Dermatitis i fëmijës


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6
 • Pyetja numër 7
 • Pyetja numër 8
 • Pyetja numër 9

 • Pyetje № 1. Çfarë është pezmatim i lëkurës përgjithësi? Cilat janë llojet më të zakonshme?

  Dermatitis - nje inflamacion i lëkurës.
  Në fëmijët, më shpesh për të shikuar atopic dhe kontakt
  pezmatim i lëkurës. Lloji i parë është quajtur pelenë. Ajo karakterizohet nga
  pelenë pamjen puçrra në gomar, në ijë, në folds e lëkurës. Më
  Rastet e dermatit pelenë është shkaktuar nga gabime në prindërit
  kujdesit të lëkurës porsalindur: pelena pak ndryshim, i lagësht
  pelena, automjete alergjike (gjalpë, pluhur). Në atopic

  pezmatim i lëkurës në cheeks të fëmijës skuq dhe zhvishem lëkurë të trupit, bërryl
  bends mund të jetë kore seborrheic në lëkurën e kokës.
  Nëse koha nuk fillon trajtim, ajo mund të jetë e ekzemë.

  Ndonjëherë, pezmatim i lëkurës duket për shkak të alergji ndaj pluhur larës
  ose sapun. Prandaj, sa më shpejt që shenjat e para të
  sëmundje të pakëndshme duhet të jetë koha maksimale për të eliminuar të gjithë
  alergeneve familje e mundur për të kuptuar ato apo nuk ka të tilla
  reagim.

  65% e prindërve - e të anketuarve thanë se ata "shumë të rëndësishme
  mbani lëkurës fëmijë të shëndetshëm dhe të pastër. " Gjithashtu prindërit "duan të
  fëmijët e tyre mund të marrin trajtim më efektive parandaluese. "  Studimi u krye në Gjermani, Spanjë dhe Shtetet e Bashkuara.


  Pyetje № 2. Çfarë mund të provokojë dermatit?


  Çfarë
  Sa për e tij opsion pelenë, pastaj, siç thashë, ky defekt
  kujdesit. Por dermatitis atopik shpesh shfaqet tek fëmijët,
  të prirur për alergji. Në vitin e parë të jetës kjo zakonisht ndodh
  ushqim (fruta agrume, ëmbëlsirat, mjaltë, arra), proteina
  Qumështi i lopës.
  Tre muaj të traktit gastrointestinal e fëmijëve, enzimat e mëlçisë dhe
  pankreasit ende papjekur dhe vetëm pjesërisht e përfshirë në procesin e
  tretje të ushqimit. Nedorasscheplennyh Prandaj, gjaku ngjyhet
  ushqime molekulat që mund të shkaktojnë alergji.

  Pas tre muajsh
  është pjekuria e zorrëve dhe trupi i foshnjës bëhet më
  mbrojtur nga toksina dhe alergeneve.

  Përveç kësaj, në tre muajt e parë të porsalindur është i zgjidhjes
  microflora, e cila është fituar me trashëgimi nga nëna e tij. Ndonjëherë
  probleme me microflora fëmijë lindin nga pranimi i nënës së tij
  Antibiotikët gjatë shtatzënisë. Ose përmes gjinekologjik
  sëmundjet inflamatore të femrave. Kur kalon nëpër kanalin e lindjes
  Fëmija merr florën maternale, ne rekomandojmë të ardhmen
  Nënat gjatë shtatzënisë aksioneve deri në "baktereve të mira". Bëj
  Kjo mund të marrë drogë të tilla si Linex, Bifidumbacterin,

  Hilak forte, Primadofelyus. Natyrisht, kjo duhet të bëhet,
  konsultimi me mjekun.

  Ndonjëherë problemet zorrë fëmija shfaqet kur ushqyer grua
  i sëmurë dhe fillon të marrë drogë.
  Në këtë rast, ne rekomandojmë
  përkohësisht të shkojë në përzierje për të mbrojtur fëmijën nga të mundshme
  komplikime.


  Pyetje № 3. A faktor i trashëguar luan një rol në fitimin e dermatit atopic?

  Pra, së pari, fëmijë microflora merr "trashëguar" nga
  nënë. Dhe së dyti, pezmatim i lëkurës - një e përcaktuar gjenetikisht
  proces. Nëse nëna ose baba, ose gjyshërit me sëmundje
  lloj i astmës, ethe hay, pezmatim i lëkurës atopic,

  Gjasat se sëmundja do të kalojë në një fëmijë të rritet në mënyrë dramatike.

  Megjithatë, në shumë raste, pezmatim i lëkurës shfaqet menjëherë, por mund
  të jetë kundër sfondit të disa faktorëve të pafavorshme. Për shembull,
  dysbiosis zorrëve. Shpesh ndodh që ne kërkojmë për të
  prindërit e fëmijës janë të theksuara shenjat e dermatit atopic,
  ne fillojmë trajtim, por përmirësimi nuk ndodh. Por dikur ne
  normalizuar florën përdorur Bakterofagjet, lëkurë
  manifestime të zhduket shpejt, sepse zorrë - është "input" në imunitar
  sistem.

