Diagnoza dizenteri dhe trajtim


 • Dizenteri
 • Si funksionon dizenteri
 • Si është diagnoza e dizenteri
 • Si është trajtimi i dizenteri

 • Dizenteri

  Dizenteri - një sëmundje infektive karakterizuar nga lezione te traktit gastrointestinal, kryesisht të zorrës së trashë.

  Shkak bakteret dizenteri të Shigella. Me shkatërrimin e mikrobeve
  Toksina sekretuar që luan një rol të madh në zhvillimin dhe sëmundje
  bën të manifestimeve të saj.

  Patogjenëve dizenteri karakterizohet me shkallë të lartë të mbijetesës në
  mjedis. Në varësi të temperaturës dhe lagështisë kushtet janë
  shpëtuar nga 3-4 ditë për 1-2 muaj, dhe në disa raste deri në 3-4
  muaj apo më shumë.

  Nën kushte të favorshme, i aftë të Shigella
  riprodhim në ushqim (salads, sallatë, mish i zier,
  i grirë, peshk i gatuar, qumështi dhe prodhimet e qumështit, lëng dhe pelte).

  Dizenteri transmetohet vetëm nga personi përmes kontaminuar feces ushqim, ujë, dhe në kontakt.

  Burimi i patogjen janë të sëmurë me dizenteri dhe
  gjithashtu bacillicarriers që Shigella izoluar nga mjedisi i jashtëm
  feçe. Pacientët me fillimin infektive dizenteria. Kohëzgjatje
  pacientët poshtërim zakonisht nuk i kalon javë, por
  mund thith dhe deri në 2-3 javë.


  Sensibilitet më të madh ndaj infeksionit në pacientët me grup gjaku A (II).


  Faktor kryesor në zhvillimin e sëmundjes është ardhurat helmet bakteriale
  në gjak. Kryesisht ndikon në sistemin nervor, dhe
  Sistemi kardiovaskular, gjëndra veshkave dhe organet e tretjes.

  Shigella mund të qëndrojnë në stomak nga disa orë deri në
  disa ditë (në disa raste). Tejkalimi i barrierave acid
  stomak, Shigella bien në zorrë. Në zorrën e hollë ata janë bashkangjitur
  të zorrëve qelizat dhe të fshehtë një toksina që shkakton shtimi
  sekretimi i lëngjeve dhe kripërave në zorrë. Shigella aktiv
  lëvizur, duke shkaktuar inflamacion në zorrën e hollë, e cila
  mirëmbahen dhe veprim të zgjeruara produtsyruemoho Shigella

  Toksina. Toksina Shigella hyn në gjak dhe shkakton zhvillimin
  dehje.

  Në Shigella zorrës së trashë të vijë më vonë, por të ngurta. Kjo rezulton në një toksinave të rëndësishme Shigella.

  Rimëkëmbjes dizenteri është e shoqëruar zakonisht me lirimin
  trupi i parazitit. Megjithatë, dështimi i sistemit imunitar
  spastrim trupin e patogjen vonohet deri në 1 muaj ose më shumë.
  Formuar zgarë, dhe disa sëmundje merr dhenve
  Sigurisht kronik.

  Pas një sëmundje të shkurtër imuniteti është formuar.

  Periudha e inkubacionit është 1-7 (mesatarisht 2-3) ditë, por mund të reduktohet në 2-12 orë.

  Forma, variant dhe ashpërsia e dizenteri të varet nga mënyrat dhe mjetet
  infeksion, numri i mikrobeve të bllokuar në trup, niveli i imunitetit
  trup.


  Si funksionon dizenteri

  Sëmundja fillon
  shpejt. Në fillim të sindromës së dehjes,
  karakterizohet nga ethe, të dridhura, flashes nxehtë,
  dobësi, ul oreksin, dhimbje koke, ulur gjak
  presion.

  Humbja e traktit gastrointestinal manifestuar dhimbje
  Blunt barkut fillimisht derdhur në të gjithë barkun e tij, me konstante
  karakter. Atëherë ata bëhen më të rënda, cramping,

  e vendosur në bark të ulët, zakonisht në të majtë. Dhimbja zakonisht
  amplifikuar para lëvizjeve të zorrëve.

