acide, acide organike, substanca antimicrobial. Si pjese e këtyre preparateve është lactitol - prebiotic që stimulon rritjen e microflora natyror mbrojtëse e trupit njerëzor. E rëndësishme: Normoflorinov prodhimi i organizmave të modifikuar gjenetikisht nuk janë përdorur.

  Bakteret e dobishme në probiotic mund të jetë edhe e thatë dhe likuid. Në rastin e parë bakteret si një "ngujuar" dhe aktivitetit të saj në traktin e tretjes është zvogëluar me kalimin e kohës. Por kjo mungesë e tyre, ndërsa bakteret hyjnë në lojë, disa do të tashmë të konkludohet nga zorrë. Sigurisht, rezultat i një trajtimi të tillë nuk është i qartë. Por përgatitjet lëngshme, të cilat përfshijnë Normofloriny është më efektive. Bakteret janë në formën e tyre aktive, duke ruajtur plotësisht të gjitha pronat, dhe të fillojë efektet e tyre shëruese vetëm nga e para minuta pas administrimit.


  Kur nuk e bëjnë pa Normoflorinov

  Fakti, që është e vështirë për të argumentuar, në praktikën mjekësore, përdorimi i antibiotikëve është aq i përhapur se efekti terapeutik shpesh kthehet katastrofë - ata sqaroj jo vetëm patogjene por edhe me bifidobacteria, lactobacilli dhe përfaqësues të tjerë të microflora të dobishme. Kursim i vërtetë në këtë situatë janë Normofloriny për të ndihmuar të shpejt të rivendosur çrregullime microflora, dhe roli i tyre në këtë çështje të rëndësishme nuk mund të overemphasized.

  Është e njohur se bakteret të rëndësishme të fillojnë të vdesin dhe kur stomaku, mëlçisë dhe pankreasit (zakonisht mosfunksionim të shkaktuara nga sëmundja) të bëjë enzime të mjaftueshme.

  Ajo fillon me fermentimi i mbetjeve të ushqimit patrazuar, e cila nga ana e tij janë të një substrate e mirë për zhvillimin e patogjenëve. Ky proces shkatërrues gjithashtu të ndihmuar të shëruar Normofloriny.

  Në microflora dobishme stres ndikim negativ duruar kirurgji, Dystonia vaskulare. I rrezikshëm për ajo ndryshon në traktin e mikroklimës kur ajo bëhet e mërkurë shumë acid ose alkaline shumë. Mikroorganizmave tona shokët e shumë nenravitsya kur dietë njerëzor mungon substanca që shërbejnë si një terren të mbarështimit për ta. Është e vështirë që të ketë baktereve të mira në zorrë nëse parazitët vendosën të ndryshme (të tilla si krimba) dhe sëmundje që shkaktojnë mikrobet, patogjenët dizenteri, salmonellozave, giardiasis sëmundje virale.

  Në jetën ata sekretojnë substanca që i shkatërrojnë bakteret "të mirë". Si për të kthyer etiprotsessy prapa? Sigurisht, duke përdorur Normoflorinov.

  Në një artikull që është e pamundur që të listojnë të gjitha avantazhet natyrore të probiotics dhe të prodhuara në bazë të drogave të tyre "të vërtetë". Por, me sa duket, arriti të theksoj efektivitetin e tyre të vazhdueshme si një trajtim për dysbiosis, dhe për parandalimin e tij. Nuk është gjëja më e rëndësishme?