  Në pezmatim e moshës më të vjetër mund të shkaktojnë ... krimba. Ata
  mund të jetë shkaktuar nga vepruar si antigjen.

  Produkte
  Jeta e këtyre krijesave si toksina provokojnë zhvillimin
  pezmatim i lëkurës. Përveç kësaj, lëndimet e infeksioneve kronike (kariesit, sinusit,
  bronkit), gjithashtu, janë shkaku i dermatit.

  Dhe, ndoshta, fëmijë pezmatim i lëkurës shpesh ndodh si një negativ
  reagim ndaj qumështit të lopës - disa fëmijë nuk mund të tolerojë.


  Pyetje № 4. Çfarë do të bëni për nënën time nëse qumështi i saj nuk ajo?

  Tani shiten formulë përshtatur qumësht për fëmijët me alergji
  të qumështit të lopës. Kjo përzierje-hidrolizate, ku proteina eshte
  kusht ndarë. Ka edhe nga ato ku proteina çahet në
  amino acidet. Vetëm përzierje duhet të jetë i zgjedhur me kujdes, pas

  konsultimi me një specialist.


  Pyetje № 5. Si mund të dini se fëmija është i prirur për pezmatim i lëkurës?


  Në vitin e parë të jetës në një fëmije të tillë mund të vini re një tendencë për
  Reagimet qetësues (acarim), manifestime të dermatit seborrheic në
  kreu, deri në skuqje dhe thith. Ky është manifestim i parë. Dhe
  gjatë prezantimit të ushqimeve plotësuese dermatit, e cila quhet "vrull duke fituar".
  Të jenë të kujdesshëm.


  Pyetje № 6. Çfarë duhet të bëj? Cancel ushqime?

  Ajo duhet
  të monitorojë nga afër reagimet fiziologjike të fëmijës dhe mushtit
  konsultoheni me mjekun tuaj. Ndoshta, vërtet përkohësisht anuloj
  ushqime. Nga rruga, për fëmijët ushqime alergjike duhet të jetë i parë

  perime, fruta dhe lëngje nuk janë aq të shëndetshme për thërrimet. Dhe i ushqimeve të kursit
  zgjedhur nga ushqimet më pak alergjike.


  Pyetje № 7. Çfarë lloj i dermatit metodat diagnostike përdoret sot?

  Një metodë e ekzaminimit - provë për imunoglobulinave A, D dhe E.
  Përmirësimi gjakun e tyre shpesh tregon fillimin e atopy
  (Dermatitis). Megjithatë, një nga të studimit për diagnozën
  mjaftueshme. Për shkak se gjëja më e rëndësishme - për të identifikuar shkakun e
  pezmatim i lëkurës. Kuptoni ajo u ngrit si rezultat, për shkak të alergji ndaj
  disa produkte për shkak të rritje e jashtëzakonshme apo arsye të tjera.


  Pyetje № 8. Nuk janë masat parandaluese?

  Sigurisht.


  Nëna shtatzënë, nëse është e mundur, duhet të shmangin marrjen e
  droga dhe ushqim me gji duhet të jenë të kujdesshëm me
  obligojnë alergeneve: luleshtrydhe, raspberries, luleshtrydhe, veçanërisht nëse
  Kjo nuk është e fruta sezonale dhe manaferrat. Një tjetër i faktorëve të shkaktojë
  mund të jetë e duhanit gjatë shtatzënisë.
  Përveç kësaj, dhomë ku baby, ne rekomandojmë për të pastruar
  qilima, lodra të buta, të cilat janë mbledhësit e pluhur. Dhe gjithashtu
  saksi, sepse toka mund të formohet myk, dhe
  fëmijët e saj janë alergjik shumë. Sa më shpesh të jetë e mundur duhet të kryhet
  Pastrimi i lagësht (një herë në ditë - minimum) dhe, natyrisht, rregullisht

  e bëjnë fëmijën në ajër. Veçanërisht e dobishme ecin-out thërrime allerhykom
  një ditë me diell (nëse jo alergjik ndaj diellit fëmijë).
  Rroba fëmija të jetë i sigurt për të larë pluhur e fëmijëve të veçantë.
  Lëkura e foshnjës nuk duhet të merret me veshje të bëra nga leshi ose sintetike.
  Pëlhurë më e mirë për fëmijët - pambuk.


  Pyetje № 9. Cilat janë trajtimet më të mira për pezmatim i lëkurës?

  Çdo rast është i ndryshëm. Para së gjithash, eliminohen vendas
  alergeneve dhe dietë rregulluar. Pastaj disa emëruar
  droga, në varësi të sëmundjes. Çdo ditë i detyrueshëm
  dush me vajra shtuar. E përshtatshme për seri Kete fëmijëve Myustela (vaj vaske trupi emulsioni), shërojnë krem ​​zbutës Bipanten ose Drapolen në folds - zinkut përmban droga të tilla si, për shembull akra.

  Nëse procesi është shumë më "running", është e nevojshme të mbështetet në antihistamines.
  Informacion nga artikullin "pezmatim i lëkurës te fëmijët."