  Në të butë të shkurtër ethe sëmundje nga
  pak orë deri në 1-2 ditë, temperaturën e trupit, zakonisht
  rritur në 38 ° C.
  Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje të moderuar të barkut në
  kryesisht për të vepruar lëvizje zorrë. Stol me
  i butë apo konsistencë gjysmë të lëngshme, frekuenca e lëvizjeve të zorrëve 10 herë
  në ditë, i përzier me mukozë dhe gjaku është i dukshëm. Dehje dhe diarre
  ruhet për 1-3 ditë. Shërim të plotë ndodh brenda
  2-3 javë.

  Sëmundje Moderuar - Fillimin e shpejtë e sëmundjes.


  Temperatura e trupit rritet me të dridhura deri në 38 ~ 39 ° C dhe mbahet në këtë
  Niveli nga disa orë deri në 2-4 ditë. Pacientët të shqetësuar në lidhje përgjithshme
  dobësi, dhimbje koke, marramendje, mungesa e oreksit. I zorrëve
  Çrregullime të priren për të lidhur në 2-3 orët e ardhshme të
  fillim. Në pacientët kanë cramping korrente
  në bark të ulët, thirrje të shpeshta të rreme për të pastroj, ndjesi
  akt paplotësinë i jashtëqitjes. Frekuenca e stol është 10-20 herë
  ditë. Jashtëqitje të pakta, shpesh e përbërë nga një mukusit vija-vija
  gjak. Ka nervozizëm, i zbehtë e lëkurës.

  Fjalim
  i mbuluar me një shtresë të trashë të bardhë, e thatë. Dehje dhe diarre
  zgjat nga 2 deri 4-5 dite. Shërimi i plotë i mukozës
  zorrë dhe normalizimi i të gjitha funksioneve të trupit të ndodhë jo më parë se 1-1,5
  muaj.

  Dizenteri RËNDË karakterizuar nga shumë të shpejtë
  zhvillimi i sëmundjes, dehje e theksuar, e thellë
  çrregullimet e sistemit kardiovaskular. Sëmundje
  fillon shumë shpejt. Temperatura e trupit rritet me shpejtësi me ethe
  40 ° C dhe më lart, pacientët ankohen për dhimbje koke të forta, i mprehtë i përgjithshëm
  dobësi, të ftohtë, sidomos në gjymtyrë, marramendje

  në rritje nga shtrati, mungesës së plotë të oreksit. Shpesh ka
  nauze, vjellje, hiccups. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje të barkut,
  shoqëruar me thirrje të shpeshta të urinoj dhe pastroj. Karrige
  më shumë se 20 herë në ditë, shpesh e vështirë për të numëruar numrin e lëvizjeve të zorrëve ("karrige
  asnjë kredi "). Kulmin e sëmundjes zgjat 5-10 ditë.
  Shërim ka qenë i ngadalshëm për 3-4 javë të normalizimit të plotë
  Mukoza e zorrëve është 2 muaj ose më shumë.

  Diagnoza e dizenteri kronike themeluar nëse sëmundja zgjat më shumë se 3 muaj.

  Ndër ndërlikimet e sëmundjes
  më të zakonshme janë: shock toksike,

  dëmtimi infektive dhe toksik të sistemit nervor, peritonit,
  pneumoni.


  Si është diagnoza e dizenteri

  Diagnoza e dizenteri
  bazuar në rezultatet e ekzaminimit të pacientit. I madh
  diagnostikues rëndësi ekzaminim fron, aty ku është e mundur
  zbuluar përzierje e mukusit mbuluar me vija me gjak. Konfirmim laboratorik
  dizenteri kryer metodat bakteriologjike dhe serologjike.
  Metoda bakteriologjik (i varur Shigella nga stol) me 3-fish
  Studimi jep konfirmimin e diagnozës në 40-60% të pacientëve.
  Diagnoza e shpejtë të infeksioneve akute të zorrëve diarresë mund
  kryer për të zbuluar antigjenet e patogjeneve dhe toksina të tyre

  substrate biologjike - pështymë, urinë, feces, gjakut. Për këtë qëllim
  metoda imunologjike me ndjeshmëri të lartë dhe
  specifikat, enzimë imuno-shqyrtim (ELISA), testi i aglutinimit
  latex (RAL) reagimi koahhlyutynatsyy (pKa), Immunofluorescence (IF) test,
  Reaksion zinxhir polimeraza (PCR).


