Detajet e metodës së mitrës arterie embolization


 • Detajet e metodës së mitrës arterie embolization
 • Çfarë emboli? Si bëhet kjo? Ata nuk mund të marrë diku tjetër përveç mitrës?
 • Sa kohë ka kirurgji? A kam nevojë për anestezi?
 • Sa kohë ju duhet të qëndroni në spital pas operacionit?
 • Sa shpejt reduktuar fijor mitrës dhe në madhësi?
 • Kur ju mund të bëni embolization? A ka ndonjë contraindications? Çfarë përgatitje paraoperative?
 • Cilat janë rezultatet afatgjata?
 • A mund të marr me barrë dhe të lindë pas embolization?
 • Cilat janë ankesat e grave me kancer të mitrës?
 • Si mund të përcaktojë nëse ju keni fibroids mitrës?
 • Çka nëse diagnostikohet?
 • Informacion për të menduar


 • Diagnostikua me fibroids janë të njohur aq shumë gra. Sipas statistikave mjekësore fibroids mitrës zbuluar në çdo grua të tretë mbi moshën 35, duke e bërë atë sëmundja më e zakonshme në gratë e periudhës riprodhuese. Dhe shkoni në pacient të varfër nën bisturi kirurg dhe prerë ata në barkun e nënës, dhe shpesh me vezoret, duke shkaktuar ato është jo vetëm dhimbje fizike, por edhe duke shkaktuar trauma të rënda psikologjike. Shkencëtarët amerikanë intervistuar disa mijëra gra të moshës 30 deri në 45 vjet operohet për arsye të ndryshme hysterectomy. Çdo operacion i katërt intervistuar dështojnë i madh konsideron stresin psikologjik të shoqëruar me humbjen e organit.


  Një në pesë ndihet "inferior" në aspektin seksual. Duke pasur parasysh se fibroids mitrës shpejt "të rinj" dhe është edhe në gratë parous 30 vjet të zhvillimit dhe zbatimit në praktikë të mjekësisë të organeve të reja trajtimet ua lënë gjallë janë mjaft serioze.

  Ndryshime të rëndësishme në problemin e trajtimit të organit të mitrës në botë ka ndodhur në 1996, kur shkencëtarët amerikanë dhe britanikë nga hulumtimet e përbashkët njoftoi daljen e trajtimit rrënjësisht të ri mund të zgjidhë problemin e trajtimit të fibroids mitrës çdo madhësi pa hequr mitër si një trup. Kjo metodë është quajtur - embolization arterie mitrës.


  Detajet e metodës së mitrës arterie embolization

  Kjo metodë origjinën nga zhvillimi i një prirje të re në kirurgji - kirurgji endovaskulare. Kirurgji endovaskulare - një mjek i cili është në gjendje përmes tubave të veçanta, catheters përmes enëve të trupit të njeriut për të udhëtuar në çdo organ të trupit të njeriut, duke përfshirë edhe kancerin. Progresi i kateterit në anije është i kontrolluar nga teknologjia televiziv X-ray. Kateteri në anije me anë të një injeksion të vetëm në një arterie në ijë nën anestezi lokale, pra, trupi është i lene plagët. Të gjitha manipulimi i mëtejshëm i kateterit brenda pa dhimbje anije sepse operacioni nuk kërkon anestezi të përgjithshme.

  Parimi i funksionimit të arteries i mitrës embolization është duke përdorur një kateter të arritur orenditë e përfshirë në furnizimin me gjak i mitrës dhe me speciale, topa të vogla emboli-pengoj "mbush" këto anije. Emboli futen në enë nëpërmjet lumenin kateterit. Të privuar nga ushqimi, "Bled thatë" fibroids ndalet në rritje dhe të reduktuar në madhësi. Më vonë konvertohet në njësi të plagët mitrës në mitër, i cili më vonë zhytur.


  Çfarë emboli? Si bëhet kjo? Ata nuk mund të marrë diku tjetër përveç mitrës?

  Emboli - një sterile, grimcat e vogla që variojnë në madhësi 400-1000 mikronë, e bërë nga poliuretani shëndetit.

