Më shumë për pubertet parakohshme


 • Çfarë është puberteti i parakohshëm
 • Shkaqet e pubertetit parakohshme
 • Simptomat dhe Diagnoza e pubertetit të hershëm
 • Trajtimi i pubertetit parakohshme

 • Çfarë është puberteti i parakohshëm

  Parakohshme pubertet - pubertetit, e cila fillon të arrijë 8 vjet në vajza dhe 10 vjet në djemtë.

  Nëse puberteti i parakohshëm i vërtetë seksi në fillim të pjekur
  Gjëndra (vezoreve apo test) dhe fëmijë jashtë duket më i vjetër se vitet e tij.
  Rritje qimeve pubike, formën e trupit të fëmijës. On gabim
  pubertet parakohshme ndryshon pamjen vetëm në

  Ora si gjëndra seksuale të mbetet i papjekur.

  Pubertet Vërtetë me zhvillim të parakohshëm në vajzave ndodh 2-5 herë më shpesh se djemtë.

  Shkaqet e pubertetit parakohshme


  Pubertet i vërtetë me zhvillim të parakohshëm për shkak të fillimit të hershme
  liruar hormon honadotropi-ri nga hipofizë; ato ndikojnë
  organet gjenitale. Lirimi i parakohshëm i këtyre hormoneve mund të jenë të
  të shkaktuara nga sëmundja e hipofizës, të tilla si një tumor, e cila prodhon
  hormonet apo Hipotalamusi - një zonë e trurit që kontrollon
  gjëndër hipofizë.

  Përafërsisht 60% e djemve me parakohshme seksual
  pjekuria duket kjo apo dysplasia.


  Në të kundërtën,
  përafërsisht 80% e vajzave mbi 6 vjet me pubertet të hershëm
  nuk anomalitë nuk janë, por vajzat më të rinj se 4 vjet
  pubertet diagnostikuar sëmundje e vërtetë e parakohshme
  truri.
  Në gabim, puberteti i parakohshëm duket i lartë
  Përmbajtja e hormoneve seksuale mashkullore (androgens) ose gjenitale femërore
  hormonet (estrogjenet); Arsyeja mund të jetë tumor veshkave
  ose testikular (ovarian). Këto hormone nuk shkaktojnë gonads ripening,
  por fëmija i tyre i tepërt duket "si një i rritur".

  Puberteti gabueshëm parakohshme në kombinim me patologji

  kockat, pigmentim parregullt lëkurës (njollat ​​ngjyrë e kafe me qumësht) dhe
  çrregullime hormonale shoqëruar sindromi
  Mac-kyun-Al-Bright.

  Simptomat dhe Diagnoza e pubertetit të hershëm

  Si me të vërteta dhe të rreme me pubertet parakohshme në
  Djali duket e flokëve fytyrës, underarm dhe pubike. Seksual
  anëtar është i shtrirë fëmija nga pamja e jashtme fillon të ngjajnë rritur mashkull.
  Vajza mund të fillojë me menstruacione nëse i vërtetë
  pubertetit të hershëm dhe zhvillim të gjirit,
  atje pubike dhe flokët axillary. Dhe djemtë dhe vajzat

  ndryshimin e erë trupi, aknet mund të shfaqen. Rritjet e rritjes
  shpejt por ndalet në moshë të re, kështu i fundit
  rritja është më pak se normale. Nëse e vërtetë e parakohshme seksuale
  pjekuria (shpesh nën gabuar) testise apo vezoret janë zgjeruar dhe
  arrijnë një karakteristikë permasa të rritur.
  Testet diagnostike përfshijnë përcaktimin e hormoneve në
  X-ray dhe gjak issleIsledovanie duart dhe wrists që
  na lejon për të vlerësuar moshën e kockave. Për të identifikuar tumoret e mundshme
  gjëndër veshkave, hypothalamus dhe hipofizë transmetimin ultratinguj
  (USG) i pelvisit dhe veshkave tomography llogaritur (CT)

  ose Imazhe rezonancë magnetike (MRI) të trurit.

  Trajtimi i pubertetit parakohshme

  Nëse puberteti i vërtetë i parakohshëm i rekomanduar futje
  drogës histerlina (analoge sintetike
  Gonadotropin-liruar faktor), e cila ndalon prodhimin
  gonadotropins në gjëndrra e hipofizës. Nëse nuk pubertet parakohshme
  për shkak të fillimit të hershëm të prodhimit të gonadotropins (false
  pubertetit të hershëm), mjeku juaj mund të përpiqen
  neutralizoj efektin e hormoneve seksuale përmes ndryshme
  droga. Ketoconazole antifungal agjent zvogëlon përmbajtjen
  testosterone qarkullojnë në gjakun e djemve nga testi toksicitetit.


  Drogës, të quajtur testolaktonom redukton estrogjenit në
  adoleshentët me sindromën Mc kyun-Albright.

  Nëse puberteti i parakohshëm i vërtetë apo e rreme për shkak
  tumor pasi kusht heqjen adoleshent normal të saj.

  Informacion nga artikullin "pubertetit e parakohshme."