  Si është trajtimi i dizenteri

  Trajtim
  dizenteri duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe rreptësisht e individualizuar.
  Pjesa tjetër krevat është e nevojshme, zakonisht vetëm për pacientët me të rënda
  format e sëmundjes. Pacientët me forma të moderuara të lejuara për të dalë
  tualet. Pacientët me trajtimin forma të butë e përcaktuar dhe repartin mjekësor

  Trajnimi.

  Një nga kushtet më të rëndësishme në trajtimin e zorrëve
  pacientët është një ushqim shëndetësor. Në periudhën akut me i rëndësishëm
  Çrregullime të zorrëve të caktojë tabela numër 4; e përmirësimit,
  ulje mosfunksionim zorrë dhe daljen e pacientëve oreks
  transferohet në tryezë me numrin 2, dhe 2-3 ditë para lëshimit nga spitali - në
  tryezë të përbashkët.

  Për pacientët me antibiotik duhet
  duke marrë parasysh informatat në lidhje me "rezistencë të drogës peizazhe territoriale"
  dmth ndjeshmëri për atë Shigella izoluar nga pacientët në këtë
  Fushat kohët e fundit. Kombinime te dy ose me shume antibiotikëve
  (Kimioterapia) janë të caktuar vetëm në raste të rënda.

  Kohëzgjatja e trajtimit përcaktohet nga dizenteria
  përmirësimi i pacientit, normalizimi i temperaturën e trupit,
  ulje çrregullime të zorrëve. Në formë të moderuar të dizenteri
  Kursi i terapisë mund të kufizohet në 3-4 ditë në të rënda - 4-5 ditë.
  Ruajtur në shërim herët mosfunksionim të lehtë
  zorrëve (stools butë 2-3 herë në ditë, efektet e moderuar
  fryrje) nuk duhet të shërbejë si një pretekst për të vazhduar
  Trajtimi me antibiotikë.


  Pacientët me dizenteri të butë në mes të sëmundjes,
  flukset e përzier me mukozë dhe gjak në jashtëqitjen, të emërojë një të tillë
  këto barna, nitrofurans (furazolidone, furadonin 0,1 g 4

  herë në ditë, ersefuril (Nifuroxazide) 0,2 g 4 herë në ditë)
  kotrimoksazol 2 tableta 2 herë në ditë, oksihinolina (Nitroxoline në
  0,1 g 4 herë në ditë Intetriks 1-2 tableta 3 herë në ditë).

  Në përshkruesit moderuar dizenteria e rrjedhjes
  e fluoroquinolones: ofloxacin 0,2 g 2 herë përditshme ose
  Ciprofloxacin 0,25 g 2 herë në ditë; kotrimoksazol 2 tableta 2
  herë në ditë; Intetriks 2 tableta 3 herë në ditë.

  Në dizenteri të rëndë administruar ofloxacin 0,4 g
  2 herë në ditë ose Ciprofloxacin 0.5 g 2 herë në ditë; fluoroquinolones
  në kombinim me aminoglycosides; aminoglycosides në kombinim me

  cefalosporinat.

  Kur dizenteri Flexner dhe polivalente përshkruar band
  bakterofagjet dizenteri.
  Drogës është në dispozicion në formë të lëngshme dhe në
  tableta të veshura me acid. Merrni 1 orë para ngrënies
  në 30-40 ml 3 herë në ditë ose 2-3 tableta 3 herë në ditë.

  Në dritën e kompensimit të humbjeve lëngu sëmundje
  kryer nga një prej kompozime të gatshme (tsytrohlyukosalan,
  rehydron, gastrolity etj). Këto zgjidhje jap të pijë pjesë të vogla.
  Lëngjeve pije numër duhet të jetë 1,5 herë humbja e saj
  feces dhe urinës.

