Dermatomiositi dhe polimiositi shkaqet dhe trajtimet


 • Dermatomiositi, polimiositi dhe shkaqet e tyre
 • Si për të trajtuar mioziti

 • Dermatomiositi, polimiositi dhe shkaqet e tyre

  Inflamacion i një ose më shumë muskujt skeletore quajtur mioziti. Në rast se procesi patologjik të përfshirë shumë muskujt, flasin për zhvillimin e polimiositi. Në disa raste, lezionet që ndikojnë jo vetëm muskujt, por edhe sëmundje të lëkurës quhet - dermatomiositi.

  Konsideroni më në detaje disa lloje të mioziti, dermatomiositi, polimiositi.
  Dermatomiositi shpesh ndodh në gratë më të rinj dhe të moshës së mesme. Origjina e sëmundjes nuk definuar saktësisht, me sa duket patologji mund të jetë shkaktuar nga një virus apo faktorëve gjenetik (predispozitë trashëguar).

  Këmbëz është stresi, ftohjet, hipotermi dhe madje edhe rrezet e diellit. Lëkurë humbjen manifestuar në pamjen e njerëzve të pamend karakteristike në duar, fytyrë, trup e sipërme. Nxito me të kuqe ose vjollcë, përveç kësaj, ndonjëherë nuk është ënjtje e moshës.
  Simptomat shoqëruese - lodhje, të dridhura, temperaturë (shpesh të ulët të keq), humbje peshe papritur. Siklet i tillë mund të jetë edhe i shpejtë dhe gradual. Dermatomiositi kanë shumë pasoja të pakëndshme për pacientin - kështu që të mund të gjatë të mbetet i butë dhe shkurtimin e muskujve nën lëkurë dhe akumulimin e mundshëm të kripërave të kalciumit që shkaktojnë dhimbje pacientit.
  Në polimiositi, siç u përmend më lart, ndikon në disa grupe të muskujve. Kështu, ndryshe nga dhimbje lokal mioziti nuk është e theksuar kështu, dhe simptomë kryesore është dobësi e muskujve. Së pari, pacienti është e vështirë për të ngjit shkallët, atëherë ai nuk mund të ngrihet nga një karrige, muskujt e atrofizuar më vonë e qafës dhe pacienti nuk mund të përballojë për të mbajtur edhe kreu i drejtë, faza e fundit e sëmundjes është atrofi gëlltitjes, përtypet muskujt dhe muskujt i përfshirë në frymëmarrje. Ndonjëherë polimiositi shoqëruar nga ënjtje e muskujve dhe ënjtje e nyjave - zhvillimit të artritit. Të gjitha këto simptoma kur trajtimi është filluar menjëherë të kalojë, dhe vjen shërim të plotë.


  Myositis ka dy faza - akute dhe kronike. Zakonisht nedolikovanyy hronizuyetsya akute myositis dhe pastaj periodikisht shqetëson pacientin - rritje dhimbje me ftohjet, ndryshon kushtet e motit, që shfaqet gjatë natës dhe gjatë pozitë të zgjatur statike të trupit.

  Myositis kronik mund të shkaktohet nga sëmundjet ngjitëse të tilla si të ftohtë të zakonshme. Nganjëherë pacientët nuk e kuptojnë se ajo ishte goditur nga sëmundja sa kohë që simptomat të bëhet shumë e qartë. Myositis akute zhvillon pas muskujt lokale infeksionit me infeksion akut të përgjithësuar, por edhe për shkak të lëndimeve dhe tendosje të muskujve (sidomos kur kombinohet me hipotermi).


  Mioziti, veçanërisht, kanë tendencë muskujt e qafës, mbrapa, këmbët, gjoks. Në rast se ka një myositis lokal (jo polimiositi) dhimbje dhe dobësi e muskujve të zbatohen vetëm për një grup të veçantë të muskujve.
  Simptomë kryesore është myositis dhimbje të paturit dhemb në natyrë dhe sidomos rrit me lëvizjen dhe prek muskujt. Prekje Preket fëmija xhepat e dhimbshme - banda dhe nodules. Një ënjtje e vogël dhe hyperemia (skuqje) të lëkurës ndodh në disa raste. Ndonjëherë mioziti shoqërohet nga ethe, dhimbje koke. Pacienti pa trajtim adekuat përkeqësohet.  Si për të trajtuar mioziti
  Trajtimi i pathogenetic mioziti dhe simptomatike. Para së gjithash, ju duhet të përcaktojë shkakun e sëmundjes. Kështu, origjina parazitare e mioziti emërohen agjentë anthelmintic, në rast të infeksionit (bakterial) lezione - antibiotikët, dhe nëse myositis ishte rezultat i një sëmundje autoimune, kortikosteroidet dhe immunosuppressive treguar kurse të gjata.
  Në çdo rast, i emëruar analgesics dhe drogës anti-inflamator, përveç kësaj, mioziti lokal efekt terapi e mirë është ngrohja vaj të parfumuar. Këto droga të përmirësuar trophism muskujve të sigurojë mistsevopodraznyuvalna efekt dhe të reduktuar tensionin e muskujve, dhe kështu të reduktojë intensitetin e dhimbjes.  Në pacient akut mioziti treguar në shtrat dhe të kufizojnë aktivitet fizik. Në temperatura të larta mund të marrë antipyretics. Zonat e prekura (qafë, prapa, këmbë) duhet të mbahen të ngrohtë, ju mund të aplikoni ngrohja fashë leshi - efektivisht ashtu-quajtur "ngrohjes e thatë".

  Në rastin e mioziti qelbëzues duhet të kontaktoni kirurg - mund të bëhet burim i autopsisë së infeksionit, plehut organik, dhe pastaj vendosjen e zakonshëm kullues. Në këtë rast, antibiotikët janë përdorur jo vetëm parenterale (dmth anashkaluar traktit digjestiv), por edhe në nivel lokal (ointments, pluhurat).
  Për trajtimin e mioziti aplikojnë fizioterapie, masazh (me purulent myositis kundërindikuar), fizioterapi, dietë të veçantë.


  Masat parandaluese: Shmangni Stërmundimi e muskujt, punë e vështirë në të ftohtë, draftet, ftohjet kohë trajtojnë dhe infeksione të tjera (mos mbajnë sëmundjen "në këmbët e tyre").

  Informacion nga artikullin "mioziti".