Dizenteri një fëmijëFamiljaritet me dizenteri

Nëna turp, i cili nuk është larë për fëmijën merret me lojëra zbavitëse në rrugë, në sandbox! Kur thonjtë kanë qenë gjithmonë thërrimet fëlliqur dhe rërë, e cila në heshtje ulur Shigella.
Këto baktere mund të depërtojnë edhe fëmijës një lodër me të cilën ai ka luajtur jashtë shtëpisë ose në kompani. Përveç kësaj, transportuesit mund të bëhen agjentë të mizave dizenteria normale.

Infeksioni mund të ndodhë përmes ujit ose ushqimit artikuj të kontaminuar, të cilat trajtohen keq me dizenteri nëpërmjet perimeve dhe frutave që janë fekonduar ndonjëherë feces të zogjve, kafshëve apo edhe njerëzit.


Dizenteri - kjo është serioze

Kështu, papritur ndodhi - mikrobet bllokuar në trupin e fëmijës. Periudha e inkubacionit e dizenteri nga 2 deri 10 ditë. Atëherë dhe crumbs, dhe nëna duhet shumë sfida serioze.

Në fillim të sëmundjes është zakonisht temperaturën e trupit për 38-39 ° C (në raste të rënda në 41 ° C), dhimbje në bark. Fëmija zhduket oreksin, të vjella të jetë e mundur. Nuk është stools shpeshta lirshme, 10-20 herë në ditë, të përziera me mukozë dhe gjak, atëherë ajo merr formën e një mukusit pak gri-jeshile mbuluar me vija me gunga të gjakut. Në një fëmijë të sëmurë mund të jetë thirrje të rreme për të pastroj, e cila nuk sjell lehtësim, shpesh duke shkaktuar dhimbje.
Dizenteri është helmuar simptomat - dhimbje koke, qafën tensioni i muskujve, letargji. Temperaturat e larta mund të shkaktojë jerm. Rreziku i sëmundjes qëndron në faktin se diarre të shpeshta kryesor në dehidratim, kështu që të përpiqet për të korrigjuar mungesën e lëngjeve në trupin e fëmijës.


Dizenteri mund të jenë të ndryshme

Kohëzgjatja e sëmundjes dizenteria sëmundje varet nga natyra dhe shtrirjen e infeksionit. Ka dizenteri i butë dhe i ashpër. Format e lehta të dizenteri torturimin një fëmijë deri në gjashtë javë. Temperatura ajo rrit pak, ende oreks, jashtëqitje pa dhimbje.

Simptomë kryesor i sëmundjes në këtë rast është të shpeshta (4-5 herë në ditë) stools të përziera me mukozë. Ashpër i shoqëruar nga një ethe të lartë, të vjella dhe diarre.

Mjekët dalluar këtë sëmundje dhe kohëzgjatjen - dizenteri akute, zgjatur dhe kronike. Jo më shumë se një fëmijë muaj mund të kenë nevojë të shërohen pas një formë akute. Sëmundje të zgjatur zgjat nga një deri në disa muaj, dhe kronike - për vjet! Të dy llojet e fundit të dizenteri shpesh mund të ndodhë për shkak të trajtimit jo të mirë të sëmundjes. Pra, sa më shpejt që të vëreni simptomat e infeksionit, menjëherë të konsultohet një profesionist i kualifikuar.Ka raste kur simptomat e dizenteri nuk janë vërejtur, por bakteret ende jetojnë në zorrët e foshnjës. Ata janë në një lloj "bashkëpunim" me bakteret e florës normale të zorrëve. Që fëmijës - zgarë dizenteri mund të merrni fëmijët e tjerë në kujdesin e fëmijëve mënyrë për të mbyllur. Prandaj është e rëndësishme çdo anomalitë në traktin gastrointestinal për të trajtuar në mënyrë efikase dhe sa më shpejt që të jetë e mundur.


Si për të ndihmuar me dizenteri

Kur simptomat e para, të thirrur një mjek. Të jetë i sigurt për të ruajtur atë në një kavanoz të stol fëmijë kështu mjeku mund të shqyrtojë atë. Para mjekut të tij nuk ka dhënë fëmijës ndonjë ilaç për diarrenë.

Por në qoftë se ju jeni larg nga një objekt mjekësor, fëmija mund të ndihmojë kurë "Furazolidone" siç specifikohet në dozë annotation.

Tiny duhet t'u testuar per pranine e bakterieve tejrritje dhe bakterieve Shigella në feces. Trajtimi i dizenteri është bërë zakonisht duke përdorur antimicrobials (antibiotikët). Kur mjeku tepër i ndjeshëm mund të përshkruajnë antibiotikët trajtim tjetër.

Trajtim efektiv i dizenteri është në spital, por me forma të buta të sëmundjes (nëse nuk ka ngrohje, dehidratim apo dehje të rënda) mund të qëndrojnë në shtëpi. Megjithatë, mjeku çdo ditë ose keni për të vizituar pacientin.Të jetë i sigurt për të dezinfektoj dhomën ku ai ishte ose është fëmijë i sëmurë. Paul duhet larë 1 zgjidhje% të zbardhet. Mbathje dhe liri krevat duhet së pari të zier me dezinfektues dhe pastaj të lajë. Pot dhe tualet nevojë për të procesit zgjidhje 10-20% të zbardh, lodra rrjep për 30 minuta në një zgjidhje 2% të zbardhet, pastaj pije tërësisht me ujë.

Është e nevojshme për të dezinfektoj gjitha sipërfaqet dhe objektet me të cilat fëmija pasur apo do të ketë kontakt. Vetëm mos e teproni me "kimi" dhe tërësisht të larë të gjithë me ujë të freskët. Këto procedura nuk është e detyruar të mbajë çdo ditë.


Mos harroni të lani duart tuaja

Si për të mbrojtur trupin nga bakteret dhe fëmija të shmangur sëmundje të rënda gastrointestinale? Përgjigjja është e thjeshtë: pas një shëtitje, tualet dhe para çdo vakt lani duart me sapun normale fëmijë fëmijë.

Sipas një studimi nga shkencëtarët amerikanë, disa prej të ashtu-quajtur sapun herë të parë Antibacterial vërtetë vrasin mikrobet, por me kalimin e kohës ata fitojnë këto komponentet e imunitetit dhe jo të shkatërruara. Pra, sapun i thjeshtë foshnja është e mirë për tualetin përditshme.

Për të hequr mikrobet nga fruta dhe perime, pije e tyre me shumë kujdes në ujë të ftohtë të rrjedhshëm. Ujit të pijshëm duhet të jetë zier për 3-5 minuta.Kujtoj fëmijën tuaj që është e perime të pista, fruta dhe manaferrat janë shumë të dëmshme, pini ujë të zier nga trokitje e lehtë ose të rrezikshme gji i ngushtë dhe të marrë në duart e tij nga caramels tij gojës thjesht nuk lejuara.

Informacion nga neni "dizenteria"

Diskutoni komuniteteve:

  • Dizenteri
  • Infeksionet e zorrëve, helmimi