  Para fillimit arterie janë edukuar kripur. Rezultuar Pezullimi i emboli dhe solucion fiziologjik injektuar me një shiringë të kateterit dhe është zhytur në arterie mitrës. Nëse kateteri është futur si duhet në emboli arterieve mitrës atëherë merrni vetëm në mitër dhe askund tjetër. Emboli nëpër enët e gjakut për të hyrë në barkun e nënës, që ato korrespondojnë me diametër, ku ai më në fund mbërthyer, duke bllokuar rrjedhjen e gjakut në fibroids. Më vonë në lumenin e një emboli mpiksje gjaku të formuar dhe të indeve në fund anije mbuluar me bar lidhës, bëhet një kurrizit, me "paketuar" në atë emboli.


  Sa kohë ka kirurgji? A kam nevojë për anestezi?

  Duke grumbulluar përvojë të madhe embolizatsiy mjaftueshme, figurativisht duke folur "dorë i mbushur" mjekët operacion i ngjashëm është kryer për 30-40 minuta. Më parë, për të marrë në të djathtë dhe të majtë arterie të mitrës, arterie kishte për të nxitur në të djathtë dhe kofshën e majtë. Tani ne kemi mësuar për të kryer embolization vetëm përmes vetëm një birë arterie. Operacioni nuk kërkon anestezi të përgjithshme, kështu që nuk ka dhimbje brenda enëve të gjakut dhe mbaresa nervore kateteri manipulimin brenda enëve pa dhimbje. Një anestezi lokale e lëkurës në të arterieve të faqes birë. Përveç kësaj anesteziologu bën "shtënë qetësues."


  Sa kohë ju duhet të qëndroni në spital pas operacionit?

  Në periudhën postoperative në mitër ndodh përgjigje inflamatore që manifeston si dhimbje të butë në mitër, ethe. Dhimbje zakonisht nuk kërkon një recetë e painkillers narkotike. Megjithatë, për të parandaluar komplikimet infektive pranimin antibiotik mbajtur, anti-inflamator emëruar dhe të lehta qetësues, ju lutem brenda 3-5 ditësh.


  Sa shpejt reduktuar fijor mitrës dhe në madhësi?

  Natyrisht, procesi i "tharje" njësive fibromatous dhe mitrës nuk mund të jetë i menjëhershëm. Si fibroids rriten ngadalë, kështu ngadalë ai do të ulet.

  Ne e shohim pacientët së bashku me gjinekologët e tyre gjatë gjithë vitit.
  Pas 1,3,6,12 muaj pas embolization kryer një ultratinguj, e cila është përcaktuar nga sa shumë nyjet dhe ulur mitrës. Zakonisht gjatë muajit dhe mitra është reduktuar me 10-20% në 3-6 muajt e tanishme në 30-50% të origjinalit.


  Kur ju mund të bëni embolization? A ka ndonjë contraindications? Çfarë përgatitje paraoperative?

  Siç është bërë me ndikim minimal në trup, me shkurtime të vogla dhe nuk kërkon anestezi të përgjithshme, ajo ka një numër të vogël të contraindications. Operacioni i kundërindikuar në qoftë se ju jeni alergjik ndaj jod përgatitjet është jashtëzakonisht i rrallë në shtatzëni dhe në prani të inflamacionit akut në mitër dhe organeve të tjera.

  Kryerja embolization e madhësisë mitrës në nyjet më shumë se 7-8 javë (këto dimensione janë përcaktuar sipas ultrazërit). Në madhësi më të vogla mitrës arterie i mitrës është shumë e vogël dhe të marrin ato kateteri problematike. Mitra me madhësi të madhe mund embolizirovannoho pa probleme. Ne kemi përvojë të mitrës embolization deri në 28 javë. Përgatitja paraoperative është minimal: të jetë i agjëruar ditën e kirurgjisë dhe ijë rruhet në vendin shpuese.


  Cilat janë rezultatet afatgjata?

  Kanë përvojë prej më shumë se 500 ndërhyrjeve në arteriet mitrës. Në 500 pacientë me madhësi të mitrës 6-28 javë mbajtur embolization suksesshëm.

  Brenda 6-12 muajve pas embolization tregoi një rënie të konsiderueshme në madhësi të mitrës me 43% dhe nyje fibromatous në 58% nga ultrazërit.


  A mund të marr me barrë dhe të lindë pas embolization?

  Një nga avantazhet kryesore të embolization është se pas embolization e gruas mbajtur mundësinë e shtatzënisë dhe lindjes. Kjo është konfirmuar nga një të dhënave të jashtme dhe të dhënat e vëzhgimeve të tyre.


  Cilat janë ankesat e grave me kancer të mitrës?

