Dysbacteriosis Mitet dhe Realiteti


 • Dhe çka nëse ajo dhemb?
 • Vetë-mashtrim me pasoja të rënda
 • Mesatar i artë

 • Kokë
  Departamenti i sëmundjeve kronike të zorrëve dhe pankreasit
  klinikave ato. WH Vasilenko MMA. IM Sechenov, PhD
  Shkenca Oleg Shyfryn thotë: sëmundje të tilla si dysbiosis, jo
  atje.

  "Kjo
  koncept të saktë, - thotë Oleg Shyfryn. - Ajo është përdorur
  kryesisht nga mjekë individualë në por nuk përdoret
  vende të tjera. Fakti se norma në zorrë e vogël pothuajse
  No microflora. Por kur ajo shfaqet dhe një sens
  plotësia barkut, ka dhimbje të ndryshme. Kjo është një gjendje shpesh

  Vetëm quajtur gabimisht dysbiosis dhe dysbiosis. "

  Përveç
  që çdo ditë në TV, ne shohim reklamat mjete të ndryshme,
  projektuar për të na shpëtuar nga dysbiosis zorrëve, tableta kundër
  urth, etj Nxitoni për të blerë një tjetër të drogës për të normalizuar
  microflora zorrëve. Por kjo rezulton, pse po i trajtojnë nuk di veten.


  Dhe çka nëse ajo dhemb?

  Si
  tha Dr. Shifrin, simptomat e përshkruara nga fjala
  "Dysbiosis" i pranishëm në shumë sëmundje dhe sindromave:
  sindroma e irritimit te zorreve, sindroma e mikrobike tepruar
  Rritja, koliti antibiotik, diarrea, etj

  Kjo është,
  dysbiosis - një lloj "turli" të ndryshme


  simptomat, por jo një sëmundje të dallueshme. Sepse
  dysbiosis i quajtur të gjithë në një rresht, ka një konfuzion serioz
  diagnoza. Por rreziku kryesor është që pas
  diagnozë të gabuar emëruar krejtësisht i gabuar
  trajtim.


  Vetë-mashtrim me pasoja të rënda

  Skenar
  vetë zakonisht të gjithë duket e njëjtë. Ndjenjë
  parehati dhe simptoma të pakëndshme në traktin gastrointestinal,
  ne kemi vënë veten diagnoza "stomak pa qejf" apo e njëjtë
  "Dysbiosis" dhe helpfully reklamat ofron një mori të objekteve
  duke u shpëtoj të sëmundjes. Megjithatë, studimet tregojnë se duke zgjedhur

  mjekim për vetë-trajtimit, pacientët janë shpesh jo të udhëzuar
  Arsyet mjekësore, dhe fakti që ata nuk Zëri
  shumë.

  Dikush
  do "të vuajnë stomak" simpati dikë revolucion që
  "Stomaku është anuluar," nekit orye dua për të "5 minuta - dhe jo
  urth. " Jo vetëm që e bën këtë qasje provokon pasaktë
  përdorimi i drogave, atëherë drogës është deklaruar shpesh
  Përdoruesi i paefektshëm.
  Pritja i shfrenuar dhe mund të shkaktojnë
  dëm i rëndësishëm.

  Madje
  Ankesat më të dëmshme të tilla si urth ose kapsllëk mund të jetë
  shkaktojnë patologji të rënda. "Kapsllëk - simptomë llafazane. Ajo mund

  tregojnë sëmundje të rënda, duke përfshirë edhe kancerin.

  Kjo është, në qoftë se kapsllëk zhvillohet me shpejtësi pas të rrituri
  40-45 vjet më thjesht duhet të shihni një mjek - thotë mjeku
  Shifrin. - Urth është gjithashtu arsye serioze për të konsultuar
  specialist, sepse për shkak të urth konstante ndodh ezofag
  - Lezione parakanceroze e ezofagut.

  Nga rruga, urth ose në ndonjë mënyrë
  duhet të trajtohet me sode - ajo vetëm do të përkeqësohet gjendjen e mukozën
  ezofag. Me pak fjalë, në qoftë se simptomat e dhimbshme vazhdojnë në afat të shkurtër,
  ju duhet menjëherë të shkoni në spital. "
  Ndonjëherë
  quhet dysbiosis fillojë nga injoranca e trajtuar me antibiotikë.


  Kjo shpesh shkakton zhvillimin e kolit apo antibiotik
  e antibiotikut.

  Shpesh për shkak të mënyrë të pashembullt
  droga përzgjedhur pacienti zhvilluar hepatitit drogës induktuar.
  "Në asnjë rast nuk duhet të jetë laxatives abuzuar irrituese
  mjete, të tilla si Senna apo Senna, raven, etj

  Këto mjete mund të përdoren vetëm shkurtimisht, për shembull,
  Postoperatively, dhe të ngjashme situata. Një aplikacione të shpeshta
  çon në varësisë. Këto barna humbin efektin e tyre laksativ dhe
  të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjeve të zorrëve "- paralajmëron mjeku.
  Mesatar i artë

  Mos u frikësoni nëse diçka kolnulo stomak, por indiferent për shëndetin e tyre nuk është e vlefshme.  gut-banesa dhe mijëra të mikroorganizmave të ndryshëm.

  Dhe
  sugjerojnë praninë e një patogjen infektive mund të mjeku vetëm në
  Bazuar në rezultatet e provimit të veçantë bakteriologjike (por
  jo analiza tradicionale, e cila qëndron 8-10 lloje të mikroorganizmave,
  atëherë është konstatuar se prania ose mungesa e dysbiosis).


  Për zorrë ishte i shëndetshëm, ju duhet të hani. "Ne duhet të
  të sunduar nga një terren të mesme - tha Oleg Shyfryn. - I zgjuar
  Kufijtë duhet të hani dhe gjalpë, dhe vezë, por pas dyzet vjet
  ju duhet të përdorni më pak yndyrë. Duhet të studiojë me kujdes përbërjen

  Produktet dhe të përdorin vetëm ato që përmban të paktën kimike
  aditivëve ".

  Bakterial
  droga që të normalizojë microflora zorrëve, gjithashtu kanë të drejtë për
  ekzistenca. Por ato duhet të bëhen me rekomandim të mjekut, dhe
  kualifikuar profesional. A nuk e dëgjoni këshillën e tij
  cosmetologist ose dentist për trajtimin e zorrëve.

  Mirë
  Dhe sigurisht, në qoftë se ju vendosni të angazhohen në vetë-kujdesit, OTC
  Fondet nuk mund të zgjidhni vetëm një dëgjim në hype.
  Lexoni me kujdes udhëzimet për të drogës, në nr
  vetëm dëshmitarëve por edhe contraindications. Dhe pastaj ka një shans që ju nuk e bëni
  duhet të shkojnë thellë në xhungël të terminologjisë dhe me mend se cili parazit

  këtë herë shkatërruar jetën tuaj.