  Pacientët me formë të moderuar të diarresë është e rekomanduar

  çaj tepruar pijshëm ëmbël ose 5% solucion glukoze, ose një nga
  zgjidhje të gatshme (tsytrohlyukosalan, rehydron, gastrolity etj) për 2-4
  l / ditë.

  Në të rëndë pikoj dehje intravenoz
  infuzion i 10% zgjidhje albumin, gemodez dhe crystalloid tjetër
  zgjidhje (Trisol, laktasol, atsesol, hlosol), 5-10% zgjidhje glukozë
  me insulinës. Në shumicën e rasteve, futja e 1000-1500 ml
  një ose dy nga këto zgjidhje për të arritur të rëndësishme
  përmirësimi i pacientit.

  Për t'i lidhur dhe eliminimin e toksinave nga zorrëve të emëruar
  një nga enterosorbents - polifepan 1 lugë gjelle 3 herë në ditë

  qymyr druri 15-20 g 3 herë në ditë, enterodez 5 g 3 herë
  ditë, polisorb MP 3 g 3 herë në ditë, smectite 1 qeskë 3 herë
  Ditë apo tjetër

  Për neutralizimit e toksinave përdoret enzimave: pancreatin, panzinorm në kombinim me kalcium.

  Në periudhën akute të diarresë për të hequr vrull zorrës së trashë treguar
  Aplikimi: Drotaverine hydrochloride (Nospanum) e 0,04 g 3 herë në ditë,
  papaverine hydrochloride 0,02 g 3 herë në ditë. Kur
  Sindromi dhimbje caktojë nuk-kapanoneve 2 ml zgjidhje 2% intramuskular ose
  1,2 ml zgjidhje 0,2% platifillin hydrotartrate lëkurë.

  Gjatë gjithë pacientëve të periudhës së trajtimit të përshkruara vitamina komplekse.

  Për të korrigjuar zorrë komunitetit ekologjike përshkruar Biosporin, Baktisporin,
  baktysubtyl, flonivin BS-2 doza 2 herë në ditë për 5-7 ditë.
  Kur zgjedhjen e një droge të duhet preferuar datën
  përgatitjet komplekse - Linex, bifidumbacterin forte, Vitaflor etj
  Droga administruara në dozë standarde. Me durim të mirë
  në periudhën e shërimit treguar qumësht terapeutik diete
  bifidobacteria dhe laktomistkyh ushqime që kanë një terapeutike të lartë
  efikasitet.

  Trajtimi i dizenteri kronike (të përsëritura dhe
  i vazhdueshëm) kryhet në një spital infektiv.

  Trajtim
  përfshin:

 • fluoroquinolones Ciprofloxacin 0.5 g 2 herë në ditë ose ofloxacin 0,2 g 2 herë në ditë për 7 ditë;
 • immunotherapy bazuar në imunitetin shtetëror - timalin, Tymogen, Levamisol, dibazol dhe të tjerët;
 • panzinorm, i gëzueshëm, pancreatin, pepsinë dhe të tjerët;
 • doza më të larta ditore të vitaminave;
 • trajtimi i sëmundjeve oportune, infestations zorrëve parazitare dhe antiprotozoale;
 • për të rivendosur komunitetin e zorrëve ekologjike emëruar Biosporin,
  Baktisporin, Linex, bifidumbacterin forte, Vitaflor, lacto-bacterin;
  Këto barna janë administruar në doza standarde për 2 javë
  pas trajtimit shkakësore njëkohësisht me agjentë patogjene.

 • Moti në trajtimin e dizenteri zakonisht është i favorshëm.

  Recover nga dizenteri akute nga spitali nuk më herët lëshuar
  se 3 ditë pas kurë klinik (normalizim
  ethe, karrige, zhdukja e dehje, dhimbje
  stomak, spazma intestinal dhe dhimbje) në mungesë
  Ndryshimet patologjike në studimet laboratorike.
  Kemoprofilaksia në kontakt me personin e sëmurë nuk është kryer.
  Informacion nga neni "dizenteri".