  Simptomë më e zakonshme e fibroids mitrës është gjakderdhje mitrës. Në përgjithësi, femrat thonë se ata janë hënor më të gjatë dhe më të bollshme se më parë. Ndonjëherë gjakderdhja e tillë është aq e rëndë që mund të çojë në anemi.

  Në mes të periudhave gjakderdhje është zakonisht mungon, por i mitrës i madh miomes gjakderdhje mund të ndodhë periudhë intermenstrual. Një tjetër tipar i rëndësishëm i fibroids mitrës është dhimbje në shpinë të ulët dhe legenit. Këto dhimbjet shkaktohen nga presioni i uterusit zgjeruar në organe dhe indeve përreth. Ndonjëherë një grua tha se urinim i shpeshtë i saj, që e bën atë, për shembull, deri në banjë gjatë natës. Kjo është për shkak të rritjes së presionit të mitrës në fshikëz, pa i dhënë atij një mundësi për të plotësisht të mbushur. Quite fibroids mitrës të mëdha mund të bëjnë presion mbi zorrën e trashë, duke shkaktuar zhvillimin kapsllëk.


  Si mund të përcaktojë nëse ju keni fibroids mitrës?

  Diagnoza në kohë e fibroids mitrës nuk janë aktualisht të punës së madhe. Metodë absolutisht të sakta, të lira dhe pa dhimbje është një ultratingull i organeve pelvike. Ultratinguj është në gjendje të njohin mitrës fibromatous madhësinë nyje prej rreth 1-2 cm. Dhe makina ultratinguj janë tani pothuajse të gjitha spitalet e rretheve.


  Çka nëse diagnostikohet?

  Nëse jeni të diagnostikuar me fibroids mitrës duhet së pari të konsultohen dhe të regjistrohen gjinekologun tuaj. Fibroids mitrës kërkojnë monitorim veçanërisht të kujdesshëm. Rreth dy ose tre herë në vit nënshtrohen ekzaminimit me ultratinguj për të verifikuar prania ose mungesa e rritjes së tumorit.

  Në mënyrë tipike, mjekët krahasoni mitrës rritje permasa shkak të rritjes së madhësisë fibroids të mitrës gjatë shtatzënisë. Pra shpesh pyetja "Çfarë duhet fibroids?" Ju mund të dëgjoni përgjigjen - ". 5, 7, 10 apo 14 javë" Çfarë do të thotë kjo? Kjo do të thotë se madhësia e miomes tuaj mitrës së mitrës është madhësia e një javë të caktuar të shtatzënisë. Nëse madhësia e mitrës 9-10 javë tejkaluar çështjen e pragut të trajtimit kirurgjik të fibroids. Nëse i mitrës gjakderdhje të shoqëruar, çështja e operacionit mund të jetë më herët.


  Informacion për të menduar

  Kështu, krahasuar kirurgji mitrës arterie embolization me kirurgji për të hequr në mitër, ajo mund të identifikojë përfitimet kryesore:

 • operacion ndikim të ulët (pa prerje dhe plagët);
 • të ndikojë në ndonjë fibroids;
 • ruan mitër si një trup;
 • mban potencial për shtatzëni të mëtejshëm;
 • nuk kërkon anestezi të përgjithshme;
 • praktikisht nuk ka humbje të gjakut;
 • realizueshme në pacientët të cilët janë të kundërindikuar për llojet e tjera të kirurgjisë;
 • zvogëlon kohëzgjatjen e qëndrimit në spital.
 • Qëllimi i këtij neni nuk është thjesht të informuar lexuesit, veçanërisht lexuesit e ekzistencës së një operacioni të tillë. Fakti se operacionet e tilla janë kryer që prej 1998 në institucionet mjekësore Kiev, dhe që nga viti 2000 në një numër të qendrave rajonale të Ukrainës. Rezultatet e njëjtë mbresëlënëse si jashtë vendit.

  Megjithatë, shumica e njerëzve nuk e dinë se operacione të tilla ekzistojnë në të gjitha. Ndërgjegjësimi i varfër në mesin e popullatës dhe ndër gjinekologë në zbatimin e praktikës mjekësore e teknologjive të reja të avancuara aktualisht mohon pacientëve të drejtë të zgjedhë, duke shkaktuar ato që do të trajtohen në bazë të vjetër, megjithëse kohë testuar recetave. Pacientët kanë të drejtë të dinë rreth teknologjive të reja mjekësore, alternativë ndaj metodave tradicionale dhe të jetë në gjendje për të vendosur se çfarë metoda që ata trajtohen sot.