Pezmatim i lëkurës, llojet e dermatit


 • Llojet e dermatit
 • Trajtimi i dermatit

 • Llojet e dermatit

  Dermatitis - nje inflamacion i lëkurës që ndodh në
  nga ekspozimi ndaj vete stimujve të ndryshëm të jashtëm - kimike,
  mekanike ose fizik. Këto irritues mund të shkaktojë dermatit si
  i, për shembull, alkali, acid, temperaturat e larta ose të ulëta, dhe kanë
  Efekti selektiv në ato me ndjeshmëri në rritje. Latest
  shkaktojë të ashtuquajturin dermatit alergjik. Dermatit alergjik
  si manifestohet përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me një alergjen dhe pas
  e goditi atë në trup.


  Kontakt i thjeshtë dermatit
  ndodhin me anë të drejtpërdrejtë
  dëmtimi i indeve të lëkurës, të tilla si acide kimike.

  Ashpërsia e
  ky lloj i dermatit varet nga kohëzgjatja e stimulit, e saj
  Natyra dhe përqendrim. Thjeshtë dermatitis eshte akute ose kronike. Në
  Ky pezmatim akut i shoqëruar nga djegia
  m, kruajtje, dhimbje dhe presion shkaktuar,
  fërkime, rrezet e diellit, temperaturat e larta ose të ulëta, kontaktoni
  me bimë ose kimikate dhe kronike shfaqet pas
  Ekspozimi i zgjatur ndaj stimujve të dobëta. Më e zakonshme
  pezmatim akut - abrasions lëkurës dhe pezmatim i lëkurës diellor. Kronik
  pezmatim i lëkurës karakterizuar nga ngjyra ndenjur-kaltërosh të lëkurës dhe trashje e


  corneum shtrese. Nëse një pezmatim i thjeshtë kontakt është pasojë e
  kimikatet që ndihma e parë është vend larje të shpejtë
  Lezionet me ujë të bollshëm.


  Kontakt dermatit alergjik
  humbje pas
  kontakt të drejtpërdrejtë me çdo një alergjen dhe nuk mund të zbulohet
  menjëherë. Pas kontaktit të përsëritura me alergjen duket të ndritshme të kuqe
  lëkurës, dhe zona e manifestimeve të lëkurës të kontakt dermatit alergjik
  mund të bymehet. Hapi tjetër është pamja e flluska pas hapjes
  të cilat janë oozing erozion. Kur dobësimi të inflamacionit në lëkurë janë
  peshore dhe crusts që janë konsideruar të jetë ekzemë.

  Forma më e zakonshme e reaksion alergjik ndaj
  lëkura është atopik dermatitis . Lezione inflamatore të lëkurës në
  pezmatim i lëkurës atopic shkaktuar nga faktorë gjenetike dhe veshin kronike
  karakter. Alergeneve mund të hyjë në trupin e njeriut si ushqim, dhe në
  mbytje, të tilla si polen. Manifestimet e dermatit atopic gjetur në
  mosha e hershme, dhe në shtëpi është quajtur "diatez". Dermatitis atopik mund,
  se si të merrni me herë, dhe për të mbështetur jetën njerëzore. Në rritur
  Manifestimet e moshave të dermatit atopic ekzemë dhe dermatit atopic janë.


  Trajtimi i dermatit

  Trajtimi i dermatit është kryesisht për të eliminuar
  stimul që shkakton sëmundjen.

  Për të identifikuar alergjen
  Një numër i testeve që cakton allergist. Gjatë trajtimit
  pezmatim i lëkurës, inflamator përdoren për lehtësimin e të dy lokale dhe të përgjithshme
  droga. Përveç kësaj, pacienti mund të jetë e përshkruar metodën
  droga qe rivendosur sistemin imunitar, si atje
  Marrëdhënia në mes manifestimeve të dermatit alergjik dhe të imunizuar
  sistem. Për të trajtimit të përdorur ointments aktuale, pluhurat, të cilat jo vetëm
  tharë në plagë të lëkurës, por edhe dezinfektohet. Në rast të
  Pacienti alergjen ushqim është ofruar një dietë të veçantë hypoallergenic
  të cilat duhet të ndiqen për të parandaluar rifillimi.


  Manifestimet pezmatim i lëkurës thjeshtë kontaktit të përjashtojë veprim
  stimul më tej. Prania e sëmundjeve shoqëruese të lëkurës, për shembull,
  Infeksionet fungale kërkon trajtimin e tyre të njëkohshme.

  Suksesi i trajtimit të dermatit varet nga një qasje të integruar dhe
  respektimin rigoroz të të gjitha mjekun e. Përveç kësaj, si
  Parandalimi kontaktit thjeshtë pezmatim i lëkurës duhet të përputhet teknologji
  Siguria në shtëpi dhe në vendin e punës.

  Informacion nga neni "dermatit".